Prima maminka

16. května 2018 10:00

Anna Kopečková

Kristina Hummelová: Výchova dětí je ta nejdůležitější práce na světě!

Za největší hloupost považuje klišé, že maminky mají úplně zapomenout na veškerý svůj život, který vedly, a na všechno, co jim dělá radost, a mají se obětovat svému dítěti. Proto se rozhodla věnovat tomu, co už jako malá milovala – psaní a létání. A začala s psaním úspěšných dětských knih.

Každý z nás si alespoň jednou v životě představoval, jaké by to bylo, kdyby uměl létat… nebo žil v zemi, kde se plní tajné sny. Kristina Hummelová snila o tom, že jednou napíše knihu pro děti o létání a splněných přáních. A svůj sen si dokázala splnit. Její „létací kniha" vyprávějící příběh o Nelince, je o všem, co si děti přejí zažít. Vypráví kouzelný příběh, který probouzí v dětech fantazii a víru v sebe. Dnes má kniha dva díly včetně audioverzí a brzy vyjde třetí.

  • Jste autorka knížek pro děti a rodiče vyprávějících příběhy o Nelince. Jak vás napadlo začít psát knihy?

Jako malá jsem byla hodně upovídaná. Psala jsem si jen tak pro sebe, pro radost. Napsat knihu mě napadlo, až když jsem měla vlastní děti. Začaly se mi opět zdát létací sny a já věděla, že napíšu knihu o létání a splněných přáních. Ta myšlenka mně nadchla.

  • Stálo to velké odhodlání? Hodně lidí má nápad, že napíše knihu, ale nakonec to neudělají. Vy jste to dotáhla do konce.

Trvalo dva roky, než jsem knihu dokončila. Nejprve jsem svůj nápad tajila, začala jsem chodit na kurz malování a seminář tvůrčího psaní. S přibývajícím textem jsem si byla jistější. Během té doby jsem to celé chtěla několikrát zabalit a strčit knihu do šuplíku, kde končí všechny geniální věci :-) Ale naštěstí jsem to neudělala. Byla to výzva a vím, že by mě mrzelo, kdybych to vzdala. Jak řekl Nelson Mandela: „Všechno se zdá nemožné, dokud to neuděláš.“

  • Vracíte se během psaní do svého dětství?

Jako malá jsem pravidelně ve snu létala. Byl to báječný způsob, jak uniknout před nebezpečím nebo se jen tak proletět. Měla jsem svůj létací styl. Vždy jsem se vznesla do výšky za pomoci obou rukou, kterými jsem „napumpovala“ vzduch pod sebou. Když jsem byla dostatečně vysoko, začala jsem dělat tempa jako při plavání. Když si na ten pocit vzpomenu, zaplaví mně vlna blaženosti. Když letím, vím, že dokážu všechno na světě. Mám nadhled a cítím se svobodná.

  • V čem kniha dětem pomůže?

Myslím, že kniha dětem pomůže uvěřit, že když něco opravdu chtějí, dříve nebo později se jim to podaří. Je důležité, aby se měly rády a následovaly své sny a tajná přání. Nelinka chtěla létat a podařilo se jí to právě proto, že tomu věřila. Nikdo na světě by jí její sen nedokázal vymluvit. Zažila při tom spoustu úžasných dobrodružství a svou odvahou a čistým srdcem pomohla zachránit kouzelný svět.

  • Co na knihu říkají vaše děti?

Nelinka se jim líbí. Jsou jejími prvními čtenáři. Když jsou potichu a poslouchají, vím, že je to v pořádku. Když se smějí, mám radost. Když se bojí, mám taky radost. Tvoříme příběh společně, mají spoustu nápadů. Pomáhají mi vidět svět dětskýma očima. Děti umí být tak vtipné, že to žádný dospělý nevymyslí.

  • V současnosti jsou k dostání dva díly Nelinky. Kolik byste jich ráda napsala?

Chtěla bych postupně vydat všech pět dílů. Pět dílů, pět kouzelných zemí. Jedná se o jeden příběh, ale hlavní hrdinka a její plyšový Zajda v každém díle prozkoumávají jiné prostředí, různé fantazijní světy. Čokoládové hory, život pod vodou, zimu a ledové tobogány, džungli a nakonec svět pod zemí. V posledním díle se celý příběh uzavře.

Dva díly už jsou vydané, třetí je připraven k tisku a na čtvrtém právě pracuji. Až celý příběh dokončím, mám už v hlavě připravený román pro dospělé.

Kristina Hummelová píše o létání a dětských snech (zatím vyšly knihy a CD Nelinka a strom zázraků a Nelinka a Jezero nádherných ploutví). Také maluje, vede kurzy dětské jógy a sama se, podle svých slov, lehce vznáší nad zemí. Když přistane, ulítává na čerstvých květinách, dobré kávě a barevném oblečení. Miluje jógu, tanec a sladké nicnedělání. Doma má tři malé dcery a je ta nejšťastnější máma na světě. Více najdete na stránkách onelince.cz.

SOUTĚŽ O CD S PŘÍBĚHY O NELINCE

Zapojte se do soutěže, ve které tři z vás mohou vyhrát dětskou audioknihu Kristiny Hummelové Nelinka a strom zázraků:

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 2. 2024

Vaše úsilí na domácí frontě se rozhodně vyplatilo, Berani. Váš domov vypadá báječně. Říká to každý, kdo do něj vstoupí. Někteří nečekaní návštěvníci se mohou zastavit na krátký pozdrav a nakonec zůstat na večeři. Jste přirozeným a laskavým hostitelem, nemluvě o skvělé kuchařce. Kdo by vašim hostům vyčítal, že chtějí zůstat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.