Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

Umíte mluvit o sexu? Naučíme vás to!

Jak se nejlépe dorozumět s partnerem v otázkách sexu? Je to zapeklité, ale jde to.
Vydáno: 18.03.2017
Umíte mluvit o sexu? Naučíme vás to!
Autor: istock.com Umíte mluvit o sexu? Naučíme vás to!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ve většině internetových článků na téma sex se vám takřka vždy z řad odborníků dostane jedné velmi důležité rady – „Mluvte o sexu!" „Když něco chcete jinak, musíte své potřeby vyjádřit." „Používejte odborné výrazy, když hovoříte o sexu se svými dětmi." „Svádějte svého partnera sprostými slovíčky." A také mi možná dáte za pravdu, že když se pustíte do realizace takovýchto rad, tak si u toho připadáte poněkud divně, ne-li přímo hloupě. Proč tedy tyhle rady vlastně nefungují a proč se taková spousta z nás roky nachází ve vztazích, kde se mluví tak maximálně O TOM?

"TO"

„Miláčku, mohli bychom večer tooooo...? No, dyť víš co, přece." Následuje pohled očí v sloup a mírně rozpačitý výraz ve tváři ženy. Tuhle scénu si asi dokážete docela dobře představit a také si umíte v živých barvách představit i reakci partnera. Na mnoho variací. Navzdory přemíře sexuálních témat v médiích je otevřená komunikace o sexu mezi lidmi a v partnerských vztazích pořád ještě spíše vzácná výjimka. Jeden z důvodů, proč tomu tak je, je slovník, který máme k dispozici.

Když začneme mluvit o sexu, máme možnost volit ze tří přihrádek naší slovní zásoby. Ta první jsou „dětinské výrazy" jako například pipinka, lulánek, ňuchnání apod. Podstatná jména a slovesa z této kategorie můžou někoho z nás rozněžňovat, ale většinu běžných uživatelů jazyka příliš nevzrušují. Jsou to slova, která budou vhodná pro něžné slovní přitulení nebo pohlazení.

Na vědecký způsob...

Další kategorií jsou „odborné výrazy", tedy anatomické a medicínské výrazy typu vulva, penis, stimulace apod. Příliš chladné, že? Někdy je to tak chladné, že nás při jejich použití až zamrazí. Tohle není přitulení. Ale zase jsou to konkrétní kóty na orientační mapě a bez příslušných termínů můžeme snadno zabloudit v pojmech jako „trochu víc vpravo a nahoru". Navíc, při znalosti mapy genitálií můžete objevit spoustu doposud neobjevených pokladů a odborné termíny vám je pomůžou sdílet s partnery.

Umíte mluvit o sexu? Naučíme vás to! Foto: Foto: istock.com

Poslední kategorií jsou sprostá slova. A tím mám na mysli HODNĚ sprostá slova, která se zdráháme občas vyslovovat i jen v duchu, natož před partnerem. Přitom tahle slova se neliší od zbytku jazyka ničím jiným, než velmi vysokým emočním nábojem, který pro každého z nás nesou. U každého člověka ten emoční náboj ale může mít jiné znaménko. To, co někdo vnímá jako „hodně hustý", a rajcuje ho to, může druhého srážet nebo urážet, protože to vnímá negativně.

Snad kromě samotného celkem neutrálního slovíčka SEX nejsou výrazy, které by nepatřily do jedné ze tří výše zmíněných škatulek. A ruku na srdce. Chceme o sexu mluvit jako dětičky? Jako chladní chirurgové se skalpelem v ruce? Nebo jako úchylové na chatu? Zřejmě ne. A proto se nám nechce.

Co s tím?

V první řadě je dobré si uvědomit, že budete-li si chtít s partnery povídat o sexu, zřejmě se nevyhnete slalomování z jedné oblasti do druhé. To je realita. V naší společnosti neexistuje otevřená komunikace o sexualitě ve vzdělávacích institucích od útlých let, abyste se v dospělosti potom mohli cítit při takovéto komunikaci dobře.

Možná jste měli to štěstí a vyrůstali jste v rodině, kde jste se některá z „divných" slov učili používat jako NEUTRÁLNÍ a POZITIVNÍ. I tam ale stejně zřejmě nakonec narazí takový slovník na autority v důležitých institucích. Přátelé a rodiče tříleté dcery mi nedávno vysvětlovali, jak ji musí odnaučovat říkat slovo „kundička", protože jejich příliš prudérní paní učitelka ve školce to bohužel nevnímá pozitivně. S ohledem na známý nedostatek míst ve školkách jsem pochopila, že kreativní slovník musí v takové situaci ustoupit i za cenu následků v dospělosti.

Ale jako dospělí máme moc s tím přece jen něco dělat. Možná to po tom všem, co jsem napsala, bude znít opravdu zvláštně, ale to nejdůležitější je začít tyhle výrazy opravdu používat. I když to bude neobratný slalom. I když je to ze začátku divné a cítíme se přitom hodně nepříjemně, časem se stane něco zvláštního. Určitá slova začnou mít při častém používání celkem normální nádech. Třeba masturbace. Když budete tohle slovo říkat nebo psát každý den třikrát, tak se z něj po dvou týdnech vytratí všechno negativní a vy budete moci tohle slovo naplnit obsahem, který je vám blízký. Něčím, co máte rádi a co vám dělá dobře. Ano, jako dospělí máte moc změnit obsah a náplň používaných slov. Musíte je ale používat.

Erotogenní mapa i východní učení

Když naopak budete chtít partnerovi nebo partnerce vysvětlit zajímavosti na své erotogenní mapě, můžete na chvilku použít přesné anatomické výrazy, ale zároveň partnerovi můžete sdělit, že to je jen taková „orientační hra", že teď popisujete mapu a že vzrušovaní a sex začne až za chvilku.

Můžete se také inspirovat východními učeními, kdy si partneři volí nová slova a nové výrazy, třeba pro pojmenování partnerských genitálií. Tahle nová slova ale už od začátku plní také úplně novými emocemi, láskou, něhou, obdivem ke schopnosti vytvořit nový život nebo oceněním krásy genitálií partnera. I to celkem funguje. Jen to zase chce odvahu použít slova jako „domácí bůžek" nebo „posvátná jeskyně" a podobně.

Jako koření!

A nakonec ještě klasika. Jedno dobře zvolené sprosté slovo vyslané na dálku přes SMS zprávu může vyřešit hodiny a hodiny stěžování si na to, co ve vašem sexuálním vztahu není dobře a kde všude je problém. JEDNO SPROSTÉ SLOVO. Když se vám podaří objevit to správné, může to nastartovat váš erotický partnerský život. Ne navzdory tomu, že emoční náboj takových slov je hodně vysoký a možná i negativní, ale nečekaně právě proto. Důležité je hlavně vědět, že používáte zbraně vyššího kalibru, a tak s nimi musíte umět zacházet. Delikátně a s gejšovskou inteligencí.

Julie Gaia Poupětová

Přečtěte si také:

Sex podle krevní skupiny: Jací jste v posteli?

O tom, že podle kapky krve zjistíme, jak na tom je náš zdravotní stav, už dávno víme. Avšak možná vás překvapí fakt, že krevní skupina může určovat to, jak si nejenom vedete v posteli, ale také jakým jste partnerem a milencem v jednom. V zemi vycházejícího slunce, tedy v dalekém Japonsku, věří tomu, že krevní skupina zcela vystihuje temperament a povahu daného jedince.

Krevní skupina A – Pro áčka je nevěra prázdný pojem

Sex podle krevní skupiny: Jací jste v posteli? A

Tito jedinci by se pro rodinu rozkrájeli. Jsou citliví, příjemní, empatičtí, a když se zamilují, nejde jim o úlet, flirt nebo jen o pár „šťouchů“. Láska je pro ně důležitá, svého partnera si hýčkají, je pro ně vším. V sexu můžete počítat jak s předehrou, tak také s finálním zakončením, kdy společně budete ležet vedle sebe, držet se za ruce a povídat si o tom, jak moc je vám spolu dobře. Když se oddávají sexu, tak jedině z lásky. V životě se drží spíše na zemi, než že by létali v luftě na obláčku naivity. Žijí podle zažitých norem a trochu toho stereotypu je hned tak nevykolejí.

Vášnivý polibek na veřejnosti? Za dob našich prababiček nemožné!

Sex za starých dobrých časů: Jak si užívaly naše prababičky?

7 tipů pro lepší sexuální prožitky i po letech vztahu

Dlouhodobé vztahy jsou skvělé – už víme, co od partnera čekat, co má a nemá rád, a mnohdy si rozumíme i beze slov. Co ovšem může začít po letech trochu skřípat, je sexuální život. A proto je důležité na něm pořád pracovat...

Všechno jde, když se chce

Lepší prožitky

Pokud toužíte prožívat intenzivnější a kvalitnější milování, měli byste na to především začít více myslet. Jde o to naladit se na erotickou vlnu.

 

Páry, které mají pravidelný sex, jsou celkově stabilnější i fyzicky zdravější. Experimentujte, rozšiřujte si obzory v oblasti sexu a snažte se oprostit od předsudků.

Článek je zařazen v: vztahy, Sex, hovory o sexu, jak mluvit o sexu
Reklama