Plastická chirurgie není blízká jen ženám. Jaké zákroky podstupují nejčastěji muži?

Kult krásy je v dnešní době nedílnou součástí běžného života, často je ovšem touha po dokonalém vzhledu mylně připisována pouze ženám, přestože zájem mužů každý rok sílí a v západní Evropě už je poměr poptávky v podstatě vyrovnaný. V jakých oblastech pánové vyhledávají pomoc plastického chirurga nejčastěji?

Liposukce a abdominoplastika

Správné proporce a pěkná postava dokážou výrazným způsobem ovlivnit celkový vzhled. Cvičení a správná strava jsou základem, ale může se stát, že vlivem genetických dispozic nebo postupným zpomalováním metabolismu zůstává tuk v některých partiích dlouhodobě usazený a i přes veškerou snahu je těžké se ho zbavit. Typickým příkladem jsou u mužů boky, spodní část břicha nebo záda. Poměrně rychlým řešením je v tomto případě liposukce, kdy lékař během zákroku tuk z problematických míst odstraní a nepříjemný problém je vyřešen. Zásah plastického chirurga je ovšem vyhledávaný také u mužů, kterým se podařilo dosáhnout hubnutím výrazných výsledků a potřebují pomoci s odstraněním přebytečné kůže. „Při velkém úbytku na váze často dochází k situaci, že zmizí velké množství tuku, ale kůže už není schopna vrátit se do původních proporcí, a dochází tak k nepěkným převisům, které kazí výsledný efekt. V tomto případě klientům provádíme abdominoplastiku, což je odstranění přebytečné kůže. Tato procedura je v podstatě nenahraditelná sportem, protože elasticita kůže je od jisté fáze nevratná,“ říká plastický chirurg MUDr. Jiří Bayer z Kliniky GHC Praha.

Ženy prsa zvětšují, muži se jich zbavují

Nejčastější plastickou operací u žen je zvětšení prsou pomocí prsních implantátů. Tento zákrok je samozřejmě také běžně dostupný i pro muže, nicméně efekt velkých prsních svalů není hlavním motivem, proč muži operaci vyhledávají. Většinou se jedná o opačný extrém, že hormonálním vlivem nebo obezitou dojde k tomu, že pánům narostou typicky ženská prsa, které lze jenom velmi těžko maskovat, obzvláště v letních měsících. Jedná se o poměrně velký handicap viditelný i přes oblečení, ale také v místech, kde chodíme běžně odhaleni, jako jsou veřejná koupaliště, sauny a wellness. „Muži nejsou úplně malicherní, pokud jde o velikost prsního svalstva, těžce ale nesou narážky okolí na to, že mají ženská prsa. Tato situace je nepříjemná hlavně v tom ohledu, že bez plastického chirurga není takový problém řešitelný,“ říká Jiří Bayer.

Zdraví je přednější než vzhled

Přibývající vrásky a obličej ztrácející mladistvé obrysy nevidí v zrcadle s rostoucím věkem pouze ženy, muži své stárnutí také vnímají poměrně citlivě. Na rozdíl od žen sice neutrácejí astronomické částky za zázračné krémy a nezkoumají svou pleť pod mikroskopem, ovšem řídnoucí vlasy a klesající víčka je děsí. „Muži jsou poměrně vnímaví, pokud jde o vlastní vzhled. Většinou není jejich záměrem vypadat stále stejně jako ve třiceti letech, jakmile ale dojde k poklesu víček, která mají přímý vliv na zhoršování zraku, začnou hledat odborné články a zvažovat konzultaci s plastickým chirurgem. Rozdílem mezi muži a ženami je hranice, do jaké míry je zajímá estetický dojem a kdy vidí zdravotní problém. Ženy se rády líbí, mužům jde spíše o jejich vitalitu než o bezchybný vzhled,“ uzavírá doktor Bayer.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.