Sex a vztahy

7. května 2017 14:00

Martina Čerňanská

Květnové svatby: Opravdu jsou zakázané?

Největším paradoxem měsíce máje je to, že ačkoli tolik přeje lásce, svatbám naopak nepřeje. V tento romantický čas si říká ano jen velice málo párů. Vysvětlení je překvapivě jednoduché.

Květen je měsíc patřící všem zamilovaných. Vždyť hned v první květnový den se dvojice líbají pod rozkvetlou třešní, aby tím zpečetily svou lásku a aby žena podle pověr do roka neuschla. Tento zvyk má patrně původ v keltském svátku Beltain, oslavujícím první májový den, a zejména noc, coby svátek lásky a plodnosti. A co se líbání týká, pro naše předky bylo políbení velmi intimní záležitostí. Polibek předznamenával svatbu.

Pochmurná pověra

K měsíci máji se totiž váže zlověstná pověra. Říkávalo se: Svatba v máji, do roka máry. Případně: V máji – máry. Vzhledem k tomu, že máry jsou pohřební nosítka, není divu, že z takové pověry mrazí v zádech, a tak si zamilovaní toužící po oddavkách raději počkali na červen. Anebo „do toho praštili“ 30. dubna. Pochmurná pověra vycházela z předpokladů našich předků, že nevěsta hned po svatbě otěhotní, z čehož vyplývá, že se miminko narodí v únoru. To nebylo pro narození dítěte právě nejlepší období. Vrcholila krutá zima, metr sněhu nebyl výjimkou, zásoby jídla se tenčily, vitamíny v podobě nasušeného ovoce docházely. To nebyly nejlepší předpoklady pro zdraví rodičky a miminka.

Čarovný máj

Dnešní doba se této pověře může od srdce zasmát. V únoru seženete cokoli od ananasu přes jahody po hroznové víno, a tak je zbytečné dělat si starosti s mrazivou pověrou. Přesto však zůstává květen měsícem s nejmenším počtem svateb, z čehož je patrné, že ono hrozivé: v máji-máry má na zamilované i přes racionální vysvětlení děsivý účinek. Vyrojila se navíc i další osvědčená „pravda“, že totiž legitimní svazky uzavřené v máji vykazují vyšší rozvodovost než manželství vzniklá v jiných měsících. Tak to už je úplně postavené na hlavu. Anebo si to snad máme vysvětlit tím, že čarovný máj dvojice poblouzní natolik, že si řeknou ano i lidé, kteří se k sobě vůbec nehodí?

Nepříjemný běžící pás

V současné době si řada nastávajících maminek naopak zimní porod cíleně plánuje, aby neměly velké bříško během horkého léta. Lze říci, že květen je pro konání svateb snad tím nejideálnějším měsícem. Počasí bývá nádherné, zima je pryč a dusivá vedra ještě většinou nepanují. Tou nejzásadnější výhodou je asi to, že i velmi oblíbená svatební místa jsou v květnu volná, stejně jsou na tom nejkrásnější modely svatební šatů či nejžádanější fotografové. Zcela určitě se vyhnete nepříjemnému pocitu, že v ten váš významný svatební den probíhá jedna svatba za druhou, jako na běžícím pásu. Po třiceti minutách vás vyhodí a nastupuje další svatba. Nic příjemného, že? A to se vám v máji nemůže stát.

Přečtěte si také:

-em-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.