Manuál na šťastný život 2. díl: Sebedůvěra je radost

Vytvořte si podle našich návodů návyk pozitivního myšlení a vpusťte štěstí do svého života.

Budeme se věnovat vztahům, sebelásce, práci i zdraví. Manuál vám nabídne i množství rad, jak pracovat s těžkými životními situacemi, jako je například rozchod, nevěra, strach, úzkosti nebo ztráta někoho blízkého. Pozitivní myšlení je tím, co pomáhá zvládat životní situace. V každém díle vás čeká něco málo teorie, ale především praktické postupy, techniky a cvičení. Některé rady vám mohou posloužit jako rychlá intervence při případných problémech. Po přečtení a ukončení návodu se můžete k určitým krokům vždy vrátit. Ničeho se neobávejte a pusťte se směle do své cesty za štěstím!

Sebedůvěra je radost

V případě, že nemáte dobrý den a je vám smutno, můžete si dojít do svého mozku najít hezkou vzpomínku, která vám přinese znovu ty hezké pocity, které jste už jednou zažili. Jak to udělat?

Začněte tím, že si vytvoříte v mysli svoji radostnou místnost plnou obrazů, popřípadě předmětů, krásných chvilek, na které se díváte rádi. Takové, které vám připomínají významné chvíle vašeho života. Mohou v ní být fotografie oblíbených míst a milovaných lidí, vzpomínky na krásně prožité chvíle, první lásky. Mohou tam však být i předměty, třeba diplomy či medaile, čtyřlístek darovaný z lásky, vše, co je pro vás vzácné a chcete si na to uchovat hezkou vzpomínku. Tato místnost je určena pro tu část mozku, která odpovídá za pocity. Tato část mozku má ráda barvy. Upřednostňuje obrazy konkrétních lidí a věcí před abstraktními symboly. Na příjemné vzpomínky reaguje okamžitě. Radostná místnost dává našemu mozku najevo, na jaké obrazy se nejčastěji díváme, jaké zážitky a vzpomínky upřednostňujeme. Tuto místnost si musíme vystavět sami a ukládat si do ní, stejně jako alba nebo CD, všechny pocity, zážitky a krásné vzpomínky tím, že si je znovu ve své mysli přehrajeme, představíme.

Každý večer před spaním si projděte svůj den a uvědomte si, co hezkého jste prožili. Znovu si tu vzpomínku vybavte a uložte si ji do své radostné místnosti v mozku. Představte si, že si ji tam ukládáte jako knihu nebo jiný předmět. Tato místnost je plná vašich krásných vzpomínek. Předmětů, které vám připomínají ty krásné chvilky. Vždy se k nim můžete vrátit a vždy můžete tuto místnost navštívit, pokud budete prožívat smutek nebo depresivní stavy. Tyto okamžiky si ukládejte každý den v průběhu alespoň jednoho týdne.

Cvičení 1

Náš dojem z okolního světa a z nás samotných závisí na způsobu, jakým se na věci díváme. Procvičujte si nové, málo užívané pohledy na svět. Dívejte se pět minut na dění kolem vás z pohledu člověka, který právě vyhrál jackpot ve Sportce, z pohledu dítěte, zamilovaného člověka nebo z pohledu svého souseda. A následně si uvědomte, jaké pocity to ve vás vyvolává, jaké různé pohledy můžete zažít.

Cvičení 2

Vyberte si sedm nejhezčích obrazů, okamžiků, které jste prožili ve svém životě, případně v průběhu posledního roku, týdne či dne. Zapište si je na papír. Každou ze scén přehrajte svému mozku alespoň pětkrát. V duchu tyto obrazy komentujte nadšeným tónem: „To je úžasné! To je skvělé, jsem unešená.“ „Skvělé!“ „Dokonalé.“ Vnímejte opět své pocity, když si přehráváte tyto okamžiky. Cítíte se lépe?

Cvičení 3

Upravte své okolí tak, aby podporovalo vaši sebedůvěru. Nalepte pod zrcadlo nápis „Jsem svůj nejlepší přítel“. Umístěte na svém pracovním stole cedulku: „Zde pracuje ten nejgeniálnější člověk a můj živitel.“ Vymýšlejte, tvořte, bavte se. Udělejte si z bytu oázu podpory, kde je na každém rohu motivační lísteček. Vaše fotka, jak se smějete. Buďte kreativní.

Cvičení 4

Stanovte si na příští týden dvě tři věci, které jsou pro vás nejdůležitější a ke kterým vám chybí motivace. Stanovte si v nich priority. Může to být například zdraví, vzdělání, zlepšení vztahů nebo úprava bytu. Napište si plán činností. Formulujte je jako rozhodnutí. To, že rozhodnutí je zaznamenáno písemně, je velmi důležité. Například si napíšete rozhodnutí tímto způsobem:

„Od pondělí chodím každý den od sedmi hodin cvičit a je mi skvěle.“

Určete si odměny za splnění jednotlivých bodů, tresty za jejich nesplnění. Například: Pokud budu každý den chodit cvičit, mohu si koupit drahý parfém. Nebo naopak, když nesplním své cíle, nedám si ráno kávu.

Všechna předchozí cvičení dělejte po dobu jednoho týdne.

Nezapomeňte každý večer plnit svoji místnost sebedůvěry novými zážitky a okamžiky. Vždy, když půjdete spát, rozhodněte se místnost si naplnit tím, co jste ten den zažili. A když vám bude smutno, čerpejte z toho!!!

Šárka Vávrová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 2. 2024

Nečekaná konverzace se současným nebo potenciálním milostným partnerem by mohla skončit odhalením mnoha vašich nejhlubších citů, Berani. Tento rozhovor se může týkat stavu vašeho vztahu jen nepřímo, ale dozvíte se o sobě navzájem mnoho informací, které by vás mohly přimět vážně zvážit, zda chcete ve vztahu pokračovat. Všechna znamení však naznačují, že se vztah může mírně změnit, ale bude pokračovat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.