Seriály a filmy

11. července 2025 22:01

redakce Prima Ženy

Hvězdy Polabí na premiéře ve Varech: Růžičková a Hlavica odhalili, co čeká jejich postavy

Přichází seriál Polabí

Herečka Andrea Růžičková představila na 59. ročníku filmového festivalu Karlovy Vary nový seriál televize Prima Polabí. Na slavnostní premiéru ji doprovodil seriálový syn František F. Hlavica. Divákům prozradili, co jejich postavy čeká a co od novinky, která míří na obrazovky už na podzim, očekávat.

Beáta a Adam mají svůj seriálový úděl, který jim určil tým autorů v čele s Janem Coufalem, a tím je – znakový jazyk. František F. Hlavica hraje neslyšícího teenagera a Andrea Růžičková jeho mámu, která se o něj od tří let stará sama. Tatínek v podání Jiřího Vyorálka se do výchovy kluka s handicapem moc nezapojoval. Jaké to je, učit se zcela nový jazyk, a jak s ním herci na place obstáli?

„Upřímně jsem si ze začátku vůbec neuvědomovala, do čeho jdu. Učit se znakový jazyk je pro mě velmi stresující a přípravy na natáčení jsou intenzivní. Učím se doma z videa a pak následně za asistence odborných poradců přímo na place. Některé věci mohou vypadat jednoduše, ale nejsou. Dodnes si na to zvykám, a to točíme už téměř rok. Naposledy mi v hlavě utkvěla krásná poznámka Kateřiny, kdy mi řekla, že měla pocit, že spolu mluvíme. O tom to je. Naslouchat si, mít oční kontakt. Přineslo mi to krásné uvědomění, které se snažím přenášet i do svého běžného života,“ prozrazuje Andrea Růžičková, jak probíhají přípravy na natáčení seriálu Polabí.

„Přišlo mi to jako skvělá výzva. Samozřejmě jsem měl ze začátku strach, abych nepodcenil přípravu a třeba se nedotkl někoho, kdo by si to vůbec nezasloužil. Myslím si ale, že se nám to i za velké podpory naší tlumočnice Evy Radilové a zakladatelky Kateřiny Peškové podařilo,“ popisuje začátky učení se znakového jazyka František F. Hlavica, který postavu neslyšícího Adama získal přes casting. „Nic jsem neuměl, ale znakoval jsem, aby si uměli představit, zda bych mohl hrát neslyšící postavu. Probíhal improvizovaný dialog ve znakové řeči, o které jsem do té doby neměl ani ponětí, a byl to velký zážitek,“ vzpomíná na první setkání se znakovým jazykem Hlavica.

Přečtěte si také: Dojemné gesto Jitky Čvančarové ve Varech. Tetováním vzdala hold zesnulé Kolouchové

„Byť máme v seriálu neslyšící postavu, tak jsem ji nechtěl zbytečně zvýrazňovat jen kvůli té odlišnosti, přál jsem si, aby přirozeně zapadla do vyprávění bez výchovného rámce. Bylo to náročné, ale zároveň velmi lidské. Když někdo znakoval, tak jsme ho zabírali úplně stejně jako ostatní herce. Nechtěl jsem, aby ta postava trčela jen proto, že znakuje. Nechtěli jsme diváky rušit a pro oba herce to bylo náročné, aby to udělali dobře. My řekneme větu, která má deset slov, ale ve znakovém jazyce je jich výrazně méně a jsou popsané trochu jinak,“ vysvětluje režisér Biser A. Arichtev, který stojí za vizuálním rázem a režijním vedením nového seriálu Polabí.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 12. 7. 2025

Berani, dnes možná budete potřebovat právní dokumenty. Mohlo by jít o pozitivní vývoj ve finančních záležitostech. I když vám možná nebude příliš jasný jazyk, přesto to uděláte rádi, protože by to pro vás mohlo představovat velmi žádoucí obrat. Výsledkem by mohlo být nové sebevědomí. Vaši auru by mohlo přitahovat více zajímavých lidí. Blýskněte se a zazařte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.