Válka jí vzala domov a s dětmi byla na útěku. Z dramatického příběhu hostitelky mrazí

Prostřeno! XXV (97) – Náročný strávník

Úterní hostitelkou v chorvatském speciálu soutěže amatérských kuchařů bude sedmdesátiletá Irinka. Do Čech přijela před třiceti lety autobusem, když prchala před válkou. Pro soutěžící si připraví osvědčená chorvatská jídla, která vaří svojí rodině. Někomu však chutnat nebudou a komentovat se bude i manželova pomoc v kuchyni.

V úterý se podíváme, jak vaří a bydlí hostitelka Irinka pocházející z Chorvatska. Její byt je vyzdoben soškami, svatými obrázky, andělíčky a suvenýry z cest. Pro své hosty dnes připraví pokrmy, které má vyzkoušené. Jako předkrm bude podávat meze (chuťovky) a domácí banketky, krůtí polévku se zavářkou, plněné zelné závitky (sarmu) s rajčatovou omáčkou a dva druhy závinů. Doposud se zdálo, že si hosté rozumějí a nemají mezi sebou taktika. To se dnes změní. Zatímco všichni obdivují Irinčino kuchařské umění, kterému se prý naučila od maminky a tchyně, Nikola kritizuje už při předkrmu.

Nakrájené klobásky, sýr a jiné pochutiny podávané s domácím pečivem označí za příliš jednoduché. Sám ale v pondělí připravil něco podobného. Během hlavního chodu bude zase komentovat, že by si dal raději knedlík než bílý chleba. „Tam jsem si připadal, že jsem v hospodě třetí třídy, kde jsem dostal udělanou sarmu, která se sarmou nemá nic společného,“ docela drsně ohodnotí snažení svojí krajanky Chorvat Nikola. Jídlo mu snad nepřišlo dostatečně chorvatské? Je to záhada, protože ostatní si na pokrmu velmi pochutnali. A jak všechno to vaření Irinka zvládla? Přizná, že jí v kuchyni pomáhal manžel. „Myslím si, že to úplně v pořádku není,“ prohlásí Milan. Co dalšího u stolu padne, sledujte dnes vpodvečer.

Podívejte se, jak funguje dělba práce v chorvatské domácnosti:

Manžel ochotně přiběhne na zavolání

Před kamerou se dnes objeví i manžel Irinky, se kterým je padesát let. Přestože jsou role v tradiční chorvatské domácnosti striktně rozdělené a v kuchyni vládne spíš žena, tady to úplně znát není. Jakmile na manžela Irinka zavolá, ihned přiskočí na pomoc. Bez ochutnání zkušeně osolí směs na sarmu a naplní zelné závitky. Pak ochotně přiběhne propracovat kynuté těsto, aby bylo správně uhnětené. Vypadá to, že manželé jsou sehraná dvojka.

Dnes jsou oba v důchodu a radují se z vnoučat. V minulosti si však užili své. Irinka hostům popíše, jak dramatický byl její příjezd do Česka. Utíkala totiž spolu s dětmi před válkou v Jugoslávii. V tu chvíli podle jejích slov neměl hodnotu majetek ani lidské životy. Všechno ale snášela statečně, našla si tu práci a naučila se česky. Renáta přizná, že si útěk před válkou také prožila a nikdy by nechtěla, aby se tato situace opakovala. Na rozdíl od Irinky se ale do Chorvatska vrátila.

Kolik si nakonec Irinka vyvaří bodů? Bude mít její dezert bez přidaného cukru a z kupovaného těsta úspěch, nebo na něm budou soutěžící hledat chyby?

Sdílejte článek
Štítky válka kuchyně FTV Prima Chorvatsko Jugoslávie Prostřeno! Česko speciál pokrm

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.