Merino vlna: 5 důvodů, proč z ní budete (nejen) v zimě nadšení

Edmund Hillary i Roald Amundsen podávali nadlidské výkony oblečeni do vlny. V jejich dobách totiž funkční materiály jako polyamid, polyester nebo polypropylen ještě neexistovaly. Dnes, kdy okouzlení z objevů chemie pomíjí, se pokorně vracíme k přírodním materiálům, které nám svými jedinečnými vlastnostmi stále dokazují, že člověk a příroda by měli držet pospolu. A jedním takovým materiálem je právě vlna z ovcí plemene merino.

Pravlastí merino ovcí, z nichž se získává ta nejjemnější vlna, byl Kavkaz, ovce byly později došlechtěny ve Španělsku. Největšími producenty vlny merino jsou však dnes Nový Zéland, Austrálie, Jižní Afrika a Argentina. Například v Austrálii chrání merino ovce bílé huňaté rouno v náročném klimatu, kdy se střídají spalující vedra s extrémními mrazy. Vlna z ovcí žijících „zdravě“ po celý rok v přírodě má vyhlášenou kvalitu. Vlákno merino vlny je velice jemné, nejjemnější může mít třetinu průměru lidského vlasu a být jemnější než kašmír.

Z merina se dnes rozhodně nevyrábějí jen svetry nebo čepice, jejích skvělých funkčních vlastností využívají i výrobci pánských obleků a dámských kostýmků či sportovní značky. Největší výhodou oblečení z merino vlny je totiž to, že v chladu dokonale zahřeje a v horku příjemně chladí, tudíž lze vhodně zvolené oblečení nosit do různých podmínek po celý rok. Výhod má ale merino vlna daleko víc.

Výhoda č. 1.: V chladu zahřeje, v horku zchladí

Přirozeně nerovné, kadeřavé vlákno merino umí zadržovat nebo uvolňovat teplo díky své chemické struktuře. „Jev zvaný odborně tepelná sorpce způsobuje, že v zimě oblečení z merina teplo nepustí a v létě naopak ´ventiluje´. Vlněné vlákno je přirozeně prodyšné. Na rozdíl od syntetiky aktivně reaguje na změny tělesné teploty,” říká Žaneta Fidrantová, zástupkyně norské značky Kari Traa v České republice.

Výhoda č.2.: Nepropustí vlhkost

Merino vlákno pohlcuje vlhkost z těla a uvolňuje ji do okolí. Ačkoliv se potíte, žádné strůžky na zádech necítíte. Proto je sportovní oblečení z tohoto materiálu mimořádně vhodné pro déletrvající sportovní aktivity provozované venku, např. turistiku, dlouhý běh, lyžování, skialpy apod. Vlákno pojme vlhkost o hmotnosti až 30 % svého suchého stavu. Umělá vlákna za stejných podmínek absorbují vlhkost jen v rozsahu 5 %.

Výhoda č. 3: Nezapáchá ani po delším nošení

V tričku z merina můžete v pohodě i po několika náročných skialpových túrách zajít na občerstvení do restaurace, aniž byste se za sebe museli stydět. „Speciální šupinkovitý povrch vlněného vlákna zamezuje množení bakterií. To ze syntetického materiálu je hladké, proto se po něm bakterie lépe pohybují a množí. Vlněný nátělník nebo tričko tak rozhodně nemusíte po každém použití prát, a nejen kvůli tomu, že nepáchne,” uvádí Žaneta Fidrantová. Vlákna mají totiž ještě ochrannou vrstvu mikromazu, kterou neodstraní ani praní nebo chemické čištění. Tato vrstva zabraňuje vstřebávání nečistot a skvrn do vlákna. Každopádně až jednou na praní prádla z merina dojde, řiďte se pokyny uvedenými na visačce. Vlnu perte v prostředku určeném k praní vlněných materiálů, které obsahují lanolin, a na merino rozhodně nepoužívejte aviváž – ta by maz z vláken odstranila, a vlákno by tak ztratilo svou odolnost.

Výhoda č. 4.: Nehoří, nemačká se a pohlcuje UV záření

Vlákno merino je na rozdíl od syntetických materiálů málo hořlavé díky své chemické struktuře. Merino má vysoký obsah vodíku (14 %) a vysokou relativní vlhkost. V porovnání s nylonem a polyesterem má také velmi dobrou schopnost roztažnosti. Je tvarově stálé a nemačkavé, takže ho klidně můžete skladovat celý den v batohu, a když ho vyndáte, nic na něm nepoznáte. Je také antialergenní – ovčí vlna nepohlcuje prach, a zabraňuje tak růstu bakterií a chrání bez UV filtrů proti slunečnímu záření. Vlna rovněž absorbuje záření celého UV spektra, zatímco třeba neupravená bavlna, nylon, akryl a hedvábí absorbují UV záření velmi špatně.

Výhoda č. 5.: Je obnovitelná a ekologická

Přírodní vlákno je obnovitelný zdroj, na rozdíl od syntetických se při likvidaci v zemi snadno rozloží a také se jednoduše recykluje. Víc než 35 % mikroplastů v mořích a oceánech pochází ze syntetických materiálů, a přestože lidstvu původně sloužily, teď ho stále významněji ohrožují. Z hlediska dlouhodobého rozvoje naší planety, kvůli zdraví našemu a hlavně našich dětí je proto zodpovědné dávat i v oblékání přednost přírodním materiálům.

-jk-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.