Byli jste v zimě nemocní? Vsaďte na přírodní detox!

Také jste na podzim či v zimě zápolili s nepříjemným nachlazením, chřipkou, angínou či další nemocí? I když jste chorobu z těla vyhnali, po použití antibiotik či antivirotik je váš organismus doslova skládkou mrtvých virů a bakterií.

I když vám léky od nemoci pomohou, zanechají v těle nejen svou stopu, ale také mrtvé viry a bakterie, které se z organismu jen velmi těžko vylučují. Svým rozkladem do těla uvolňují toxiny a tím ho zatěžují, oslabují, a mohou dokonce přispět i k vzniku dalších onemocnění.

Někteří pacienti s oslabeným imunitním systémem trpí po podávání léků tzv. Jarisch-Herxheimerovou „Herx“ reakcí (projevující se bolestí končetin, pocitu chřipky, náhlou velmi zánětlivou reakcí aj.), kterou způsobuje právě masivní vymírání bakterií a uvolnění toxinů do těla rychleji, než je může pohodlně zvládnout. Očista těla se doporučuje například i v případě onemocnění chlamydiemi. Proto je důležité z organismu toxiny odstraňovat, při delší léčbě raději i průběžně.

„Detox pro naše tělo znamená jakýsi ´úklid´ organismu, kdy za pomoci očistné kúry dochází ke zrychlení látkové výměny a k odstranění parazitů, kteří způsobují zažívací potíže a snižují vstřebávání důležitých látek v našem střevě. Kúra odstraní také toxické usazeniny v těle," říká výživová poradkyně Ing. Alice Hynková.

Při detoxikaci je dobré doplnit do organismu některé vitamíny, minerální látky a antioxidanty, neboť při odstraňování těžkých kovů z organismu musíme do těla dostat minerální látky vážící těžké kovy (selen, zinek, hořčík). Nejen při detoxikaci tak skvěle pomáhají přírodní “zelené potraviny”.

Zkuste zelenou řasu chlorellu

Tato sladkovodní řasa je výborná nejen pro klasické pročištění organismu, ale i jako pomocník pro jeho detoxikaci od nežádoucích virů a bakterií.

Chlorella je účinná tím, že na sebe umí navázat řadu znečišťujících látek a to nejen v lidském těle, které tak pomáhá pročišťovat, ale také již při svém pěstování. Vzhledem k velké poptávce je nejčastěji dovážena z Číny, kde jsou obrovské pěstírny. Je zde ale velké riziko, že je dovezený produkt kontaminovaný. Obzvláště u chlorelly tedy pečlivě vybírejte a sledujte původ produktu (v obchodech můžete sehnat například velmi kvalitní českou chlorellu pěstovanou v jižních Čechách). V tomto případě je lepší si raději o něco připlatit. Když už chceme pro své zdraví něco udělat, tak by to mělo mít smysl.

Chlorella se řadí do kategorie tzv. “zelených potravin“, které mají, vynikající nutriční vlastnosti. Obsahuje vysokou koncentraci bílkovin, antioxidantů, karotenoidů, chlorofylu a široké spektrum vitaminů, minerálů a stopových prvků. Je výborná k pročištění organismu, podporuje funkci jater a trávení, přispívá ke správné funkci imunitního systému a podporuje vitalitu.

Aby bylo dosaženo nejlepších výsledků, je třeba užívat chlorellu dlouhodobě a pravidelně – ideálně jako měsíční kúru. Pokud vás nebaví každý den pít pouze ten samý nápoj, můžete zkusit třeba pomazánku nebo chia pudink:

DETOX sendvič s chlorellovou pomazánkou

Co budete potřebovat:

 • 1 čajovou lžičku chlorelly
 • 1 čajovou lžičku konopného semínka
 • 100 g sýru typu lučina
 • 1 avokádo
 • 30 g sýru mozzarella
 • 2 ředkvičky
 • hrst čerstvého salátu (např. polníček, rukola)
 • 2 plátky celozrnného pečiva

Chlorellu smíchejte s lučinou, natřete ji v silnější vrstvě na celozrnné pečivo, přidejte plátky avokáda, natrhané kousky mozzarelly, nakrájené ředkvičky a salát. Vše posypte konopným semínkem a přiložte druhý plátek chleba. Tato jarní detox svačina, lehký oběd nebo večeře obsahuje díky semínkům a avokádu také vysoké množství zdravých tuků.

Chlorellový chia pudink

Co budete potřebovat:

 • 1 čajovou lžičku chlorelly
 • 15 g (1,5 polévkové lžíce) chia semínek
 • 10 polévkových lžic rostlinného mléka (mandlové, rýžové s kokosem apod.)
 • ovoce dle chuti

Chia semínka a mléko smíchejte, občas promíchejte a vyčkejte asi 10 minut, než se semínka nasáknou a vytvoří hutnou konzistenci podobnou pudinku. Můžete také nechat odležet přes noc v lednici. Přidejte chlorellu a dobře promíchejte. Ozdobte nakrájeným ovocem a podávejte. Můžete dle libosti obměňovat, přidat ořechy, sušené plody, koření apod.

Co tělu ještě pomůže

„Vylučování toxinů podpoří výborně také sport (pocením se odvádějí toxiny kůží), stejně tak sauna, masáže, lymfodrenáže, wellness i meditace mají při detoxikaci své důležité místo. Důležité je si udělat v této fázi čas pro sebe, zajistit tělu kvalitní potravu, pitný režim a dostatečný spánek (minimálně 7 hodin spánku v temné místnosti),“ doplňuje Alice Hynková.

V USA například kromě chorelly používají i živočišné uhlí. To na sebe také umí navázat nežádoucí látky, ale tělu už nic nedoplní. Pro lepší pročištění se ještě doporučuje užívat ho alespoň ve spojení s hořčíkem.

Hořečnatá koupel

Pro domácí použití se doporučuje epsomská sůl. Je složena z minerálů hořčíku a síranu. Výzkumy prokázaly, že hořčík a síran se snadno vstřebávají přes kůži, proto jsou lázně v epsomské soli výbornou volbou, jak doplnit tyto minerály důležité pro tělo. Hořčík v těle hraje významnou roli při regulaci aktivity přes 325 enzymů, snižuje záněty, pomáhá funkci svalů a nervů a pomáhá produkovat serotonin, hormon zodpovědný za pocit pohody a štěstí. Sírany zlepšují vstřebávání živin, vyplavují z těla toxiny a zmírňují migrény. Pozor! Koupel by neměla být příliš horká! Před koupelí je dobré pokožku rozmasírovat suchým kartáčem.

Zelí a kapusta

Listová zelenina jako kapusta a zelí má skvělou schopnost zvýšit detoxikační aktivitu buněk v játrech. Upravujte je ideálně na páře – stačí 2–4 minuty, aby si zelenina ponechala své účinné látky (enzymy). Na ochucení stačí mořská sůl, černý pepř a olivový olej, přidat můžete i nakrájené avokádo.

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 4. 2024

Berani, některé vaše pracovní povinnosti jsou pro jednoho člověka příliš velké a mohly by vás dnes zatížit. Zdá se, že hromada práce se neustále zvětšuje, ať děláte, co děláte. Pokud můžete, delegujte své úkoly. Nejméně naléhavé úkoly odložte stranou a na zbytku postupně zapracujte. Váš zaměstnavatel od vás může, ale nemusí očekávat příliš mnoho, ale vy máte právo udržet si zdravý rozum bez ohledu na cokoli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.