Z deníku koučky: Nemám práci. Kde je ten důvod?

Jak se k různým životním situacím staví koučka s dlouholetou praxí v oblasti psychologie a psychoterapie Šárka Vávrová? Nahlédněte do jejího zápisníčku!

Přijít o práci není v dnešní době tak složité. Komplikovanější je pro některé lidi najít práci novou. Poohlížet se po ní může trvat někdy i několik měsíců. Média uvádějí, že o každé volné místo je boj a velký zájem. Co udělat, když ztratíte práci? Jak se vyrovnat s tím, že chodíte na pohovory a nemáte žádný výsledek.

Stále odesíláte životopisy a odpověď je stejná: „Děkujeme za váš zájem, ale nevyhovujete požadavkům,“ případně „Děkujeme za váš zájem, ale byl vybrán jiný kandidát.“ V horším případě žádnou odpověď ani nedostanete. Tyto reakce nakonec vedou ke snížení sebevědomí, které je už odchodem z práce poškozeno, a k pocitu beznaděje. S každou negativní odpovědí přichází pocit vlastního selhání a nedostatečnosti. Možná se objevuje vzorec z dětství – „nejsem dost dobrý“.

V poslední době je dost časté, že na trhu práce je méně pracovních pozic oproti počtu uchazečů. Většina lidí svádí i tento faktor na „finanční krizi“, což ne vždy je pravda. Je tu zde i možnost, že za svůj neúspěch si může dotyčný člověk sám. Důvodem může být i špatně napsaný životopis, nepřiložení motivačního dopisu, který by zaujal, a malý zájem o danou práci. Z jiného úhlu pohledu se může jednat i o to, že se dotyčný hlásí na práci, která pro něj není vhodná. Jeho talent je například úplně v jiném oboru. Najít odvahu, riskovat a jít za tím, co nás naplňuje, dokáže málokdo.

Krize je příležitost k růstu

Inspirací na téma dnešního článku mi byla situace mého blízkého kamaráda, který je už rok bez práce. Dost často o tom spolu komunikujeme. Vypráví mi, jak posílá své životopisy a nedostává zpět žádnou odpověď. Je to pro něj velice ponižující a snižuje to jeho sebevědomí a to i přesto, že to je velice sebevědomý muž. Z počátku jsem kvitovala to, že bude chvilku bez práce, protože je to typický workoholik a odpočinek mu jen prospěl. Myslím, že po jeho poslední velice náročné práci a podivném odchodu potřeboval vše vstřebat a najít novou motivaci. Stále na sobě pracuje a prochází velkou transformací své osobnosti, která mu opravdu prospěla. Je z něj úplně jiný člověk a většina jeho priorit prošla velkou změnou. Jeho introspekce stále probíhá, ale je už čas na novou práci. On má tolik energie, že je s ní schopen za krátký čas vynést i krachující firmu do těch nejvyšších sfér. Věřím, že teď už je správně připraven nastoupit do nové práce a tato zkušenost mu pomůže vidět věci z toho správného úhlu. U něj jsem opravdu velice zřetelně vnímala, že krize je příležitost k růstu. Za ten rok jeho osobnost vyrostla o několik mílových skoků a to i přesto, že to byl vždy velice úspěšný muž. Prožil za ten rok totiž jiný než kariérní růst. Prožil osobnostní růst a ten mu už zůstane navěky, na rozdíl od toho kariérního.

Risk je někdy velký zisk

Být bez práce je opravdu velice stresující a někoho to může i zlomit. Sama jsem si takové období prožila a vím, že to období pro mne bylo velice náročné. Vzhledem k tomu, že podnikám, tak je moje pozice na trhu práce nestabilní. Přesto si neumím představit, že bych dělala jinou práci. Před lety, když jsem odešla ze státní správy, byl to pro mé okolí velký šok. Z velké jistoty jsem zvolila nejistotu. Bylo to to nejlepší, co jsem pro sebe mohla udělat. I přes odrazování mé rodiny jsem riskovala a věřím, že jsem vyhrála. Vyhrála jsem práci, která je pro mě i mým koníčkem. Je pestrá, zábavná a dobrodružná. Vlastně děkuji osudu za to, že na můj životopis, který jsem pod tlakem rodiny odeslala, reagovala v telefonátu personalistka slovy: „Dobrý den paní Vávrová, opravdu máte zájem o nabízenou práci, protože by to podle vašeho životopisu byl pro vás krok zpět.“ Odpověděla jsem instinktivně:„ Děkuji, ale zájem už nemám.“ Od té doby vím, že to nebude lehké, ale rozhodla jsem se pro práci, kterou miluji a ona mi tu lásku dost často vrací zpět.

Co udělat, když přijdete o práci?

Nechte si nějaký čas na truchlení a odpočinek. Práce je stejně jako partner v našem životě důležitou součástí a odchod z ní může znamenat velký stres – stejně jako ztráta partnera.

• Dejte si čas na srovnání toho, co opravdu chcete a jaká práce by nás bavila a naplňovala. Najděte si kouče a on vám pomůže si vše ujasnit.

• Zbavte se stresu z toho, že nemáte práci. Spíše se na celou záležitost dívejte jako na příležitost k růstu a na možnost najít si práci, která bude splňovat vaše požadavky.

• Buďte pozitivní a nestavte se do pozice oběti, protože tak můžete jednoduše svoji pozici oběti potvrdit tím, že novou práci už neseženete.

• Uvědomte si, že to možná bylo to nejlepší, co se mohlo stát. Možná jste už dávno o odchodu uvažovali, ale nenašli jste dostatek odvahy.

• Položte si otázku, zda vás tato práce naplňovala a zda byste si uměli představit, že zde zůstanete do konce života.

• Snažte se pracovat na zvýšení svého sebevědomí, protože z člověka jinak vyzařuje jeho pocit pracovní prohry.

• Po ukončení jedné práce si dejte určitý čas na promyšlení dalších kroků. Po namáhavém odchodu člověk cítí prázdnotu a nemá energii, což se může projevit u pohovoru na novou práci.

• Pracujte se svým strachem a nepřipusťte si existenční problémy, protože tak začnete zmatkovat a vrhat se od jedné nabídky k druhé.

• Zaregistrujte se na úřadu práce a tím snížíte své náklady. Úřad za vás bude platit sociální a zdravotní pojištění, než si najdete novou práci.

• Spoléhejte se sami na sebe a nepřenášejte zodpovědnost v hledání práce na úřad práce. Aktivně se na hledání podílejte a vemte tuto úlohu jako svoji dočasnou práci. Hledání práce je činnost na plný úvazek.

• V případě, že nemáte delší dobu práci, snažte se najít si brigádu. Neztraťte kontakt s lidmi a socializujte se.

Jak získat novou práci?

Člověk, který denně odesílá několik životopisů a absolvuje pohovory s negativním výsledkem, se za čas stává demotivující a flustrovaný a takto může i působit při své sebeprezentaci. Pracujte na své sebepreznetaci. Pracujete na „umění prodat sebe a prodat své schopnosti“!

Pošlete přihlášku na motivační seminář a to i přesto, že jste nyní bez práce a máte strach o své finance. Je to investice do vás samotných a to se vám může brzy pozitivně vrátit.

• Poznejte své silné a slabé stránky – v případě, že je neznáte, pomůže vám psycholog pomocí psychologických testů.

• Stále na sobě pracujte, a tak zvýšíte své šance na trhu práce.

• Rozmyslete si, zda jste ochotni přijmout práci i v jiném městě. Nebo zda můžete pracovat i v jiném oboru. V případě, že na to nemáte kvalifikaci, snažte se najít vhodný rekvalifikační kurz.

• Při pracovním pohovoru se snažte ukázat svůj zájem o danou pozici. Pasivita a nezájem vašeho potencionálního zaměstnavatele odradí a to i přesto, že máte praxi a potřebnou kvalifikaci.

• Než půjdete na pohovor, zjistěte si vše o firmě, v které chcete pracovat a i to, co daná pozice obnáší. Případně můžete i navrhnout nějaké nové nápady, jak by firma mohla více prosperovat. V žádném případě se nesnažte být nejchytřejší. Mírná pokora vám pomůže získat si sympatie.

V případě, že nemáte potřebné školy, dejte najevo, že o práci máte velký zájem a že vás bude opravdu bavit. Navrhněte, že si svoji kvalifikaci co nejdříve doplníte. Dejte najevo svoji motivaci.

• Ve svém životopise zdůrazněte věci, které jsou spojené s pozicí, na kterou se hlásíte. Případně upravte svůj univerzální životopis tak, aby z něho bylo na první pohled patrné, že se na tuto pozici hodíte. Nesnažte se však lhát.

• Zjistěte si o firmě, kde chcete pracovat, jaké jsou její cíle, vize, ekonomická situace, prostě všechny potřebné informace a ty pak u pohovoru použijte.

• Při pohovoru se soustřeďte i na svoji neverbální komunikaci. Správný personalista dokáže u uchazeče vnímat nejen verbální, ale i neverbální komunikaci. Vaše řeč těla musí ukazovat na vaši jistotu a sebevědomí.

• Zajistěte si dobré reference na minulé úspěchy, které můžete předložit.

• Nelžete a nedělejte ze sebe někoho jiného, budete vypadat nepřirozeně. Při negativních otázkách si dejte čas na odpověď a snažte se uklidnit. Uvědomte si, že není záměrem vás ponížit, ale zjistit co nejvíce informací o vás a jak reagujete v krizových situacích.

• Ujasněte si své priority při odpovědi na určitou pozici. Pokud jste žena, která se chce věnovat dětem, nehlaste se na vysokou manažerskou pozici, kde na děti nebudete mít čas.

• Nikdy není pozdě začít něco nového a to ani v případě, že je vám třeba padesát let. Nebojte se změn a učení se novým věcem.

• Při pohovoru si nenechte vše líbit a snažte se ukázat svůj názor a buďte aktivní.

Položte si sebekoučovací otázky:

Co opravdu chci dělat? Jaké jsou moje pracovní sny?

V čem jsme výjimečný/á a kde mám svůj talent?

Co mě jako dítě bavilo? Na co jsem si hrál/a?

Co mi odchod z mého zaměstnání přinesl?

Jsem spíše zaměstnanecký typ? Nebo mám rád/a volnost a neuznávám autority?

Nebojte se změny a berte svůj odchod ze zaměstnání jako novou šanci na štěstí. Jde jen o úhel pohledu, zda to vidíte jako šanci jít tam, kam vás srdce táhne, nebo se budete cítit jako oběť a s každým nepovedeným pohovorem si tu oběť budete jen potvrzovat. Odpusťte těm, co vás o práci připravili, a naopak jim poděkujte za to, že vám pomohli odejít z místa, kde jste už nebyli šťastni. Sami byste to nejspíše neudělali. Pracujte s vizemi a sny a začněte si je plnit. Někdy je odchod z práce šance, jak vyhrát!!

Přeji vám mnoho vítězství a práci, která bude tím, co vás bude každý den naplňovat.

Vaše Šárka

Šárka Vávrová, Foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Sdílejte článek
Štítky psychologie trh práce sebevědomí biografie Úřad práce České republiky osobní pohovor

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.