Celebrity

11. května 2022 07:33

David Laštovka

Josef Zíma oslavil jubileum: Fanynky mám i v devadesáti. Zesnulou ženu vídá v noci

Show Jana Krause (11) - Josef Zima

Král české dechovky, zpěvák a herec Josef Zíma, který slaví životní jubileum, dokazuje, že věk je opravdu pouze číslo. Jak je na tom po zdravotní stránce? Kdo se mu stará o domácnost? Jak to měl a má s fanynkami? A jak vzpomíná na svou životní lásku, manželku, herečku Evu Klepáčovou, s kterou byli svoji 54 let?

Před časem kvůli bolavé noze skončil Josef Zíma v nemocnici, kde strávil tři měsíce a vypadalo to s ním všelijak. Prognózy nebyly příznivé. Dokonce hrozilo, že o dolní končetinu přijde. „Pan doktor mi na rovinu řekl, že jednou z možností je nohu amputovat. Naštěstí k tomu nedošlo,“ prozradil pro web Prima Ženy oslavenec.

V nejtěžších chvílích ho nad vodou držela touha vrátit se znovu na koncertní pódia a vystupovat pro své milované obecenstvo. „Celou tu dobu, co jsem ležel ve špitále, jsem si říkal, že chci před mikrofon, k lidem. Jsem vděčný, že se to splnilo. Sice teď celé vystoupení odsedím, ale publikum pro to má pochopení,“ prozradil Josef Zíma. Zdraví mu jinak slouží skvěle. Devadesátku by mu nikdo nehádal. „Nevím, jestli jsou v tom geny. Tatínkův dědeček se dožil čtyřiadevadesáti let, ale moji rodiče se moc vysokého věku nedožili,“ pokrčil rameny oslavenec.

Po zesnulé manželce se mu stýská. Vídá ji v noci

Letos v červnu uplyne deset let od smrti jeho milované manželky, herečky Evy Klepáčové, s kterou byli svoji 54 let. Tu nejvíce proslavila postava prostořeké Káči ve slavné pohádce Hrátky s čertem. Zemřela ve věku 79 let. „Není den, kdy bych si na ni nevzpomněl. Oba jsme byli narození ve znamení Býka, ona druhého května, já jedenáctého. Jen jsem byl o jeden rok starší, takže vždycky od druhého do jedenáctého května nám bylo stejně let. Častokrát se v noci, když nemůžu spát, nad něčím zamyslím, vidím ji před sebou a říkám si, co by na to či ono asi řekla. Nejvíce je mi líto, že se nedožila našich pravnoučat. Vnučka mě dojala, své holčičce dala jméno Eva,“ uvedl pohnutě.

„Když manželka odešla, hlavně ze začátku to pro mě bylo velmi těžké... Pomohla mi práce. To je ten nejlepší lék na bolest,“ dodal Josef Zíma, který žije v domě se svou dcerou Zuzanou, díky čemuž je o něj perfektně postaráno. Stále také pravidelně koncertuje, a je tak mezi lidmi. Hudba je pro něj hnacím motorem. Dodnes má prý věrné fanynky. S několika z nich je v úzkém kontaktu. Vždycky mu zavolají, zeptají se na jeho nejbližší vystoupení a pak se na něm obvykle objeví i s nějakou vlastnoručně upečenou sladkou dobrotou.

Mezi nejznámější filmové role Josefa Zímy patří princ Radovan v pohádce Princezna se zlatou hvězdou. V ní sváděl šermířský souboj s hercem Martinem Růžkem alias králem Kazisvětem. „Říkal mi: ‚Kolegáčku, opatrně, abychom si neublížili.‘ A jeho první výpad byl takový, že mi usekl podrážku. Měl jsem nadskočit, ale on máchnul o chvilku dřív. Tuto pohádku vždycky dávají o Vánocích stejně jako Hrátky s čertem, kde hrála zase moje paní. K tomu ještě pravidelně vysílali pohádku Mrazík, kde Eva (manželka, pozn. red) dabovala Nastěnku a já Ivánka. Když ještě žila, vždycky jsme si spolu notovali, že máme vlastní vánoční týden,“ zavzpomínal s úsměvem Josef Zíma.

Sdílejte článek
Štítky manželka Vánoce narozeniny herec pohádka Josef Zíma dechovka Princezna se zlatou hvězdou Martin Růžek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2024

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.