Psychologie

12. října 2018 07:30

redakce Prima Zoom

Manuál na šťastný život 7. díl: Naučte se odpustit a vyrovnat se s minulostí

Vytvořte si podle našich návodů návyk pozitivního myšlení a vpusťte štěstí do svého života.

Budeme se věnovat vztahům, sebelásce, práci i zdraví. Manuál vám nabídne i množství rad, jak pracovat s těžkými životními situacemi, jako je například rozchod, nevěra, strach, úzkosti nebo ztráta někoho blízkého. Pozitivní myšlení je tím, co pomáhá zvládat životní situace. V každém díle vás čeká něco málo teorie, ale především praktické postupy, techniky a cvičení. Některé rady vám mohou posloužit jako rychlá intervence při případných problémech. Po přečtení a ukončení návodu se můžete k určitým krokům vždy vrátit. Ničeho se neobávejte a pusťte se směle do své cesty za štěstím!

Odpuštění a vyrovnání se s minulostí

Netrestejte se navzájem a naučte se odpouštět si! Trestat se navzájem často vede k tiché domácnosti nebo k urážkám. Přátelé a zdravé páry vědí, kdy je dobré si odpočinout od hádek, ale také vědí, jak najít řešení a zpáteční cestu k sobě navzájem. Vztahy potřebují odpuštění. Nemůžete mít zdravý vztah bez častého odpouštění. Nejlepší vztahy fungují tak, že si často rozumně odpouštíme. Mstít se tím, že budeme trávit čas s někým jiným, aby bylo tomu druhému ublíženo, přináší konflikt a zraněné city. Trik je vědět, jak s tím zacházet. Odpustit sobě i druhému vždy, když je to nutné.

Cvičení 1: Jak odstranit překážky v životě způsobené pocitem viny

Odpuštění a osvobození. Ve chvilce volna se posaďte a uvolněte svoji mysl. Snažte se soustředit na svůj solar plexus (sluneční pletenec, místo zhruba uprostřed prsou) a přemýšlejte, zda vás zde něco netíží. Poté si vezměte kus papíru a napište na něj všechna jména lidí, o nichž si myslíte, že s vámi špatně zacházeli, ublížili vám, nebo vůči nim pociťujete ublížení či zlost. Vedle každého jména napište, co vám dotyčná osoba způsobila a co jí zazlíváte. Následně zavřete oči, relaxujte a představujte si postupně jednoho po druhém z lidí uvedených na vašem seznamu. S každým si krátce promluvte a vysvětlete mu, že jste k němu v minulosti pociťovali zlost, ale nyní děláte vše pro to, abyste danému člověku odpustili. Chcete uvolnit všechnu bolest a zlost, která vás s tímto člověkem spojuje. Smiřte se s ní a řekněte si pro sebe: „Odpouštím ti a osvobozuji tě. Jdi svou cestou a buď šťastný." Až projdete všechny osoby napsané v seznamu, odpusťte sami sobě. Papír zahoďte nebo spalte jako symbol, že se zbavujete všech těchto minulých zážitků. Opakujte cvičení každý měsíc, dokud budete cítit nějaké negativní emoce k jiným lidem nebo i sami k sobě.

Pamatujte, nejste povinni plnit očekávání všech. Život nemá žádnou povinnost dát nám to, co očekáváme. A vy nemáte žádnou povinnost dát druhým to, co očekávají. Dělejte věci, protože vám na nich záleží, a dělejte věci, protože víte, že je to v pořádku. Nedělejte věci jen proto, že všichni ostatní očekávají, že je budete dělat.

Cvičení 2: Objevte místa, která pro vás znamenají pozitivní zážitek

Najděte si chvilku, kdy budete sami a nebude vás nikdo rušit. Vypněte si telefon a uvařte si kávu nebo čaj (čokoládu). Zabalte se do deky, nebo se pohodlně posaďte do prostředí, které vám bude příjemné. Vezměte si do ruky atlas nebo mapu a také staré fotografie z dovolených nebo z vašich cest. Nejdříve si prohlédněte fotografie z minulosti a vzpomínejte na místa, kde jste se cítili šťastni. Vzpomeňte si na místa, kam jste si slíbili, že se znovu vrátíte. Sepište si seznam těchto míst, které chcete znovu navštívit. Pokud nevlastníte fotografie, zavřete oči a pátrejte v paměti, kde máte uložené všechny vaše zážitky. Podívejte se na mapu a zakreslete do ní čísla podle toho, na která místa se chcete vrátit prioritně. U každého místa si napište datum, kdy se na dané místo vrátíte. K seznamu se vracejte vždy jednou za měsíc a postupně ho rozšiřujte o další místa, která se vám vybavují. Nespěchejte, každé místo si znovu vybavte se všemi vůněmi a emocemi, které jste měli v době, kdy jste ho navštívili. Znovu si ten pocit prožijte.

„Už je příliš pozdě!“ často opakujeme. Nikdy není příliš pozdě. Bez ohledu na to, kdo jste, bez ohledu na to, co jste udělali, bez ohledu na to, odkud kde jste přišli, vždy se můžete změnit a stát se lepšími. Mír, síla a porozumění se vám podaří zajistit, když se naladíte na vlastní vnitřní sílu a nebudete poslouchat rozsudky jiných.

Cvičení 3: Naplánovaní akce s přáteli

Nejlépe večer, než se chystáte ke spánku, vezměte si do postele papír a tužku. Pro tuto chvíli se stáváte organizátorem velké akce s přáteli. Na papír si sepište všechny vaše přátele, které máte rádi a chcete s nimi trávit váš čas. Představte si, že společně vyrazíte na dobrodružný víkend. Naplánujte tento víkend, nebo i jeden večer, aby byl pouze o zábavě. Až vyhotovíte scénář velké akce, začněte s oslovením přátel. Pokuste se strávit s přáteli jeden víkend. V případě, že to není možné, věnujte jim celý den. Připravte ve svém scénáři pro své přátele překvapení. Může se jednat pouze o odpočinek u televize a sledování filmů, ale také můžete udělat velkou módní přehlídku všech vašich nových (i starých) šatů, muži si mohou popovídat o fotbale nebo jiném sportu. Domluvte se společně s přáteli, že budete vaši akci opakovat a pokaždé se budete v organizování střídat.

Šárka Vávrová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.