Jarní očista ledvin: Recepty a podrobný jídelníček

Pro dokonalou regeneraci ledvin a dalších orgánů podílejících se na vylučování odpadních látek z organismu existují vhodná doporučení.

Zvlášť po zimě, kdy by váš organismus mohl mít nedostatek některých vitamínů a důležitých látek. Ledviny slouží k filtraci krve, čímž se odstraňují škodlivé produkty metabolismu, které jsou pak jako moč odváděny z těla.

O vhodných potravinách, které pomohou ledviny očistit, jsme se radili s nutriční terapeutkou společnosti Fresenius Medical Care, největšího poskytovatele dialyzační péče v ČR, Danou Sasákovou.

Nevhodné potraviny při ledvinové očistné dietě:

• solená a kořeněná jídla, sójová omáčka a jiná ochucovadla

• jídla z rychlého občerstvení pro obsah méně kvalitních tuků a vysoký podíl soli

• uzeniny, tavené sýry, plísňové sýry

• smažená, pečená, grilovaná a nakládaná jídla

• bílá mouka, bílé pečivo, dopékané pečivo

• silná káva a silný čaj

• čokoláda s nízkým obsahem kakaa a vysokým obsahem tuků a cukrů, ořechy

• alkohol, povzbuzující nápoje, sladké limonády

• samozřejmě se vyvarujte i škodlivému kouření cigaret

„Tato doporučení je potřeba brát opravdu vážně a nezatěžovat své vnitřní prostředí, které se pak s touto náloží mnohem hůře vyrovnává,“ uvádí nutriční terapeutka.

Naopak je důležité do jídelníčku zařadit:

• kvalitní čerstvé bílkoviny jako libové maso, vejce, čerstvé mléčné výrobky, čerstvé sýry, jogurty (nejlépe bílé s přídavkem ovoce). Dále je vhodná drůbež a nesmí se opomenout ryby. Ryby by v našem jídelníčku měly být minimálně 3x do týdne, ať v tepelné úpravě, tak např. ve formě pomazánek, salátů

• jako příloha je vhodná libovolná zelenina

• z pečiva upřednostněte chléb nebo pšenično-žitné pečivo

• používejte pouze kvalitní tuky a oleje, nejlépe ve spojitosti se zeleninou

• zvyšte příjem vlákniny v podobě ovoce a zeleniny (nejlépe v čerstvém stavu) a to ve formě salátů nebo ovocných dopoledních svačin

• dodržujte správný pitný režim podle doporučení lékaře, nejlépe čistou neperlivou vodu z kohoutku

• konzumujte čerstvé koření, bylinky a natě, které vám navíc zajistí pestrý, chutný a barevný pokrm

Jak doplnit vitamíny a detoxifikovat organismus?

Na doplnění vitaminů a dokonalou očistu těla doporučujeme v rámci lékařem povoleného množství tekutin zařadit ranní citronový nápoj. Tímto čisticím, posilujícím a zásaditým nápojem můžeme začínat každý den.

Potřebujeme: 3 dl vody a 1 lžíci čerstvé citronové šťávy

Postup: Obě ingredience smícháme, nápoj popíjíme po doušcích nalačno. Pak bychom neměli půl hodiny nic jíst ani pít. Tento postup provádíme denně po dobu 8 týdnů.

Zeleninový salát s tofu

Potřebujeme: 0,5 ks jarní kedlubny, 1/3 ks salátové okurky, 2 ks cherry rajčata, 1 ks papriky, 100 g neochuceného tofu, 1 lžičku olivového oleje, citronové šťávy, pepř, špetku soli, čerstvou bazalku

Příprava receptu: cherry rajčata, papriku, salátovou okurku a jarní kedlubnu očistíme, omyjeme a pokrájíme na menší kousky. Dále přidáme tofu nastrouhané nahrubo, opepříme, přidáme olivový olej, zakápneme citronovou šťávou, čerstvou bazalku a zeleninový salát s tofu dobře promícháme a podáváme s žitno-pšeničným pečivem.

Červený salát alias vitamínová bomba

Potřebujeme: 100 g červeného zelí, 100 g syrové červené řepy, 100 g rajčat, 50 g zakysané smetany, 10 g hořčice, 20 g jemného kečupu, 20 g cukru (ideálně třtinového), citronovou šťávu, sůl

Příprava receptu: zelí nakrouháme na nudličky, prosolíme a důkladně několikrát prohněteme nebo převálíme válečkem, aby změklo a pustilo šťávu. Řepu očistíme, omyjeme a nahrubo nastrouháme. Rajčata omyjeme a nadrobno nakrájíme. Zeleninu zalijeme zálivkou připravenou ze zbývajících ingrediencí.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 4. 2024

Berani, spojte se dnes se svou vlastní hodnotou a řekněte nahlas: Jsem úžasný! Jste dobří v tom, že dokážete rozšířit své srdce pro druhé a pomoci jim s jejich problémy. Nyní si vezměte trochu této lásky a péče a zaměřte ji na sebe. Problémy týkající se lásky a romantiky jsou na prvním místě. Měli byste si udělat čas na zhodnocení toho, kde se v této fázi nacházíte, a vyživovat tuto část své bytosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.