Prima Ženy

13. března 2015 04:30

Anna Kopečková

Jeřábnice Nikol: Práce s chlapy baví nejen mě, ale i je

I když se na první pohled může zdát, že tradiční mužská povolání ženy nezajímají, není to pravda. Některé příslušnice něžného pohlaví si zamilovaly práci se stroji a tvrdí se, že jsou spolehlivější a pečlivější než jejich mužští kolegové. Své o tom ví jeřábnice Nikol Zimčíková.

Ženy-jeřábnice mají v Česku tradici, vždyť během komunistické éry se do kabin těchto strojů dostávaly poměrně často. V současné době jich už tolik není a mladší ročníky jsou výjimkou. Přece jen, ženy dnes mají většinou jiné cíle a málo z nich chce každé ráno navlékat montérky. To ale neplatí o šetatřicetileté Nikol Zimčíkové. „K této práci jsem se dostala přes svého partnera a chytla mě natolik, že ji dělám dodnes, tedy už přes 16 let,“ svěřila se Nikol, která své povolání nepovažuje za nic výjimečného, a to přesto, že původně chtěla být něčím úplně jiným – lákalo ji studium na zdravotnické škole.

S muži se pracuje líp

Když prvně nastoupila do práce, muži z podniku se na ni chodili koukat. Tehdy jí ale bylo 20 let a vážila 50 kilo. Nikol si myslí, že byli s novou kolegyní spokojení, protože je přátelská a společenská, a tak ji přijali mezi sebe. A ona je s nimi ráda. „Mužský kolektiv je rozhodně lepší než ten ženský. Jsou slušní, vědí, co se sluší a patří. Nemám s nimi nejmenší problém. Jen se neustále řeší sex. Od nich jsem také slyšela, že když jsem byla blond, bylo to víc sexy, takže se k této barvě zase vracím,“ směje se maminka dvou dětí.

Nikol má devítiletého syna a třináctiletou dceru. Ta se prý dokonce mámou jeřábnicí chlubí kamarádkám. Jednou navštívila firmu, ve které její máma pracuje, a jeřáby ji úplně nadchly. Ale to už je pryč. Teď přemýšlí, že by se věnovala lyžování, které pilně trénuje. Ať si vybere cestu, jakou bude chtít, Nikol jí, ani jejímu bratrovi bránit v ničem nebude. „On stejně málokdo dělá to, co vystuduje. Bude to jejich volba, já se je budu snažit jen podpořit,“ říká.

Boty kupuje jako rohlíky

A přestože dělá profesi, která je přisuzována spíš mužům, doma nešéfuje. S partnerem nosí kalhoty oba a vše mají rozdělené tak půl na půl. Tato blondýnka se také ráda elegantně oblékne, nalíčí a netají se ani zálibou v horečnatém nakupování bot. Hlavně těch na vysokém podpatku. Podle známých je kupuje jako rohlíky. Kromě bot ji baví móda, cestování a knížky, hlavně romány. Taky by nemohla být bez sportu. Protože obě její děti závodně lyžují, snaží se s nimi držet krok. Jezdí na in-linech a chodí do fitka.

Nikol to sluší v pracovním i v civilu Foto: Ženy jinak. Jakože, cože?!

Cesta až nahoru

Aby mohla Nikol ovládat jeřáb, musela splnit řadu zkoušek, včetně psychotestů, a projít školením. Tak jako ostatní musí znát své auto, ona musí znát jeřáb. „Dostanete otázky, jako třeba z čeho se skládá jeřáb, co je brzdový kotouč, jaká může být tloušťka brzdového obložení, jak se v převodovkách kontroluje olej...,“ popisuje jeřábnice své začátky. Po zkouškách měla praxi s instruktorem-jeřábníkem a další zkoušky. Teprve poté, po více než třech měsících, mohla ovládat stroj sama.

„I po 16 letech praxe se mám ve svém oboru pořád co učit. Každý jeřáb totiž vykonává jinou službu: někde se jen převáží, někde se nakládá, jinde se namáčí do konzervolu, některé jeřáby mají magnet a podobně. Pořád je co objevovat,“ popisuje Nikol.

Nic pro fajnovky

A jak je to s úrazy na pracovišti? „Ty byly, jsou a budou. Většinou se naštěstí nejedná o nic hrozného. Jindy za to může nepozornost pracovníků. Dají prsty tam, kam nemají, a tak o ně přijdou. To se stává hlavně při práci na soustruhu, na pilách a podobně. Mně osobně se stalo, že brigádník dal ruku do stroje, protože mu tam nedopatřením sjely dvě trubky. Bohužel předtím nezmáčkl tlačítko STOP," říká Nikol. Magnety ve stroji ukázaly svou sílu a utrhly mu prsty. Klučina omdlel, ale mělo to šťastný konec. Prsty se posbíraly do sáčku a daly na led. Doktoři mu je pak dokázali přišít.

Jak to chodí na jeřábu

Chcete vědět, jak vypadá takový typický den jeřábnice? „Přijdu do práce, vylezu si nahoru do kabiny jeřábu a zapíšu se do deníku zdvižného zařízení. Poté zkontroluji, jestli je vše v pořádku, podívám se, co se dělo minulou směnu a než se rozjedu, vyzkouším brzdu. Instrukce pak dostávám od vazače. Většinou se přitom týkají přenesení trubek z určitého místa do tzv. fachu, což je jakýsi stojan. Celá naše směna má asi 13 lidí, zbytek dělá pode mnou – ne, že bych jim poroučela, jen se zkrátka na rozdíl ode mě pohybují na zemi," směje se Nikol.

Lucie Kořistová

Mohlo by vás také zajímat:

Sdílejte článek
Štítky kariéra

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.