Krásnější pomocí laseru: Na co se připravit, než na něj půjdete
Laserové zákroky jsou čím dál oblíbenější. Moderní přístroje pomohou odstranit akné, různé cévní vady, které působí neesteticky, dokáží vás i natrvalo zbavit nežádoucího ochlupení. Co byste měla vědět, pokud se na ošetření laserem chystáte?
Během zákroku proniká do určité hloubky pokožky laserový paprsek, kde splní svoji funkci, ať se již jedná o stimulaci kolagenu nebo třeba rozbití nežádoucího pigmentu. Laserů je na našem trhu několik druhů, liší se od sebe podle hloubky průniku a vlnové délky samotného laserového paprsku.
Obecně se lasery dělí na invazivní (neboli ablativní) a neablativní. „Neablativní laser kůži léčí, aniž by ji narušoval. Účinně ji prohřívá a stimuluje k vyšší produkci kolagenu, který ji pak zpružňuje a vypíná zevnitř, nejčastěji se proto využívá například při tzv. laserovém peelingu,“ uvádí MUDr. Helena Reisingerová, dermatoložka z kliniky Mediestetik. Takovýmto laserem se dají skvěle odstranit jizvy a strie. Pochopitelně platí, že čím jsou jizvy nebo strie mladší, tím snadněji po ošetření mizí. Výrazné zmírnění viditelnosti těchto kožních vad se dosahuje ale i u starších jizev nebo strií.
Laser se dá skvěle využít i v případě, že trpíte na rozšířené žilky, metličky, trápí vás růžovka, ohníčky, kuperóza, či masivní akné. „Paprsek laseru je silně absorbován krevním barvivem, a tak vyvolává rychlé stažení problematické cévky. Nepěkné červené kresby na pokožce tak postupně blednou a mizí a vám zůstává jenom porcelánově čistá pleť,“ vysvětluje MUDr. Reisingerová.
Chloupky pryč!
Hlavně během letní sezóny je velmi žádoucí trvalé odstranění ochlupení ať už na obličeji, nebo na těle. To je prováděno alexandritovým laserem. Na trvalou epilaci alexandritovým laserem se objednejte v době, kdy budou vaše chloupky už trochu delší, rozhodně ne čerstvě po oholení. Zhruba měsíc před ošetřením je třeba přestat chloupky vytrhávat, aby mohl laser odstranit vlasové cibulky v růstové fázi. Chloupky totiž rostou cyklicky a ve fázi zárodečné a klidové je laser neodstraňuje. „Paprsek alexandritového laseru proniká k vlasovým cibulkám a vyvolává jejich tepelnou destrukci. Ničí však chloupky pouze v růstové fázi,“ říká dermatoložka.
Omládněte pomocí laseru
Opakem neablativního laseru je laser ablativní. Ten už svrchní vrstvu pokožky narušuje, tím ovšem vyvolává její celkovou obnovu, a to rychle a účinně. Resurfacingový CO2 laser skvěle vyhlazuje jizvy po akné, odstraňuje přebytečnou pigmentaci, znaménka i bradavice a celkově omlazuje pokožku. „Díky unikátnímu systému bodovitého zaměřování ošetřované oblasti laser resurfacingem stimuluje pokožku k rychlému hojení, její normalizace tak obvykle nastává velmi brzy,“ popsala profesionálka.
Kdy je nejlepší doba na ošetření?
U neablativních laserů se doporučuje zhruba tři týdny po ošetření neopalovat. Neznamená to však, že nemůžete vyjít ven na slunce. Nedoporučuje se dlouhodobé vystavení pokožky slunci, tedy opalování například u moře, případně se v tomto případě chránit krémem s ochranným faktorem (SPF) 50.
U ablativních laserů, kdy dochází k porušení celistvosti pokožky, jsou vhodnější k ošetření zimní měsíce.
Kdy není laser vhodný
Laserovému ošetřením je dobré se vyhnout například při léčbě specifickými léky, jako jsou antibiotika tetracykliny, která mají fotosenzitivní vliv. V případě ablativních laserů, které porušují celistvost pokožky, se pak jedná o poruchy hojení, srážlivosti krve apod. Použití laseru se také nedoporučuje v době těhotenství a při kojení.
Jak je potřeba se chovat k ošetřené části vždy poradí lékař. Proto je dobré vybírat pracoviště s vyškoleným personálem (ideálně by zde měli být lékaři) a kde používají certifikované lasery. Jinak platí ochrana před sluncem s vysokým ochranným faktorem, jako prevence vzniku nežádoucí pigmentace. Pokud došlo k ošetření obličejové části, počkejte s make-upem 4 - 5 dní.
-ak-