Prima maminka

12. května 2017 07:30

Martina Čerňanská

Kontaktní rodičovství: Revoluční pojetí výchovy a přístupu k našim nejmenším

Kontaktní rodičovství. Tento přístup výchovy vsází na společně strávený čas, znásobení blízkosti, intimity a lásky. A přesně o tom mateřství je, tedy alespoň by mělo být.

Vy víte o dítěti, jestli spinká, avšak ono neví o vás. Třeba tehdy, když nad jeho spánkem bdíte skrze chůvičky. Kontaktní způsob výchovy poukazuje na fakt, aby táta s mámou měli k miminku co nejblíž, trávili s ním nespočet času a budovali si intenzivní pouto, ze kterého budou čerpat ještě dlouho poté, a to v jeho dospívání.

S myšlenkou této formy rodičovství přišel pediatr William Sears spolu s jeho manželkou v době, kdy se stali šťastnými rodiči a mohli tak získat cenné zkušenosti a poznatky. Určitě si neváhejte přečíst jeho publikace na tuto problematiku. Prozradí vám mnohé.

Najděte mateřskou harmonii

Stát se matkou je pro ženu nejenom fyzicky náročné, ale především i duševně, a to nemluvě o eskapádě nových povinností a úkolů, které jí nově vstoupí do života s malým uzlíčkem štěstí. Zkuste se v tom zmatku zastavit a zaměřit se na své niterné pocity.

Požádejte vašeho partnera o pomoc, dělte se o úkoly, které je potřeba splnit, fungujte více jako celek, tedy rodina a buďte tu jeden pro druhého. Jedině tak se nebude cítit muž jakožto otec osamocený, vy si našetříte trochu času navíc a když bude spokojená matka, tak i miminko se bude usmívat. Zkuste to vy a uvidíte, že se u vás něco změní, a to jedině k lepšímu.

Navíc, i když jste matkou, dovolte si tu a tam být ženou, která nezapomněla na sebe a prostě si dopřejte kousek času jen pro vás, mezitím co bude večer koupat tatínek nebo natěšená babička. Dovolte si být trochu mile sobecká a myslet na radosti, které jste před lety tolik milovala. Vám to pomůže a miminku, které bude trávit čas s jinými příslušníky milující rodiny, stejně tak.

Hrajte si s vaším dítětem. Čím víc, tím líp. Foto: istock.com

Kojení: Ta nejkouzelnější chvilka mezi matkou a dítětem

Pokud vám to příroda a zdraví umožnily, nezříkejte se kojení předčasně nebo snad kvůli strachu, s jakým dopadem se podepíše na vašich ňadrech. Podle odborníků v okamžiku kojení dochází k napojení a pocitu sounáležitosti, jehož výsledkem je především fakt, že matka svého potomka více poznává, lépe rozluští jeho pocity a snáze pochopí, co signalizuje tamten i tento úšklebek. Děťátko se bude cítit milovaně, blízkost a vůně jeho matky jej uklidní. A vás ostatně také, alespoň na chvilku se zastavíte a budete se koukat na tu něžnou a tolik intimní podívanou.

Rozhodně se proto kojení nevzdávejte, pokud nemusíte, je totiž až neuvěřitelné, co vše kojení dokáže. Přečíst si o tom můžete přímo zde.

Spěte společně

Maminky a naše babičky uznávající principy ze staré školy se budou s jistotou durdit, že dítě má mít svůj prostor, kde se naučí usínat. Avšak propagátoři kontaktního rodičovství ve sdílení lože s rodiči spatřují několik benefitů. Najednou odpadají komplikace s nočním kojením, miminko není vystaveno stresujícímu pocitu samoty, protože cítí vůni matky a přítomnost otce, a právě ty stírají pocity úzkosti a strachu. Navíc třeba pro otce je tady ta výhoda, že může trávit čas s miminkem, i když je během celého dne zaměstnán prací. A co si budeme povídat, tento fakt je realitou mnohých rodin. Pokud se vám spát s miminkem v posteli nezdá zrovna ideální, neváhejte postýlku situovat co nejblíže k té vaší. I tato varianta se cení a má na vašeho drobečka dozajista vliv.

Neposlouchejte rady ostatních, dejte na svůj názor

Radí vám sousedka, ať miminko pořád nenosíte, že si na to zvykne, abyste s ním netrávili tolik času a že není vhodné se s ním neustále mazlit? Neposlouchejte nikoho cizího, rodiči jste jenom vy dva a nikdy jiný. Vy si stanovte váš přístup k dítěti a nenechejte se nalomit názory jiných.

4 tipy, jak posílit kontakt s vašimi nejmenšími

  • Pláč dítěte není signálem pro rodičův nezájem. Jedná se o jistý způsob komunikace. Vesměs pláč značí, že něco není v pořádku. Kromě hladu, žízně či špinavé pleny to může být právě pocit osamění.
  • Pokud holdujete nošení dětí v šátku, počínejte si však vždy tak, aby uvázání naplnilo stránku bezpečí a komfortu. Čtěte malým i větším dětem před spaním pohádku a pak je pohlaďte a polibte na dobrou noc.
  • Nevíte si rady? Zeptejte se vaší vnitřní mateřské intuice, co vám našeptá. Vesměs se nemýlí.

Mohlo by vás také zajímat:

-lz-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 1. 2025

Nejenže chcete žít naplno každou vteřinu, ale také cítíte potřebu zanechat ve světě, ve kterém žijete, svou zvláštní stopu. V životě prostě musíte být kreativní, Berani. Nemůžete si pomoci. Ten skvělý projekt, o kterém už nějakou dobu přemýšlíte, právě začíná nabývat obrysy. Dnes možná najdete některé materiály, které jste potřebovali k tomu, aby se věci skutečně daly do pohybu. Finanční dar nebo dar něčího času? Něčí štědrost by vám mohla opravdu zlepšit den.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.