5. května 2018 10:00
Martina ČerňanskáNeexistuje člověk, který nemá na nic talent. Je jen důležité ho co nejdříve odhalit
Jan Mühlfeit a Kateřina Novotná - pokud chcete zjistit, na co má vaše dítě talent, pak se rozhodně vyplatí obrátit právě na ně. Pořádají totiž jedinečné kurzy odemykání dětského potenciálu.
Jana Mühlfeita jistě netřeba představovat. Má za sebou dlouhou kariéru ve společnosti Microsoft a na základě své globální zkušenosti vytvořil zcela unikátní metodiku jak najít osobní výjimečnost pro jednotlivce i týmy. A spolu s Kateřinou Novotnou pořádají kurz i pro děti a jejich rodiče - odemykání dětského potenciálu.
Pane Mühlfeite, když někde zaslechnu vaše jméno, hned se mi vybaví spojení s Microsoftem a hned poté vaše kniha Pozitivní leader. Proč jste se rozhodl tuto knihu napsat?
Jan Mühlfeit: Já jsem za tu dobu, co jsem v Microsoftu pracoval, což bylo zhruba 22 let, udělal jednu věc jinak, než ostatní manažeři. A to konkrétně to, že jsem začal s něčím, čemu se dnes říká pozitivní leadership. Šlo v podstatě o to, že jsem vyhledával v lidech to nejlepší co v nich je, objevoval jsem jejich talent, díky čemuž potom dokázali podávat optimální skvělý výkon. Dával jsem lidi dohromady, aby tam vznikala určitá synergie. A stejně jak jsem to dělal v Microsoftu, tak to dělám i dnes, když pracuju pro jiné firmy nebo sportovní týmy. A druhá věc, která je prvkem toho pozitivního leadershipu je to, že je důležité, aby lidé byli inspirováni. Inspirace, z latiny in spirit - v duši. A to znamená, že člověk dělá něco, co se mu stává smyslem života. Něco, k čemu má emoční pouto. Má vizi a věří v ni. A pokud je to šéf, který má tuto vizi a má komunikační schopnosti, tak dokáže tou organizací pohnout. To se stalo základem toho, co jsem dělal v Microsoftu a díky čemuž jsem byl mj. 4x zvolen nejlepším manažerem na světě, protože jsem vedl region Microsoftu, který byl té době na špičce.
- V současné době se věnujete kurzům tzv. odemykání potenciálu. O co se jedná?
Kateřina Novotná: Vše vlastně začalo kurzy, které dělal Honza sám a to byly kurzy odemykání lidského potenciálu pro manažery, ale i pro všechny ty, kteří se chtěli o sobě dozvědět něco víc. Na to navázal kurz odemykání lidského potenciálu pro týmy. Tohle byly takové pilotní kurzy. Kterými jsem prošla i já a protože mně vždy práce s lidmi velmi bavila a mám dlouholetou zkušenost s prací s dětmi, vždy jsem se zajímala o klasické i alternativní vzdělávací metody, tak jsme s Honzou rozhodli tyto dva světy provázat a tak vznikly nové kurzy odemykání dětského potenciálu. A z toho vznikly kurzy pro rodiče a děti ve věku zhruba od 8 do 14 let a kurzy pro středoškoláky. Také máme půldenní workshop pro rodiče. A nově jsme také zařadili online kurzy, pro všechny ty, kteří nechtějí nebo nemohou čekat na volná místa.
- Co byste řekli těm, kteří si myslí, že nemají na nic talent? Je vůbec možné, že někdo není talentovaný na nic?
JM: Není možné, že by někdo talent neměl vůbec na nic. Talent je totiž vyjádřen genetickým řetězcem. Což je informace, kterou dědíme od předchozích generací a není tudíž správná otázka, jestli mám talent, ale na co mám talent. Talent má jednoduše každý. Jen každý na něco trošku jiného a jde jen o to, to co nejdříve objevit. Protože dítě moc dobře ví, na co má talent. Je to vidět i v tom, že si s nějakou hračkou hraje více než s jinou, protože přirozeně ví, co mu energii dává a co mu naopak energii bere. Když dítě dělá aktivitu, která ho baví, jde mu a využívá u toho svůj talent, často se stává, že vás to dítě absolutně nevnímá, neslyší, nevidí, když dělá tu konkrétní činnost. Úplně se tak do činnosti propadá a je v přítomném okamžiku, těmto stavům se říká Flow. Někdy je těžké ten talent pojmenovat, protože si dítě může myslet, že když neumí zpívat nebo není šikovné na sport, že je netalentované. Ale tak to rozhodně není! A my díky těmto kurzům pomáháme dětem talenty objevit, pojmenovat je a dále nasměrovat tím správným směrem, aby dělaly, co jim jde a co je bude bavit.
- Můžete čtenářům popsat, jak kurzy probíhají?
KN: Všechny kurzy se opírají právě o ten pozitivní leadesrhip, o objevování toho, co v nás je a o vytváření synergií. Děti si předem zpracují talentový test, říká se jim psychometrické testy, v současné době využíváme testy od Gallupova institutu, ale momentálně pracujeme i na zpracování vlastních talentových testů ve spolupráci s lékařskou fakultou a dětskými psychology. V rámci kurzu probíhá mnoho interaktivních akcí, abychom ukázali, že každé dítě je jiné, každé má jiný talent. Jak s tím talentem pracovat, jak budovat nějakou sebedůvěru, sebepoznání, jak přemýšlet sám o sobě a jak vůbec ten talent dokázat vyjádřit a třeba pomoci prostřednictvím toho talentu i ostatním.
Pokud vás kurzy zaujaly, podívejte se na stránky www.odemykanidetskehopotencialu.cz nebo www.janmuhlfeit.com, kde najdete veškeré informace.
Mohlo by vás také zajímat:
autor: MM