Jak mít uspokojivější sex? Podle vědců stačí jedna věc

Ať už si to přiznáme, nebo ne, sex patří mezi primární potřeby společně se spánkem, příjmem potravy a tekutin, dýcháním, vylučováním a podobně. Proto je velmi důležité, aby nás naplňoval. Vědci zabývající se touto lidskou potřebou zkoumali, co by jeho kvalitu zlepšilo. A jaký je výsledek? Rozhodně se nejedná o časté střídání partnera.

Sex je starý jako lidstvo samo. Kdysi patřil mezi témata, o kterých se nesmělo hovořit. Díky sexuální revoluci se ale dostal do popředí. Někdy můžeme mít pocit, že až moc. Přesto se nejspíše shodneme, že je to většinou ku prospěchu. Mohli jste tak například zjistit, že problémy v sexuálním životě nejsou vůbec vzácné. Naopak. Málokterý pár si užívá idylické milování po celé soužití.

Co je předpokladem kvalitnějšího sexu? Výzkumníci mají jasno

Vědci zkoumající problematiku sexuálního uspokojení dospěli v jedné z nejnovějších studií k závěru, který někoho může překvapit. Kvalitnějšího a více uspokojivého sexu dosáhnete tehdy, když budete se svým partnerem komunikovat. Ale nejen předtím nebo až pak, ale i při samotném aktu! Jestliže nemáte problém s komunikací, a to ani během milostných hrátek, měli byste tedy nejspíš prožívat orgasmové žně.

Jak probíhala studie?

Výzkumu se zúčastnilo 398 jedinců. Samozřejmě nemuseli před vědci praktikovat sex, jak tomu bylo například v americkém seriálu Mystérium sexu (Masters of Sex), ale vyplňovali dotazník. Ten obsahoval otázky týkající se komunikace během milování, a to jak verbální, tak i neverbální.

Zjistilo se, že mezi komunikací a sexuálním uspokojením existuje vzájemný vztah neboli korelace. Kdo je tedy schopný během milování komunikovat, a to nejen slovně, ale i gesty, mimikou a podobně, pravděpodobně prožije víc rozkoše. Výsledky studie byly publikovány v časopisu Journal of Sex & Marital Therapy.

První výzkum zabývající se komunikací při sexu

Autoři zdůraznili, že jejich studie byla průlomová díky zaměření na zkoumání vlivu komunikace při samotném aktu. Dřívější výzkumy se totiž zaměřovaly na komunikaci před sexuálními hrátkami nebo až po nich. Komunikace v průběhu samotného sexu byla doposud opomíjena.

Výsledky studie mohou být průlomové nejen z hlediska sexuálního uspokojení, ale i celkové kvality vztahu mezi oběma partnery. Vědci doufají, že může být jejich výzkum využit k lepšímu vzdělávání lidí na téma „jak mít zdravější sexuální život“. Zároveň může mít toto zjištění pozitivní dopad na sexuální a vztahovou terapii a vzdělávání.

Každý může komunikovat jinak

Zajímavostí je, že vědci ve studii poukazují na to, že komunikace během sexu není univerzální. Její typ během milování se odvíjí od toho, jaký jste typ osobnosti.

Protože mohou mít některé páry nebo jedinci potíž popisovat své pocity a navádět partnera prostřednictvím slov, mohou jim terapeuti a poradci doporučit, aby využili k většímu potěšení přímo v průběhu sexu raději komunikaci neverbální.

Jaký je „tajný“ tip odborníků?

Autoři výzkumu mají pro všechny jednu jedinou, ale přesto dostačující radu: Zapomeňte na tradiční role a buďte kreativní! Zkuste se vymanit z jakéhosi kulturního stereotypu, který nám diktuje, jaký by měl být tradiční sexuální scénář nebo genderové role během sexu. Žena nemusí být vždycky tou dobývanou a pasivní. To, že se vyprostíte z pomyslných sexuálních okovů diktujících vaše chování během milostného aktu, neznamená, že jste ženou lehkých mravů.

Buďte spontánní, nechte se unést přítomným okamžikem. Dovolte si to. Nebojte se komunikovat i v okamžiku, kdy je partner ve vás. Začněte klidně nejprve nějakým gestem, posunkem, zvukem, jestli se ještě neodvážíte mluvit. To všechno třeba přijde postupně s časem.

Komunikace během vaší nejintimnější chvilky se vám vyplatí. Sladkou odměnou bude nejenom větší rozkoš, ale také spokojenější partnerství nebo manželství. Komunikace není klíčová jenom v práci, ale i v posteli. Nebo v autě. Na gauči. U krbu. Ve výtahu. Zkrátka kdekoliv.

-šp-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 5. 2024

Kdyby byl každý den jako dnes, život by byl ráj, Berani. Je to pro vás potenciálně nádherné období. Možná najdete odpovědi na problémy, které vás trápí už několik týdnů. Při všech rozhovorech mějte uši otevřené. Mohli byste narazit na dílo, na které jste dlouho čekali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.