"Umyj si uši," říkaly už naše maminky a na pomoc si braly oblíbené vatové tyčinky. Lidově se jim také příhodně říká “uchošťoury”.
Nyní to má tento oblíbený koupelnový vynález docela nahnuté. Evropská komise totiž navrhla zákaz vatových tyčinek a některých dalších plastových výrobků na jedno použití. Jejich prodej má být zakázán, pokud existují dostupné a cenově přijatelné alternativy.
No, proč ne, ale čím a jak si tedy máme čistit uši?
Uši plné žlutého mazu nejsou nic estetického a člověk, který s něčím podobným chodí po světě, působí jako zanedbaný špindíra. Na druhou stranu nás lékaři od čištění uší často odrazují, jak to tedy je? Čistit, nebo nečistit? A čím vlastně?
U uší, které jsou poměrně citlivým párovým orgánem, platí staré známe “všeho s mírou”. Onen neestetický ušní maz má totiž velmi důležitou funkci, aby byly uši zdravé. Dokáže totiž efektivně zachycovat prachové částice a další nečistoty, které by se mohly z vnějšího prostředí dostat do vnitřního ucha. Pokud se totiž nečistoty dostanou k bubínku, mohou zapříčinit nepříjemný zánět. Právě ten nehezký ušní maz tomu dost účinně brání.
Normálně se nachází blíže k vnější části zvukovodu a občas vykoukne ven.
Pak máme tendenci vzít onu tyčinku s vatou a pěkně mu pomoci. Jenže s touto snahou se často stane opak. Kvůli nesprávném odstraňování ušního mazu či při nadbytečné akumulaci může dojít k vytvoření zátky a nastává zhoršení sluchu v podobě nedoslýchavosti, vjemu tlaku nebo plnosti zvukovodu.
Jaké máte tedy možnosti?
Návštěva ORL
Pokud si opravdu nevíte rady, opakovaně se vám dělají záněty a nechcete další riskovat, můžete navštívit ordinaci ORL a požádat o vyčištění uší nebo bezpečný návod, jak to doma udělat. Nemusíte se cítit trapně, lékaři na ORL jsou na rozdíl od vás dobře vybaveni, mají mikroskop, pinzetu a bohaté zkušenosti.
Proplach doma
Variantou pro odstranění ušního mazu může být proplach ucha doma. Není to nic složitého, stačí voda o tělesné teplotě a injekční stříkačka (bez jehly, samozřejmě).
Před aplikací je třeba zatáhnout za ušní lalůček pro otevření ušního kanálu a poté jemně vstříknout vodu. Pak necháte chvíli vodu působit a vytéci jí i s přebytečným mazem na starý ručník. Ideální poloha je tedy v leže a udělejte si na to čas. Místo vody můžete použít kysličník, který bude v uchu pěkně šumět. Až dobublá, máte hotovo a opět nechte vytéci ven. Dávejte jen pozor, aby měl peroxid 3 % a nebyl prošlý. Opatřit si můžete také speciální spreje z lékáren a uši propláchnout jimi.
Ušní svíčka
Někdo přísahá na účinky ušních svící, jiný moc nevěří. Zkusit to ale můžete.
Účinek ušní svíčky je známý už od dob starého Egypta a funguje na komínovém efektu. Při hoření svíčky stoupá její dutinou ohřátý vzduch vzhůru a tímto jsou z ucha vytaženy nečistoty i nadbytečný maz. A jak to provést?
Budete potřebovat asistenci dalšího člověka, který zasune svíčku do ucha a zapálí ji. Vy ležíte na boku, vlasy pečlivě odhrnuté, aby nechytly. Po celou dobu hoření to chce maximální pozornost, aby nedošlo k popálení pokožky. Poté stačí svíčku z ucha vyjmout a zkontrolovat, případně vyhořelou část ustřihnout. Vždycky proces opakujte na obou uších.
-KU-