Plastika prsou dnes a před deseti lety: Co se změnilo?
Asi každá žena někdy zatoužila po dokonalejším poprsí. Dnes je to téma, které se netýká pouze slavných celebrit ale i našich kamarádek, sester či matek, ovšem stále s sebou nese spoustu nepravdivých informací. Jaké změny toto odvětví zasáhly za posledních 10 let?
Existuje „perfektní dekolt“?
Dokonalé poprsí má jen malé procento žen. Pro každou ženu (a samozřejmě i muže) je hlavně představa odlišná a nelze ji objektivizovat. Touha po jiném poprsí však ne vždy nutně znamená zvětšení. „Každý to vnímá jinak, někdo chce prsa výrazně zvětšit, někdo pouze zpevnit povolená prsa nebo mírně doplnit objem, někdo naopak zmenšit. Vše záleží na dané osobě a situaci,“ říká MUDr. Dušan Záruba, primář oddělení plastické chirurgie Ústavu estetické medicíny.
Plastická operace prsou neboli augmentace rozhodně není novodobým trendem – v České republice je obor plastické chirurgie neodmyslitelně spjat s osobností akademika prof. MUDr. Františka Buriana. Díky němu byla plastická chirurgie v České republice uznána v roce 1939 samostatným oborem, což bylo dříve než v ostatních zemích světa. „Byla to větší a systematická péče o chirurgickou léčbu poranění, úrazů a také vrozených vad tak, aby se pacienti mohli co možno nejvíce vrátit a zapojit do běžného života. Česká plastická chirurgie se díky němu dostala na světovou špičku, a vycházelo se z ní ještě mnoho let,“ hodnotí MUDr. Dušan Záruba.
Výmysl nebo potřeba?
Úprava poprsí tedy rozhodně není pouze rozmarem. Důkazem toho je i změna klientely v posledních letech. Je to změna, která ženě napomůže nejen po psychické stránce, ale také zdravotní. „Postupně se přidaly i ženy, které řeší povolená prsa po těhotenství nebo i ženy, které řeší vzhled a velikost svých prsů i v pozdnějším věku, tedy 5. a 6. věkové dekádě. Operace prsů, jako jsou modelace nebo zmenšení prsů, jsou dnes určitě pro řadu žen operací, kterou považují za běžnou a která jim mnohdy i zdravotně pomůže, zejména u velkých prsů, kdy jsou časté problémy s páteří a držením těla,“ uvádí MUDr. Záruba.
Jaké jsou dnešní vymoženosti?
Zdokonalily se hlavně materiály implantátů. „Technika operací se v podstatě zásadním způsobem nemění. Co se mění a co je velice výhodné pro pacientky, jsou dokonalejší materiály,“ dodává lékař. V dnešní době se takřka výhradně používají gelové silikonové implantáty, které mají různé tvary i rozměry, rozdíl je i v typu a hustotě použitého gelu, čekají nás i odlehčené implantáty.
Rizika tu stále jsou
Jakkoliv se plastická operace zdá být jednoduchá, stále se jedná o mnohdy rozsáhlý operační zákrok. Rizikem u augmentace mohou být např. zánětlivé reakce žlázy. V takovém případě se žena neobejde bez vyjmutí implantátu a musí čekat zhruba 3 měsíce, než se žláza zklidní a je možné implantát vložit zpět. „Některé pacientky se také poměrně dost bojí toho, že jim implantát praskne. To se může stát po extrémním nárazu nebo zhmoždění prsu a implantátu, nebo po zeslabení pouzdra u dlouhodobě uložených implantátů (15–20 let). V podstatě to ale není žádná tragédie, pacientce implantát vyjmeme a voperujeme nový,“ uklidňuje MUDr. Dušan Záruba.
Nevěřte všemu, co se říká
Implantáty jsou vyráběny tak, aby vydržely to samé, co lidská tkáň. Prochází zátěžovými testy, proto není potřeba obav ze spaní na břiše nebo létání v letadle, jak se nepravdivě šíří mezi lidmi. „Řeči o tom, že by kvůli létání a potápění praskaly či pískaly, jsou naprostý mýtus. A ani při dalších činnostech by neměly vadit,“ říká MUDr. Dušan Záruba. S implantáty je samozřejmě možné i kojit, jelikož se vkládají pod sval nebo mléčnou žlázu, která zůstane funkční. Není ale doporučeno chodit na operaci před plánovaným těhotenstvím, a to z důvodu možné změny objemu a tvaru prsu.
Pokud jste na vážkách a toužíte po krásnějším poprsí, nemělo by vám nic bránit ve vašem rozhodnutí. Jestli je to právě to, co chcete a budete se cítit lépe, udělejte to pro sebe.
-ak-
Mohlo by vás taky zajímat: