Jaké jsou české dívky? Nespokojené s vlastním tělem a bez sebedůvěry

Nikdo jiný k sobě nedokáže být natolik kritický jako ženy. Jak ale ukazují nedávné průzkumy, nedívají se na sebe přísným okem pouze dospělé ženy. Všechno začíná mnohem dřív.

Už dívky od 10. roku života mají problém s vnímáním sebe samotné. Řeší své tělo, se kterým často nejsou spokojené, a nejistota se pak podepisuje na jejich pošramocené psychice. Znepokojivé výsledky průzkumu společnosti Dove, kterého kterého se v červnu zúčastnilo 300 dívek z ČR a 300 dívek ze SR, prozradily, že nespokojenost s vlastním tělem a z toho pramenící nedostatek sebedůvěry dokáže dívkám nepříjemně ovlivnit život.

Starší dívky mají menší sebedůvěru

Malá prsa, velká prsa, silná stehna, kostnatá kolena, oči daleko od sebe, vysoké čelo, křivé zuby, pihy. Mohlo by se to zdát neuvěřitelné, ale přesně tyto věci dle zmíněného průzkumu trápí mladé dívky ve věku mezi 10 a 17 lety. Zajímavé je, že skupina mladších dívek ve věku 10–13 let má větší sebedůvěru (58 % se takto pozitivně ohodnotilo v ČR, v SR to bylo 46 %) než dívky ve věku 14–17 let (39 % v ČR a 41,3 v SR). „Starší dívky pohlavně dospívají, začínají se zajímat o první partnery a řeší více svůj vzhled, porovnávají se s ostatními dívkami,“ komentuje výsledky Šárka Kučerová, psycholožka a garantka Projektu sebedůvěry Dove.

Nespokojenost, svlékání u lékaře a odmítání jídla

Sebedůvěra je nesmírně důležitá. Díky ní se mohou dívky projevovat, sdělovat své názory a postoje, jednat podle vlastního uvážení a hlavně být spokojené samy se sebou. Ne u každé to tak ale funguje. Právě naopak. Průzkum ukázal, že kvůli nespokojenosti s vlastním tělem až 8 z 10 dívek v ČR a 7 z 10 dívek v SR odmítá dokonce navštívit lékaře. Znepokojivé dále je, že 29 % dívek v ČR a 23 % dívek v SR přestává jíst nebo vynechává porce jídla.

Mladé Češky se chtějí sebevyjádřit, Slovenky spíše cítit dobře

Zajímavé informace přinesl průzkum také z pohledu motivace zkrášlujících činností. Třetina mladých Češek (31 %) uvedla, že se zkrášlují zejména za cílem vyjádření toho, čím jsou. Kdežto čtvrtina (25 %) slovenských dívek za prací na svém vzhledu vidí spíše to, že se chtějí cítit co nejlépe.

Záludná generace Z a sociální sítě

Mladé dívky tzv. generace Z, kolem 10–13 let, jsou velmi zranitelné. Neumí se totiž vyrovnat s tlakem, který je na ně prostřednictvím médií vytvářen. Sociální sítě propagují úzce vymezený ideál krásy, který dokáže růst sebedůvěry děvčat značně omezit. Podle průzkumu se až 65 % dívek cítí špatně, když se dívají na obrázky modelek z módních časopisů. Pro generaci Z se cvičení, péče sama o sebe, diety a řešení jídla stalo středobodem vývoje jejich identity. Proto je tak důležité, aby dívky vyrůstaly v prostředí, které jim pomáhá mít se rády takové, jaké jsou, a ve kterém mohou být pyšné na to, že jsou dívkami.

Jak jsou na tom ve světě?

Tyto problémy se však neřeší pouze u nás. Podobné splíny mají dívky v Číně, Spojených státech nebo Finsku. Více než polovina (54 %) dívek po celém světě k sobě nechová skoro žádnou úctu. Podle průzkumu má 30 % amerických teenagerek problémy s úzkostmi a v Číně trpí 1,2 milionu mladých lidí ve věku 15–24 let depresemi, které pramení z nespokojenosti se svým tělem.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.