Móda a krása

9. listopadu 2016 15:00

Anna Kopečková

5 největších mýtů o liposukci: Nevěřte lákavým reklamám

Reklama je mocným lákadlem, zvláště co se týče hubnutí v oblasti kritických partií. Chcete-li se zbavit tukových polštářů v oblasti břicha, pak byste rozhodně měli vědět, čemu je potřeba se vyhnout a jak se nenechat zmást.

Zaručený a okamžitý úspěch, neinvazivní liposukce, tuky se rozpustí – reklamní slogany dokážou být opravdu lákavé a nutno dodat, že nebývají vždy úplně pravdivé. „Hned na začátku je důležité objasnit, že neinvazivní liposukce neexistuje. Jde tak vlastně o klamavou reklamu. Liposukce neboli odsátí tuku je vždy invazivním zákrokem, který se v dnešní době řadí mezi nejběžnější zákroky v plastické chirurgii,“ vysvětluje plastický chirurg MUDr. Václav Poláček, CSc. Z Lékařského domu v Praze 7.

Zajímavosti o liposukci Jde o nejčastější zákrok plastické chirurgie u žen i mužů Ženy si nejčastěji nechávají odsávat tuk ze stehen a boků a u mužů je zákrok prováděn hlavně v oblasti břicha Mezi méně časté lokality patří tváře, podbradek, části zad, zadní strana paží a lýtka. Cenu určuje doba zákroku a množství odsátého tuku, průměrně ale zaplatíte za operaci kolem 20 – 30 tisíc korun.

Od liposukce si spousta lidí slibuje téměř zázraky. Než ji ale podstoupíte, je dobré vědět pár věcí:

Liposukce není jen jedna

Způsobů, jak odsát přebytečný tuk z určitých partií na těle, je hned několik. Liposukce může být vibrační, tumescentní, ultrazvuková, radiofrekvenční nebo laserová. „Co se týká třeba vibrační liposukce, jde o metodu, při které se na uvolnění tukových buněk rozhodujícím způsobem podílí vibrace kanyly a ne tedy pouze fyzická síla operatéra. S výhodou se využívá hlavně při odsávání větších objemů tuku, kde podstatně zkracuje dobu operace,“ říká odborník. Při tzv. tumescentní metodě dochází navíc před vlastním zákrokem k napuštění tukové podkožní tkáně speciálním roztokem. Tukové buňky se ze tkáně lépe uvolní, tkáň se znecitliví a omezí se krevní výrony. Kanyla takovou tkání také snáze proniká, pacient nepotřebuje celkovou anestézii a je tedy schopen krátce po zákroku zařízení opustit.

Liposukce neřeší všechny problémy

Jde o zákrok, při němž je tuk z určitých partií odsáván speciální kanylou pomocí podtlaku. Tento výkon ale není prostředkem určeným pro redukci hmotnosti, jak si mnozí myslí. „Na druhé straně není výjimkou, že právě liposukce odstartuje snahu o odstranění nadváhy změnou životního stylu,“ dodává plastický chirurg. Stejně tak se mnohdy pacienti podstupující tento zákrok domnívají, že jim pomůže vyřešit problém s povolenou kůží nebo celulitidou. „Ani na celulitidu a kůži se sníženou elasticitou není liposukce řešením. Je pravdou, že po mechanickém podráždění v podkoží dochází k projizvení a tedy zpevnění tkáně, které se však objektivně projevuje jen málo,“ upřesňuje MUDr. Poláček. Zahraniční výrobci ultrazvukových či laserových zařízení na liposukci ale uvádějí výraznější zlepšení při použití těchto fyzikálních vlivů.

Není vhodná pro všechny

„Liposukce je v zásadě indikována jen u zdravých osob, s vážnými zdravotními riziky se výkon nedoporučuje. Proto je nutné před zákrokem provést řádné klinické i laboratorní vyšetření. Určitým rizikem je například již obezita, zejména u osob nad 40 let, anebo hormonální antikoncepce, kde preventivní podání heparinu je často nutné,“ vysvětluje Poláček. Jak jsme si již řekli na začátku, liposukce není formou redukce nadváhy. Je proto důležité, aby měl pacient realistická očekávání ohledně toho, co mu může tato procedura přinést. Nejlepšími kandidáty tak jsou lidé s normální hmotností a pevnou elastickou kůží, kteří mají tukové nadbytky v určitých partiích těla. Rizikovější je zákrok také u pacientů s cukrovkou, srdečním či plicním onemocněním nebo u osob, které prodělaly operaci v blízkosti místa, odkud se má tuk odsávat.

Hrozí také rizika

Přestože jde o nejčastější operaci estetické chirurgie, stále jde o operační zákrok a hrozí některá rizika. Jedním z nefrekventovanějších rizik je výskyt krevní sraženiny. „Nejvyšší riziko po chirurgickém zákroku vyplývá z plicní embolie. Riziko krevní sraženiny je sice malé, ale pořád tu je. Je proto nutné, aby lékař s těmito riziky pacienta seznámil,“ varuje plastický chirurg. Mezi další problémy, které mohou nastat, patří třeba vzácná tuková embolie, kdy se uvolněná tuková tkáň dostane do porušené cévy, dále také nežádoucí reakce na lokální i celkovou anestezii (mezi ně také patří necitlivost rtů, ospalost, poruchy řeči, neklid, třes, apod.) a nebo chirurgická rizika, kterými jsou třeba otoky nebo modřiny v ošetřovaných oblastech. „Při nešetrném provedení zákroku může dojít také k necitlivosti kůže, po operaci může pacientovi zůstat volná kůže a při neznalosti operatéra může dojít třeba při laserové operaci k popáleninám,“ dodává Václav Poláček.

Lipolýza není liposukce

Bezbolestné metody odbourávání tuku sice existují, ale rozhodně nemají takový účinek jako klasická forma liposukce, kdy se tuk z těla odsává. „Jde spíše o doplňkovou kosmetickou péči. Lipolýza tuk rozpouští a ten jako takový zůstává dále v těle, aby se sám vstřebal. V organismu ale dochází k zátěži, efekt tak není okamžitý a navíc ani k němu nakonec nemusí dojít,“ říká plastický chirurg. V Čechách se můžete setkat hned s několika způsoby „neinvazivní liposukce“. Jde o radiofrekvenci, kdy se podkožní tuková vrstva narušuje tepelným působením, dále o ultrazvukovou liposukci využívající nízkofrekvenční ultrazvuk a nakonec o kryolipolýzu, při které se podkožní tuk ochlazuje.

-ak-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 5. 2024

Kdyby byl každý den jako dnes, život by byl ráj, Berani. Je to pro vás potenciálně nádherné období. Možná najdete odpovědi na problémy, které vás trápí už několik týdnů. Při všech rozhovorech mějte uši otevřené. Mohli byste narazit na dílo, na které jste dlouho čekali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.