Celebrity

22. července 2023 05:30

David Laštovka

Krutý konec slavného mima Jaroslava Čejky. Dorozumíval se jen mrknutím oka

Zemřel slavný mim Jaroslav Čejka

Jaroslav Čejka, slavný mim, tanečník a herec, kterého nejvíce proslavilo imitování slepice, americké zpěvačky Tiny Turner nebo Charlieho Chaplina, by 22. července oslavil 87. narozeniny. Poslední roky svého života doslova protrpěl a smrt byla pro něj vysvobozením.

Umělec, který celý život rozdával smích, prožil velmi smutné a bolestné stáří. Když mu zemřela jeho milovaná maminka Marie, která se dožila úctyhodného věku 104 let, zhroutil se mu svět. Po operaci kolen začal používat chodítko a následně skončil na invalidním vozíku.

Prodělal mozkovou mrtvici, onemocněl Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou a přestal být soběstačný. Poslední roky prožil v domově seniorů, kde o něj bylo po všech stránkách postaráno. Měl samostatný pokoj, v němž měl na stěnách vyvěšené fotky z dob, kdy zářil na prknech, co znamenají svět. V poličkách fotografie se svou maminkou a slavnými kolegy z branže.

Přečtěte si také: Jiří Grossmann si vynutil poslední představení. Na jevišti se objevil jen díky injekcím

„Ze začátku, když jsem ho navštěvoval, tak byl ještě jakžtakž dobrej, že jsme si mohli i popovídat. Vyvezl jsem ho ven a zašli jsme vedle do hospody na pivo. Pak to začalo být složitější. Byly dny, kdy vůbec nevnímal, v tom lepším případě jsme se dorozumívali tak, že alespoň mrkal okem. Pak přestal mluvit úplně. Už o sobě ani nevěděl. Apetit měl ale stále neuvěřitelný. Snědl všechno. Na všem, co jsem mu přinesl, si pochutnal,“ prozradil redaktorovi webu Prima Ženy Čejkův blízký přítel Oldřich Bašus, který byl jedním z mála, kdo slavného mima do posledního dne pravidelně navštěvoval.

Chorobná závislost na matce

Jaroslav Čejka jako mim se svými komickými čísly pravidelně vystupoval v televizních estrádách. V roce 2007 obdržel Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru tanec a balet. V témže roce si zahrál hlavní roli v hudebním videoklipu zpěváka Davida Kollera k písni Nejde vrátit čas.

Až do smrti své matky s ní Jaroslav žil pod jednou střechou. Byli na sobě tak citově závislí, že nepřipadalo v úvahu, aby si některý z nich někoho přivedl domů nebo si s někým něco začal. „Žárlila na mě a chtěla mě chránit. Když jsem někam odešel, musel jsem jí říct, kam jdu a kdy se vrátím. Nejraději by byla, kdybych s ní byl pořád jenom doma. Mně to nevadilo. Chtěl jsem jí dopřát hezký život. S tatínkem, který byl dost vznětlivý člověk, to neměla lehké. Maminka byla velmi elegantní žena. Za války se ji snažili svádět němečtí důstojníci. Už tehdy jsme spolu byli domluveni, že když se jich chtěla zbavit, měl jsem za úkol co nejvíce křičet a v tu chvíli jí dali pokoj. Díky tomu jsem hrál už odmalička,“ svěřil se nám během života Jaroslav.

Matce, která byla velmi konzervativní dáma se nesvěřil ani s tím, že se mu líbí muži. Obával se její reakce a nechtěl ji zklamat. Čejka zemřel 11. října roku 2022 ve věku 86 let.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2024

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.