Seriály a filmy

25. října 2021 06:01

Herec Roman Zach zápasí se zvláštní nemocí. O co se jedná?

Hvězdy nad hlavou (3): Nebezpečný lom

Jeden z nejvyšších českých herců, více než dvoumetrový Roman Zach má zdravotní problémy. Jak přiznal, trpí poruchou pozornosti s hyperaktivitou, která se obecně označuje jako ADHD. V případě fyzického a psychického vypětí může být velmi nebezpečná. Jak proti ní hvězda seriálu Hvězdy nad hlavou bojuje?

ADHD patří mezi neurovývojové poruchy a projevuje se už od raného dětství, nejvíce však ve školním věku, kdy postihuje 3 až 7 procent dětí. U více než poloviny symptomy přetrvávají až do dospělosti. Spíše než hyperaktivita v pozdějším věku převládají pocity vnitřního neklidu, impulzivita a porucha pozornosti. Přibližně třikrát častěji je tato nemoc, kterou zřejmě trpí i herec Roman Zach, diagnostikována u chlapců než u dívek.

„Bývám hodně zavařenej, vystresovanej. Někdy jsem vycukanej, zároveň mám rád, když toho mám hodně. Před nedávnem mi má kamarádka s psychologickou aprobací řekla, že mám příznaky ADHD,“ svěřil se herec v rozhovoru pro Instinkt.

Roman Zach jel dříve vždy na dřeň

Jedinec trpící touto chorobou, který si nedopřeje dostatek odpočinku, může kdykoliv zkolabovat. „Dvě varovné příhody už proběhly, ale zatím dobrý. Vzal jsem si ponaučení a dávám si pozor. Dřív jsem to prostě dojel až na dřeň a pak se skácel. A všechny resty a problémy mezitím nabobtnaly. To už nedělám,“ prozradil Roman, který doufá, že už našel způsob, jak problémy eliminovat. „Když cítím, že je to na hraně, odvolám, co můžu, vyřídím nezbytné a odjíždím. Nejdřív si ale sednu, vytáhnu diář, telefon a s bolestí začínám likvidovat a odfajkovávat resty a úkoly. Něco vyřídím, něco zruším, něco poplatím, už nedělám mrtvého brouka. A cítím, jak se tělu ulevuje. Až když je kompletně odfajkováno, stůl uklizený, odjedu odpočívat a je mi dobře. Pak můžu jet nanovo,“ nastínil herec.

Architekt ze seriálu Hvězdy nad hlavou

Pro ideální relax mu slouží chalupa, kde tráví čas s manželkou Andreou, patnáctiletým synem Prokopem a dvanáctiletou dcerou Agátou. Nejlépe si odpočine u manuální práce. Stal se z něj nadšený kutil. Sám si prý předělal už polovinu chalupy, udělal dětem pokojíky a není pro něj problém vyštukovat či provést jakékoliv další zednické práce. „Děti už mě vyhánějí ze svých pokojů, abych jim zase něco nezboural,“ popsal s úsměvem Roman. Není divu, že je mu stavařina blízká. Po vzoru svého otce studoval Střední průmyslovou školu stavební, ale nakonec ho polapily múzy a vydal se na DAMU. „Stavařina mě lákala od dětství, protože tatínek jezdil u vodohospodářských staveb s mixem. Já s ním chodil občas do práce, kde jsem míchal beton, a přál jsem si, abych mohl s tím mixem také jezdit,“ zavzpomínal Roman Zach, kterého nyní můžeme vídat v seriálu FTV Prima Hvězdy nad hlavou. Tento projekt je pro něj příjemnou změnou. „Po dlouhé době nehraju v seriálu doktora, ale architekta,“ usmál se herec.

Jak Romanu Zachovi role Jana Veselého, který se uchází o lásku Lucie (Tereza Kostková), pasuje, to posuďte v pondělí ve 20:15 na Primě v premiérových epizodách seriálu Hvězdy nad hlavou, které můžete sledovat také dříve než v televizi – v exkluzivních on-line předpremiérách v iPrima Videopůjčovně.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.