Svěží dieta: Které citrusy nejvíc podporují spalování tuků?

Spojte příjemné s užitečným. Citrusy nám dodají hodně vitaminu C a navíc nakopnou náš metabolismus!

Rozhodně s nimi nemůžete nic pokazit. Jsou bohaté na vitamín C, to je všeobecně známé. Díky tomu podporují obranyschopnost organismu a jsou skvělé jako životabudič. Existuje ale také hodně diet, které bájí o jejich blahodárných účincích. Tvrdí, že právě díky citrusům se můžeme snáze zbavit přebytečných kilogramů. Je tomu opravdu tak? To je otázka pro Ivana Macha, poradce pro výživu portálu fithall.cz.

Hned z rána citronáda

Jedna z často citovaných rad zní, že pokud chcete zhubnout, měli byste ráno na lačno vypít sklenici vody s čerstvě vymačkanou citronovou šťávou. „Voda s čerstvou citronovou šťávou nás zcela jistě povzbudí. Podporuje totiž po ránu zpomalený metabolismus, a to zejména díky stimulačnímu účinku vitaminu C,“ souhlasí ing. Mach.

Jak je to podle něj s citrusy a hubnutím? „Faktem je, že fytoflavonoidy a další látky antioxidační povahy z ovoce i zeleniny podporují celkový metabolismus – tedy látkovou přeměnu našeho organismu. A tím samozřejmě působí i na takzvané štěpení tuků,“ vysvětluje.

„Pokud ovšem má ovoce samo o sobě nízký tzv. glykemický index jako například grapefruit, pak jeho konzumace navíc přispívá k pomalému a efektivnímu vstřebávání sacharidů. Takže nemůže docházet k jejich přeměně na tělesný tuk,“ dodává. A přidává i recept na svůj oblíbený salát z citrusů. Vyzkoušejte ho, je vynikající.

Foto: thinkstock.com

Recept na citrusový salát:

Ingredience: 2 větší pomeranče, 4 mandarinky, 1/2 grapefruitu a 1/4 citronu

Příprava: Ovoce oloupeme, nakrájíme na kousky (plátky, kolečka) a přidáme cukr (1–2 lžíce cukru, 1/2 sáčku vanilkového cukru). Důkladně promícháme a dáme do ledničky. Podáváme chlazené, můžeme ozdobit mátovými listy!

Glykemický index potravin: Veličina, která udává rychlost, za jakou tělo využije glukózu z určité potraviny. Zjednodušeně lze říci, že udává množství cukru obsaženého v dané potravině. Čím vyšší hodnoty má, tím více cukru, tím delší je jeho rozklad, a tím také hůře pokud jde o hubnutí. Potraviny lze na základě této veličiny rozdělit do tří skupin. Pokud mají potraviny nižší glykemický index než 55, jsou pro hubnutí takřka ideální. Střední glykemický index je v intervalu 56–69, nad 70 už je vysoký glykemický index.

Jak se liší jednotlivé citrusy?

Pomeranč

Má vysoký obsah vitamínu C, obsahuje vitamíny skupiny B, hořčík, vápník, draslík, stopové prvky a také pektin vhodný pro snížení cholesterolu.

Citron

Ovoce s vysokým obsahem vitamínu C, dále obsahuje draslík, železo, kyselinu listovou a vitamín B6.

Grapefruit

Kromě množství vitamínu C obsahuje vápník, flavonoidy, glykosid naringin, kyselinu galakturonickou i pektin, který též snižuje hladinu nebezpečných tuků v krvi.

Mandarinka

Bohatý zdroj vitamínu C, který obsabuje také pektin.

Limetka

Stejně jako citron obsahuje vitamíny B, C a minerální látky.

Přečtěte si také z oblasti diet a hubnutí:

autor: MM

Sdílejte článek
Štítky jídlo citron cukr hubnutí dieta citrusy citrus metabolismus grepfruit vitamín C Glykemický index pektin

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 2. 2024

Je těžké popřít sílu chemické reakce na jinou osobu. Dnes se pravděpodobně setkáte s někým, nebo jste možná právě potkali někoho, kdo na vás má silný vliv, Berani. Tuto osobu nemůžete dostat z hlavy. Není jasné, zda se jedná o jednorázový flirt, nebo o dlouhodobý románek. Ať už se ukáže, že jde o cokoli, jste nadšeni, že se cítíte tak vzrušení a živí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.