Psychologie

28. září 2018 07:30

redakce Prima Zoom

Manuál na šťastný život 5. díl: Splňte si životní sny a cíle

Vytvořte si podle našich návodů návyk pozitivního myšlení a vpusťte štěstí do svého života.

Budeme se věnovat vztahům, sebelásce, práci i zdraví. Manuál vám nabídne i množství rad, jak pracovat s těžkými životními situacemi, jako je například rozchod, nevěra, strach, úzkosti nebo ztráta někoho blízkého. Pozitivní myšlení je tím, co pomáhá zvládat životní situace. V každém díle vás čeká něco málo teorie, ale především praktické postupy, techniky a cvičení. Některé rady vám mohou posloužit jako rychlá intervence při případných problémech. Po přečtení a ukončení návodu se můžete k určitým krokům vždy vrátit. Ničeho se neobávejte a pusťte se směle do své cesty za štěstím!

Životní sny a cíle

Jak vypadá úspěch? Nemůžeme očekávat, že budeme mít všichni stejný úspěch. Musíte si připravit svůj vlastní úspěch a svoji cestu. Pro každého z nás úspěch znamená něco jiného. Trávit svůj čas a život šťastně svým vlastním způsobem. Najděte svůj talent a povolání, v kterém budete unikátní jako vaše otisky prstů. Nejlepší způsob, jak uspět, je odhalit tento talent ve vás a pak najít způsob, jak to nabídnout světu, abyste mu co nejvíce prospěli. Když se můžete probouzet každé ráno s pocitem, že děláte něco pozitivního a jste na to hrdí, máte chuť se smát, než se dostanete zpátky do postele, tak to je opravdový úspěch.

Cvičení 1:

Vzpomeňte si na všechny svoje životní sny a cíle počínaje dětstvím až do současné doby. Najděte si chvilku, kdy budete sami a nebude vás nikdo rušit. Vypněte si telefon a uvařte si kávu, čaj nebo horkou čokoládu. Zabalte se do deky nebo se pohodlně posaďte do prostředí, které vám bude příjemné. Zavřete oči a postupně se přeneste zpět do vašeho dětství. Vybavte si sami sebe jako malé. Vybavte si sami sebe v období, kdy jste byli šťastní a plánovali si budoucnost. Pokud si takové období nepamatujete, pokuste si představit, že jste tu možnost v minulosti měli. Ve vaší mysli plánujte celou vaši budoucnost, bez omezení a negativních zážitků. Jste ve světě zázraků, nejsou zde žádná omezení a hranice. Projděte si celý tento zázračný svět vašich přání a snů.

Až skončíte s vizualizací svého dětství a svých přání, vše si napište a odložte. Až budete mít zase volný čas, vraťte se k vašemu seznamu a zeptejte se sami sebe „Proč jsem si tyto sny nesplnil/a“? Ke každému snu si napište důvod, proč nemohlo dojít k jeho naplnění. Ve finální části si napište, co vám v současné době brání si každý uvedený sen splnit. Nemusíte snít dlouho, ale vždy si ve svém volnu vyhraďte alespoň nějaký čas na tento rituál, kdy postupně budete odkrývat své dětské snění a vracet se na správnou cestu ke svému cíli.

Netrapte se minulostí

„Kéž bych byl/a/ silnější, chytřejší, atraktivnější...“ Další z vět, které říkáme. Minulost je minulostí, v té době jste udělali to nejlepší, co jste udělat mohli. Je zbytečné se tím stále trápit a cítit pocity viny. Je vždy lepší být sami sebou, a to i přesto, že to není podle pravidel ostatních lidí. Pamatujte si, že téměř vše, co se s vámi děje, je přímým odrazem toho, co si myslíte o sobě. Nemůžete překonat svou úroveň sebeúcty. Nemůžete čerpat ze sebe víc, než si myslíte, že za to stojí.

Cvičení 2:

Sestavte si mapu pokladů, což znamená vytvořit aktuální hmotný obraz vaší budoucnosti. Po namáhavém dni si sedněte a najděte si čas na vytvoření mapy pokladů. Připravte si velkou čtvrtku nebo velký papír, barvičky, lepidlo a obrázky, které vás upoutaly. Mapu pokladů můžete namalovat, nebo sestavit jako koláž s využitím obrázků a vystřižených slov. Obrázky a slova si můžete postupně vystřihovat z různých novin a časopisů. Doplnit vše lze i fotografií. Nemáte-li výtvarné nadání, netrapte se tím. Mapa pokladů je určena pouze pro vás a měla by navodit vaši představu uskutečněného cíle.

Nakreslete mapu a začněte do ní vkládat, kreslit nebo popisovat vaše sny a přání. Vytvořte si například ideální dům, nakreslete si práci vašich snů, darujte sami sobě diamant. Můžete vytvořit jednu mapu pro práci a další mapa může obsahovat vztahy. Mapa může mít takovou velikost, jaká vám bude vyhovovat. Uložte si jí na místo, kde se k ní postupně můžete vracet. Pokud je mapa pokladů úplná, odložte ji a začněte zhotovovat další. Velmi účinně působí vlastní fotografie, které do mapy vložíte. Znázorněte sami sebe, jak něco děláte či vlastníte – třeba cestujete kolem celého světa, nosíte nové šaty, jste úspěšní. Neznázorňujte nic negativního či nevhodného. Každý měsíc vytvořte jednu mapu. Některá mapa vám bude trvat i delší dobu, ale tím se netrapte.

Přestaňte odkládat vaše cíle!

Někteří lidé pouze sní o úspěchu, zatímco jiní na něm tvrdě pracují. Akce a změny často brání v posunu, když je to nejvíce potřeba. Vzchopte se a mějte disciplínu. Co nezačnete dnes, nedokončíte ani zítra. Není nic víc stresujícího než trvalé odkládání nedokončeného úkolu. Tajemství k získání úspěchu je prostě začít! Soustřeďte se na první krok a pak až myslete na cílovou čáru!

Cvičení 3:

Zapište si všechny svoje sny a cíle, které máte. A ke každému vašemu snu si položte otázku. „Co mohu udělat proto, abych svého cíle dosáhl/a/?“ Poté si v několika akčních bodech napište své kroky k tomu, abyste se přiblížili co možná nejvíce splnění svého cíle. Postupně tyto kroky aplikujte do svého života. A začněte s tím co nejdříve!

Šárka Vávrová


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.