Sladké recepty

17. července 2015 04:30

Anna Kopečková

Sladký tip na letní víkend: Malinová šarlota

Sladký tip na letní víkend: Malinová šarlota

V kulinářském světě existují pokrmy, jejichž jméno zná skoro každý. Výjimkou nejsou ani dezerty, které svůj věhlas získaly nejen kvůli spojení se slavnými osobnostmi historie, ale i proto, že jsou opravdu dobré, na pohled lákavé, zkrátka dokonalé. A taková je i šarlota nebo chcete-li Charlotte.

Tenhle dezert prý získal pojmenování po manželce zlověstného anglického krále Jiřího III. Tradičně se připravuje ve vyšší kulaté formě s rovnými stěnami. Někdy se Charlotta i peče a podává až po vychladnutí. Místo cukrářských piškotů se pak použijí nakrájené plátky toastového chleba a náplň tvoří třeba rozvařená a ochucená jablka.

My pro vás na léto máme samozřejmě nepečenou, lehčí a osvěžující verzi plnou ovoce, jemné tvarohovo-jogurtové náplně a s troškou dobrého alkoholu.

Malinová šarlota

Co budete potřebovat:

• 50 g práškové želatiny

• 500 g malin

• 400 g měkkého tvarohu

• 150 g krupicového cukru

• 1 sáček vanilinového cukru

• 2 dl bílého jogurtu

• 0,4 dl brandy

• 3 bílky

• 20 oválných cukrářských piškotů

• červenou stuhu na ozdobení

1. Želatinu namočte do 1 dl vlažné vody, promíchejte a nechte 15 minut bobtnat.

2. Mezitím opláchněte maliny, nechte je odkapat, čtvrtinu odložte stranou a zbytek malin rozmixujte.

3. Tvaroh rozšlehejte s polovinou krupicového a vanilinového cukru, vmíchejte jogurt, rozmixované maliny a brandy. Nabobtnalou želatinu opatrně zahřejte v mikrovlnné troubě nebo v teplé vodní lázni, až se rozpustí, a také ji vmíchejte do tvarohové hmoty. Nakonec zlehka vmíchejte tuhý sníh ušlehaný z bílků a zbylého krupicového a vanilinového cukru.

4. Hmotu naplňte do kulaté vyšší formy a nechte v chladu ztuhnout (asi 4 hodiny). Pak dno formy krátce ponořte do horké vody a šarlotu opatrně vyklopte na mísu. Kolem dokola ji obložte cukrářskými piškoty, ovažte širokou červenou stuhou a vršek ozdobte zbylými malinami, případně i smetanou ke šlehání ušlehanou se ztužovačem šlehačky.

Mohlo by vám taky chutnat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.