Celebrity

9. prosince 2023 08:15

David Laštovka

Idylický vztah Svěráka a Smoljaka? Rozhádali se kvůli majetku, tvrdí režisérův syn

Herec Zdeněk Svěrák slaví 85. narozeniny (zdroj: CNN Prima NEWS)

Jáchyme, hoď ho do stroje, Marečku, podejte mi pero, Na samotě u lesa, Kulový blesk, Vrchní, prchni! To je stručný výčet filmů, na kterých spolupracoval tvůrčí tandem Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák. Téměř celý život je spojovalo i Divadlo Járy Cimrmana, které založili v roce 1966. Působili jako nerozlučná dvojice, podle Smoljakova syna Filipa tomu tak ale rozhodně nebylo.

Zdeněk Svěrák popisuje vztah s Ladislavem Smoljakem, od jehož narození 9. prosince uplynulo 92 let, jako tvůrčí, ale také velmi přátelský. Smoljakův syn Filip to vidí trochu jinak a popsal, co je rozdělovalo.

„Jak si byli ti dva blízcí v tvorbě a smyslu pro humor, tak byli od sebe na míle vzdálení v občanských postojích a etice. Pro řadu lidí je Svěrák symbolem skrblictví a megalomanství, což se bohužel projevilo i v jeho filmové tvorbě po odluce se Smoljakem. V osobní rovině se rozešli začátkem devadesátých let kvůli společné chalupě v Růžkových Lhoticích. Smoljak chtěl Svěrákovi prodat svou polovinu za férovou cenu posvěcenou znalcem. Svěrák však chtěl kupovat značně pod cenou a udělal proto doslova vše, aby tu polovinu levně získal. Ano, ti dva byli velcí přátelé, dokud spolu nemuseli vyjednávat o majetku,“ prozradil Filip Smoljak redaktorovi webu Prima Ženy.

Proč po revoluci žádný společný film nenatočili?

Poslední film Smoljak se Svěrákem natočili v roce 1987. Jednalo se o hořkou komedii Nejistá sezóna, která zachycovala peripetie malého amatérské divadelního souboru při přípravě nové hry a snaze o její oficiální schválení. Při psaní scénáře vycházeli z vlastních, autentických zkušeností, které v totalitních dobách zažívali. Další společný film už nepřidali. Nadále ale spolupracovali v Divadle Járy Cimrmana.

„Ve filmové tvorbě tak soudržní nebyli. Smoljak s filmařinou postupně skončil a Svěrák svého parťáka vyměnil za vlastního syna. Bohužel, s koncem umělecké dvojice jedné a nástupem dvojice nové přišla filmová tvorba o unikátní styl, který byl místy nahrazen stylem kýčovitým a komerčním. Lidem se ale nová tvůrčí dvojice velmi líbila a těžko říct, zda by dvojice Smoljak - Svěrák měla se svým středoevropským smyslem pro humor šanci získat nejvyšší ocenění v Hollywoodu,“ narážel Filip Smoljak na skutečnost, že Svěrákův film Kolja, který natočil v roce 1996 se svým synem Janem, získal Oscara.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2024

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.