zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Kontaktní rodičovství: Revoluční pojetí výchovy a přístupu k našim nejmenším

Kontaktní rodičovství. Ano či ne?
Autor: istock.com Kontaktní rodičovství. Ano či ne?
cernanm , Vydáno: 12.05.2017
Kontaktní rodičovství. Tento přístup výchovy vsází na společně strávený čas, znásobení blízkosti, intimity a lásky. A přesně o tom mateřství je, tedy alespoň by mělo být.

reklama

Vy víte o dítěti, jestli spinká, avšak ono neví o vás. Třeba tehdy, když nad jeho spánkem bdíte skrze chůvičky. Kontaktní způsob výchovy poukazuje na fakt, aby táta s mámou měli k miminku co nejblíž, trávili s ním nespočet času a budovali si intenzivní pouto, ze kterého budou čerpat ještě dlouho poté, a to v jeho dospívání.

S myšlenkou této formy rodičovství přišel pediatr William Sears spolu s jeho manželkou v době, kdy se stali šťastnými rodiči a mohli tak získat cenné zkušenosti a poznatky. Určitě si neváhejte přečíst jeho publikace na tuto problematiku. Prozradí vám mnohé.

Najděte mateřskou harmonii

Stát se matkou je pro ženu nejenom fyzicky náročné, ale především i duševně, a to nemluvě o eskapádě nových povinností a úkolů, které jí nově vstoupí do života s malým uzlíčkem štěstí. Zkuste se v tom zmatku zastavit a zaměřit se na své niterné pocity.

Požádejte vašeho partnera o pomoc, dělte se o úkoly, které je potřeba splnit, fungujte více jako celek, tedy rodina a buďte tu jeden pro druhého. Jedině tak se nebude cítit muž jakožto otec osamocený, vy si našetříte trochu času navíc a když bude spokojená matka, tak i miminko se bude usmívat. Zkuste to vy a uvidíte, že se u vás něco změní, a to jedině k lepšímu.

Navíc, i když jste matkou, dovolte si tu a tam být ženou, která nezapomněla na sebe a prostě si dopřejte kousek času jen pro vás, mezitím co bude večer koupat tatínek nebo natěšená babička. Dovolte si být trochu mile sobecká a myslet na radosti, které jste před lety tolik milovala. Vám to pomůže a miminku, které bude trávit čas s jinými příslušníky milující rodiny, stejně tak.

Hrajte si s vaším dítětem. Čím víc, tím líp Foto: Hrajte si s vaším dítětem. Čím víc, tím líp. Foto: istock.com

Kojení: Ta nejkouzelnější chvilka mezi matkou a dítětem

Pokud vám to příroda a zdraví umožnily, nezříkejte se kojení předčasně nebo snad kvůli strachu, s jakým dopadem se podepíše na vašich ňader. Podle odborníků v okamžik kojení dochází k napojení a pocitu sounáležitosti, jehož výsledkem je především fakt, že matka svého potomka více poznává, lépe rozluští jeho pocity a snáze pochopí, co signalizuje tam i tento úšklebek. Děťátko se bude cítit milovaně, blízkost a vůně jeho matky jej uklidní. A vás ostatně také, alespoň na chvilku se zastavíte a budete se koukat na tu něžnou a tolik intimní podívanou.

Rozhodně se proto kojení nevzdávejte, pokud nemusíte, je totiž až neuvěřitelné, co vše kojení dokáže. Přečíst si o tom můžete přímo zde.

Spěte společně

Maminky a naše babičky uznávající principy ze staré školy se budou s jistotou durdit, že dítě má mít svůj prostor, kde se naučí usínat. Avšak propagátoři kontaktního rodičovství ve sdílení lože s rodiči spatřují několik benefitů. Najednou odpadají komplikace s nočním kojením, miminko není vystaveno stresujícímu pocitu samoty, protože cítí vůni matky a přítomnost otce, a právě ty stírají pocity úzkosti a strachu. Navíc třeba pro otce je tady ta výhoda, že může trávit čas s miminkem, i když je během celého dne zaměstnán prací. A co si budeme povídat, tento fakt je realitou mnohých rodin. Pokud se vám spát s miminkem v posteli nezdá zrovna ideální, neváhejte postýlku situovat co nejblíže k té vaší. I tato varianta se cení a má na vašeho drobečka dozajista vliv.

Neposlouchejte rady ostatních, dejte na svůj názor

Radí vám sousedka, ať miminko pořád nenosíte, že si na to zvykne, abyste s ním netrávili tolik času a že není vhodné se s ním neustále mazlit? Neposlouchejte nikoho cizího, rodiči jste jenom vy dva a nikdy jiný. Vy si stanovte váš přístup k dítěti a nenechejte se nalomit názory jiných.

4 tipy, jak posílit kontakt s vašimi nejmenšími

  • Pláč dítěte není signálem pro rodičův nezájem. Jedná se o jistý způsob komunikace. Vesměs pláč značí, že něco není v pořádku. Kromě hladu, žízně či špinavé pleny to může být právě pocit osamění.
  • Pokud holdujete nošení dětí v šátku, počínejte si však vždy tak, aby uvázání naplnilo stránku bezpečí a komfortu. Čtěte malým i větším dětem před spaním pohádku a pak je pohlaďte a polibte na dobrou noc.
  • Nevíte si rady? Zeptejte se vaší vnitřní mateřské intuice, co vám našeptá. Vesměs se nemýlí.

Mohlo by vás také zajímat:

Kojení dá dítěti vše, co potřebuje, a mamince pomůže zhubnout

10 překvapujících faktů o kojení

Když mi řekneš pravdu, nebudu se zlobit.

15 nevinných lží, které říkají matky svým dětem

-lz-

reklama

Související témata: rodina , kojení , mateřství , matka , otec , kontaktní rodičovství

reklama

Přečtěte si také

reklama