zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Herec Jiří Štrébl byl podle komunistů nepřítelem režimu. Stal se proto nejlepším prodavačem

Jiří Štrébl
Autor: FTV Prima / Show Jana Krause Jiří Štrébl
Denisa Ganzwohlová , Vydáno: 20.11.2021
Ostřílený horník ze seriálu Polda, násilník ze seriálu Svatby v Benátkách, ale především gauner a vypočítavý hajzlík, to jsou nejznámější herecké polohy oblíbeného seriálového a divadelního matadora. Málokdo ale ví, že je Jiří Štrébl vystudovaný ekonom, který se mimo jiné živil fotografováním a před listopadem 1989 jako prodavač v Bílé labuti. „Dokonce jsem tam získal v rámci soutěže titul Nejlepší prodavač Československé socialistické republiky," prozradil Štrébl v Show Jana Krause.

reklama

Vystudovaného ekonoma odjakživa přitahovalo herectví, až u něj nakonec zakotvil. Filmový, televizní i divadelní herec Jiří Štrébl se ale také dlouho profesně věnoval fotografii.

Herec, fotograf, prodavač... Jiří Štrébl

„Já jsem se tím dokonce asi deset let živil i vedle toho divadla,“ potvrzuje. „Fotil jsem divadlo, divadelní představení a portréty. A fotím pořád, ale už to dělám jen pro sebe.“ Fotograficky dokumentoval mimo jiné i období kolem 17. listopadu 1989, z čehož má řadu moc pěkných snímků. „Měsíc jsem se pohyboval na DAMU s foťákem a fotil jsem studenty, které tehdy nikdo neznal,“ říká nad fotkami dnes slavných herců muž, kterému minulý režim nedovolil studovat. „Nesměl jsem jít na střední školu, protože jsem bojkotoval branné cvičení v osmé třídě, a tudíž jsem se stal nepřítelem režimu,“ vysvětluje důvody své perzekuce Jiří.

Jiří Štrébl
Autor: FTV Prima / Show Jana Krause Jiří Štrébl

„Oni usoudili, že jsem byl velitel té buňky, která to bojkotovala. Přitom to byla normální pubertální legrace. Takže jsem měl napsáno v posudku, že se nedoporučuje moje přijetí na střední školu.“ Poté se tedy vyučil v obchodním domě Bílá labuť prodavačem, a dokonce získal v rámci soutěže titul Nejlepší prodavač Československé socialistické republiky. „Po vyučení mě dali do hudebních nástrojů, což bylo ze začátku strašný, protože jsem tomu opravdu nerozuměl, ale zase tam chodili všichni ti slavní muzikanti, které jsem měl rád, a já jsem jim schovával věci, tak jsem pak chodil na všechny koncerty, což bylo krásný,“ vzpomíná s tím, že paralelně již večerně studoval střední školu a následně se jako dělnický kádr dostal i na vysokou.

Připomeňte si Jiřího Štrébla v seriálu Svatby v Benatkách v herecké poloze, která mu svědčí nejlépe - v roli násilníka a gaunera, jemuž není cizí ničit životy všech kolem sebe:

Hercem se stal náhodou

K hraní se pak dostal úplně náhodou přes svého dlouholetého kamaráda, který rovněž studoval ekonomii a zároveň se věnoval amatérskému divadlu a sice tak, že narychlo vzal roli kata. „A měl jsem podobnou trému jako dneska, když jsem si šel sem sednout,“ přiznává se smíchem. „Za rok a půl už jsem dělal konkurz do Divadla na okraji, pozdějšího A-studia,“ dodává k tomu, jak nečekaně odstartovala jeho herecká kariéra. Přestože většina rolí, které má během ní na svém kontě, byly záporné postavy, čím je starší, tím je to prý lepší. A tak letos pro něj diváci dokonce hlasovali jako pro nejoblíbenější postavu.

Jiří Štrébl
Autor: FTV Prima / Show Jana Krause Jiří Štrébl

„Teď se zase chce každý kamarádit, tak to také není úplně ono. Různě mě lidi plácají po zádech a říkají mi: čau, Miloši, pojď na panáka,“ říká vytížený herec, který si prý v jednom seriálu prosadil, že si upravuje scénář k obrazu svému. Na závěr nám prozradil, že ho v nejbližších dnech čeká podpis smlouvy na nějakou velkou roli, o níž zatím nemá žádné podrobnosti.

Jiřího Štrébla jste mohli vidět také ve výrazné epizodní roli v seriálu Polda (každou sobotu ve 20:15 na Primě), kde ho David Matásek obviňoval z vraždy v dole.

Bolek Polívka říká o synovi Vladimírovi, že je nadějný komediant.

Polívka o synovi: Je to nadějný komediant. Co nemůže Vladimír tátovi zapomenout?

David Matásek

David Matásek a jeho životní dvojrole: Starý otec a mladý dědeček. Jak to zvládá?

reklama

Související témata: Polda , hosté show jana krause , Show Jana Kraus online , jiří štrébl , seriál Polda , Polda online , FTV Prima

reklama

Přečtěte si také

reklama