Tyčinky s vatou mají namále: Jak ale správně čistit uši?

Vatou obalené tyčinky, kterými si opravujeme mejkap, ale hlavně čistíme uši, mají namále. Upřímně, pro naše uši nejsou žádná výhra. Jak si je tedy správně čistit?

"Umyj si uši," říkaly už naše maminky a na pomoc si braly oblíbené vatové tyčinky. Lidově se jim také příhodně říká “uchošťoury”.

Nyní to má tento oblíbený koupelnový vynález docela nahnuté. Evropská komise totiž navrhla zákaz vatových tyčinek a některých dalších plastových výrobků na jedno použití. Jejich prodej má být zakázán, pokud existují dostupné a cenově přijatelné alternativy.

No, proč ne, ale čím a jak si tedy máme čistit uši?

Uši plné žlutého mazu nejsou nic estetického a člověk, který s něčím podobným chodí po světě, působí jako zanedbaný špindíra. Na druhou stranu nás lékaři od čištění uší často odrazují, jak to tedy je? Čistit, nebo nečistit? A čím vlastně?

U uší, které jsou poměrně citlivým párovým orgánem, platí staré známe “všeho s mírou”. Onen neestetický ušní maz má totiž velmi důležitou funkci, aby byly uši zdravé. Dokáže totiž efektivně zachycovat prachové částice a další nečistoty, které by se mohly z vnějšího prostředí dostat do vnitřního ucha. Pokud se totiž nečistoty dostanou k bubínku, mohou zapříčinit nepříjemný zánět. Právě ten nehezký ušní maz tomu dost účinně brání.

Normálně se nachází blíže k vnější části zvukovodu a občas vykoukne ven.

Pak máme tendenci vzít onu tyčinku s vatou a pěkně mu pomoci. Jenže s touto snahou se často stane opak. Kvůli nesprávném odstraňování ušního mazu či při nadbytečné akumulaci může dojít k vytvoření zátky a nastává zhoršení sluchu v podobě nedoslýchavosti, vjemu tlaku nebo plnosti zvukovodu.

Jaké máte tedy možnosti?

Návštěva ORL

Pokud si opravdu nevíte rady, opakovaně se vám dělají záněty a nechcete další riskovat, můžete navštívit ordinaci ORL a požádat o vyčištění uší nebo bezpečný návod, jak to doma udělat. Nemusíte se cítit trapně, lékaři na ORL jsou na rozdíl od vás dobře vybaveni, mají mikroskop, pinzetu a bohaté zkušenosti.

Proplach doma

Variantou pro odstranění ušního mazu může být proplach ucha doma. Není to nic složitého, stačí voda o tělesné teplotě a injekční stříkačka (bez jehly, samozřejmě).

Před aplikací je třeba zatáhnout za ušní lalůček pro otevření ušního kanálu a poté jemně vstříknout vodu. Pak necháte chvíli vodu působit a vytéci jí i s přebytečným mazem na starý ručník. Ideální poloha je tedy v leže a udělejte si na to čas. Místo vody můžete použít kysličník, který bude v uchu pěkně šumět. Až dobublá, máte hotovo a opět nechte vytéci ven. Dávejte jen pozor, aby měl peroxid 3 % a nebyl prošlý. Opatřit si můžete také speciální spreje z lékáren a uši propláchnout jimi.

Ušní svíčka

Někdo přísahá na účinky ušních svící, jiný moc nevěří. Zkusit to ale můžete.

Účinek ušní svíčky je známý už od dob starého Egypta a funguje na komínovém efektu. Při hoření svíčky stoupá její dutinou ohřátý vzduch vzhůru a tímto jsou z ucha vytaženy nečistoty i nadbytečný maz. A jak to provést?

Budete potřebovat asistenci dalšího člověka, který zasune svíčku do ucha a zapálí ji. Vy ležíte na boku, vlasy pečlivě odhrnuté, aby nechytly. Po celou dobu hoření to chce maximální pozornost, aby nedošlo k popálení pokožky. Poté stačí svíčku z ucha vyjmout a zkontrolovat, případně vyhořelou část ustřihnout. Vždycky proces opakujte na obou uších.

-KU-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.