Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama
Reklama

Patent na šťastný vztah: Známe ho od babiček!

Máte pocit, že dnešní doba vztahům, natožpak manželství moc nepřeje? Všichni kolem se rozvádějí a vy máte obavu, aby to samé nepostihlo i vás? A co takhle si vzít příklad z párů, které spolu vydržely desítky let? Babičky totiž moc dobře vědí, jak na lásku. Samy nám to řekly.
Vydáno: 04.05.2019
Patent na šťastný vztah: Známe ho od babiček!
Patent na šťastný vztah: Známe ho od babiček! Autor: iStock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Proč hned rozchod? Téměř vše se dá vyřešit

„Stačí, aby se objevil první mráček na obloze manželství a místo toho, aby to ti dva dali dohromady, tak to na můj vkus raději rychle uzavřou, aby své štěstí mohli zkusit jinde. Jenže, v každém, byť i sebelepším vztahu, se jednoho dne objeví problém a čím dřív ho vyřešíte, tím líp nejen pro partnery, ale i pro jejich děti,“ říká Anna (60), která je vdanou paní už od svých osmnácti let. „Měli jsme s Aloisem spoustu problémů, ale díky včasnému zásahu a tomu, že jsme všemu čelili společně, jsme rozbouřenou situaci pokaždé ustáli. Můj syn je ve svých čtyřiceti už dvakrát ženatý a abych řekla pravdu, nevím, zda to u tohoto čísla zůstane. Když vidí problém, uteče to zkusit jinde, ale dodnes ještě nepochopil, i když mu to mateřsky vysvětluji od samého začátku, že problémy jsou přirozenou součástí každého vztahu a jsou tu od toho, aby se řešily. Jenže on vidí jediné východisko a tím je rozchod.“

Rozvod není tabu a střídat partnery je snad i moderní!

„Za mých mladých let bylo nemyslitelné, aby se žena rozvedla a musím říct, že tohle nás všechny tak nějak drželo v přesvědčení, abychom na manželském štěstí usilovně dřely. Dnes se všichni vesele rozvádějí a podvádějí, jako by to bylo normální. A to je problém dnešní doby. Rozvedená je teď každá druhá žena, před lety by to byla ostuda. Nemluvě o tom, že mladé páry neumějí hospodařit, rozhazují za hlouposti a pak jsou ve stresu, protože nemají na živobytí,“ doplňuje Štěpánka (70), která hlavní problém vidí v tom, že ženy přistupují k rozvodu jako k něčemu přirozenému.

Komunikace je základ, ale vzduch vyčistí i hádka

„Své dceři odjakživa opakuji, že když se bude v manželství komunikovat a potáhnou oba za jeden provaz, má recept na spokojený vztah v kapse. Já jsem s Františkem mluvila o všem, žádné téma pro nás nebylo tabu a dodnes u nás rozhodně nepanuje tichá domácnost. V případě potřeby a přemíry emocí se klidně i pohádejte. Hádka vyčistí vzduch a po každé bouřce, i té ve vztahu, zase vysvitne sluníčko," uzavírá Ludmila (56), která na tuto taktiku vsází už 37 let.

Bez důvěry to nejde 

„Milan jezdil dvouměsíční turnusy na nákladní lodi po Evropě a já byla s dětmi sama doma. Měla jsem na starosti dům, velkou zahradu, dobytek, prostě vše. Ze začátku jsem se trápila tím, že každý námořník má v přístavu nejednu holku, ale pokaždé, když se vrátil z ciziny, dokazoval mi, že jenom já jsem ta pravá. Přestala jsem se užírat žárlivostí a začala mu věřit. Dokonce mi na každé výročí, svátek nebo narozeniny nezapomněl poslat kurýrem kytici bílých růží. Od té doby vím, že ten, kdo nevěří, je na nejlepší cestě se z toho podezírání zbláznit. Můj světák je už v konečně v důchodu a musím přiznat, že to za ty roky čekání a odříkání stejně stálo. Jezdíme na dovolené, společně vaříme, koupeme se (on mi umývá záda) a jsme zamilovaní jako puberťáci. Inu, to odloučení udělalo své,“ popisuje Radmila (60).

len

Článek je zařazen v: láska, rozvod, partnerství, šťastný vztah, trvalý vztah
Reklama