Dvojitá brada: Může ji způsobit i špatný postoj nebo polštář

Dvojitá, někdy dokonce trojitá brada trápí mnoho lidí napříč všemi věkovými skupinami mezi muži i ženami. Často je spojována pouze s vyšší váhou, ale její příčinou může být i genetika a dvojitá brada může vzniknout dokonce i z nevhodného postoje.

Asi nejčastější příčinou druhé brady je nadváha, kdy se tuk ukládá do podkoží brady. Dalším poměrně velkým faktorem je také věk. Vlivem gravitace a úbytku elastických a kolagenních vláken dochází k uvolnění a poklesu kůže. „Vliv má částečně i genetika, která může určit tvar brady. Často se dědí i špatná elasticita pokožky," říká plastický chirurg MUDr. Lukáš Frajer z Perfect Clinic.

Dělejte žirafu

Dvojitá brada může ve skutečně raritních případech vzniknout u některých lidí i ze špatného postoje těla. Jeho nevhodné držení může oslabit, například při dlouhodobém hrbení, špatně používané svaly krku a brady. Vzpomeňte si na žirafu a její štíhlý a dlouhý krk. Snažte se ji napodobit a naučte se stát i sedět s rovnými zády a trochu zvednutou bradou. Kromě optického zeštíhlení se budete cítit i sebevědoměji a silněji. Pokud při tom navíc budete občas žvýkat žvýkačku, perfektně si procvičíte krční svaly.

Vyplázněte jazyk

Existují také různá cvičení, která by měla „zaručeně“ dvojí bradu odstranit. Berte je ale s rezervou. Často fungují jako placebo, tedy pro lepší pocit. Ale rozhodně je lepší dělat něco než vůbec nic. Zkuste třeba tento cvik: natáhnetě hlavu dobředu a trochu šikmo nahoru a předsuňte dopředu spodní ret. Můžete u toho zkusit i otevřít ústa dokořán a vypláznout jazyk.

Pozor na to, jak spíte

To, v jaké poloze spíme, nemá vliv jen na to, jak moc budeme mít zmačkaný a otlačený obličej. Pokud spíte na vysokém polštáři na zádech a několik hodin máte bradu přitisknutou k hrudníku, tak si kůži pod bradou rolujete dopředu a „roste" vám tam nehezké vole. Pořiďte si nižší polštář a snažte se spát s rovným krkem

Nic nepomáhá? Zkuste laser

„Pacient, který nepovažuje druhou bradu za esteticky přijatelnou, může vyhledat pomoc plastického chirurga. Většinou se tak děje ze dvou důvodů. Buď ho trápí dvojitá brada s tukovým polštářem podbradku a kožním nadbytkem, či mu vadí naopak vyhublý vzhled krku s rozestupem platysmatu a velkými kožními nadbytky a tvorbou typických kožních řas na krku,“ říká MUDr. Lukáš Frajer a dodává: „Prosté nahromadění tuku v oblasti dvojité brady lze velmi úspěšně ošetřit laserovou liposukcí, kde jsou i malé kožní nadbytky korigovány laserem na principu smršťování kůže po prohřátí laserovou energií. Tento výkon vyhledávají často i mladší pacienti s nadváhou či lidé obézní a výsledek je pak závislý právě na anatomii krku jako celku.“

U starších a hubenějších pacientů s nadbytky kůže v oblasti krku s poklesem obličeje a krku je nejlepší metodou odstranění kožních nadbytků v podobě celkové operace obličeje a krku, tzv. facelifting či izolovaná operace krku v podobě necklitingu.

-jk-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.