Od Vetřelce přes Godzillu až k Avengers: 3 nejslavnější filmové crossovery

Když se King Kong potká s Godzillou nebo pláštěnkář s pláštěnkářem.

Prázdninové putování vetřelčím univerzem došlo svého definitivního finiše. Na Primě totiž v pátek večer uzavřeme xenomorfní ságu filmem Vetřelci vs. Predátor. Snímek ukazuje osud malého amerického městečka poté, co na jeho okraj dopadne predátoří plavidlo infikované predalienem. Co se asi tak může stát se zdejšími dětičkami a těhotnými paničkami, a co s tím vším nadělá americká vláda, když do narození Ripleyové zbývá ještě několik staletí? Děste se na vlastní bulvy!

Namísto Vetřelce se ale soustřeďme na něco docela jiného – totiž módu crossoveru alias okamžiků, kdy postavy z jednoho fiktivního světa navštíví svět jiný. I když totiž na tuto praktiku dochází stále častěji ve světě knih, komiksů, seriálů i her, kinematografie na ni trestuhodně zapomíná! Oba díly Vetřelce vs. Predátora byly právě o to překvapivější. Přesto došlo už před nimi – i po nich – na hrst jiných crossoverů. Znáte ty největší?

Cokoliv vs. Frankenstein

Zřejmě prvním větším příkladem tohoto zrna je hollywoodská obliba udělat z Frankensteina, resp. z Frankensteinova monstra vedlejší postavu celé série filmů. Na první velký filmový crossover došlo během 40. let snímkem Frankenstein Meets the Wolf Man. Frankensteinova bestie, pravda, nebyla jediná, která si tímto procesem prošla – z podobných monstr kombinací vzešla celá řada dalších snímků s poutavými názvy jako Billy the Kid Versus Dracula, Frankenstein byl však u filmařů z nějakého důvodu nejoblíbenější.

Brzy se tak s oživeným monstrem setkala i komediální dvojka ve filmu Abbott and Costello Meet Frankenstein (1948), později se mu po krku sápal i pán upírů ve filmu Dracula vs. Frankenstein (1971) a skoro došlo i na ultimativní souboj jménem Godzilla vs. Frankenstein (1964)! Produkci posledního filmu však Japonci nakonec zrušili – svět totiž na něco podobně božího ještě nebyl připraven...

Vlna crossoverů s Frankensteinem byla především záležitostí komedií 40. a 50. let, ozvěny tohoto nápadu lze ale najít i v sotva dekádu starém Van Helsingovi. I ten totiž vznikal jako slepenec klasických amerických hororů.

Cokoliv vs. Godzilla

Když už jsme zmínili Godzillu, také ona odstartovala podobnou módní vlnu v japonském filmu od 50. let. Tentokrát se série filmů vyznačovala tendencí zkombinovat Godzillu s nemlich každou filmovou stvůrou, která šla kolem. A že jich bylo!

Godzilla si tak v průběhu historie dala přes ústa s prakticky všemi potvorami v čekárně filmového producenta Toho i dalších. Vydala se proti megalétavci v Mothra vs. Godzilla, vyprášila pelech přerostlému opičákovi v King Kong vs. Godzilla a její jízda pokračovala, až dokud se z původně devastační Godzilly nestalo veskrze kladné stvoření.

Netřeba říkat, že série filmů byla pro mnohé filmaře spíše komickou výzvou. Vznikla tak i parodie této tendence v animovaném crossoveru Bambi Meets Godzilla (1969). Nakonec dnes lze Godzillu skoro těžko považovat za příklad crossoveru – míchání s čímkoliv se u ní zkrátka stalo součástí značky.

Avengers a další marvelovky

Crossovery ve filmu nikdy nebyly příliš populární. Na úplně první sice došlo už v roce 1910 (film Arsne Lupin contra Sherlock Holmes), krom výjimečných příkladů výše se jim ale velký filmový svět natočil zády. Až do velkého plánu studia Marvel.

Netřeba dlouze rozepisovat, že se z marvelovek během let stal jeden z nejvýdělečnějších seriálů na světě, v čele se zatím dvěma ultimativními týmovými crossovery. Avengers podtrhují, jaký potenciál se v crossoverech ukrývá, zároveň ale připomínají, jak je náročné natočit ho srozumitelně.

Pokud totiž konkurenční filmy jako právě Vetřelec vs. Predátor nebo Van Helsing něco ukazují, pak fatální problémy filmařů v nakládání s crossovery. Jinými slovy, film, v němž se potkají známé postavy z jiných sérií, musí být pochopitelný jak pro nového diváka, tak zároveň musí obsahovat řadu odkazů pro diváky původní. Což je rovnováha, o niž se už příští rok pokusí nejen přímý střet Iron Mana s Kapitánem Amerikou, ale také konkurenční duel Batmana se Supermanem. Crossovery jsou teď prostě v módě!

Jak se povedlo křížení slavných postav ve sci-fi Vetřelci vs. Predátor? To už posuďte na Primě sami. Poslední bitva vzplane v pátek ve 22.45!

(lol)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.