zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Menopauza: Jak zkrotit příznaky snadno a rychle

Návaly?
Autor: thinkstock.com Návaly?
motlovk , Vydáno: 04.11.2013
Nebudeme si nic nalhávat, menopauza není sexy. Patří k ní návaly, změny nálad, nespavost a mnoho, mnoho dalšího. Jak se všech nepříjemných projevů zbavíte?

reklama

Klimakterium způsobuje úbytek estrogenů a většinou trvá několik let, u každé ženy je ale toto období jinak dlouhé. Normální je, pokud se objeví po čtyřicátých narozeninách, když se dostaví dřív, je něco špatně a lékaři takové ženy musejí léčit.

Na co se můžete „těšit“?

A co vás v období menopauzy čeká? Především jsou to změny menstruačního cyklu, který se kvůli výpadkům estrogenů stává nepravidelným. U některých žen se prodlužuje, což ale bývá vyvážené následným intenzivnějším krvácením. „Další skupina žen naopak začne krvácet častěji, ale i v tomto případě bývá menstruace silná a prodloužená,“ říká gynekoložka Romana Gerychová, která je také jednou z autorek knihy Žena po 40: sebevědomá a v kondici.

S přechodem ale souvisí i další potíže: podrážděnost, nervozita, deprese, nespavost, snížení sexuálního apetitu, inkontinence a samozřejmě také známé návaly horka.

Knír

Depilace v obličeji: Pryč s knírem a bradkou!

Co vám pomůže?

Nejúčinnějším, ale současně poněkud extrémním řešením, je hormonální léčba. Některým ženám pomůže i jen hormonální antikoncepce, pro jiné ale není hladina estrogenů v ní dost silná a pak může lékař předepsat hormonální substituční terapii. „Existuje ve formě tablet, náplastí, gelů k aplikaci na kůži nebo injekcí pro nitrosvalové podání,“ přibližuje doktorka Gerychová. Každá pacientka si tak může vybrat, co je pro ni nejpohodlnější.

V současnosti už se ale hormonální léčba neužívá tolik, jako když k nám před lety přišla. Ne všechny ženy z ní totiž profitují a odlišit, jak bude na koho působit, není úplně snadné. Jisté nicméně je, že výrazně snižuje riziko osteoporózy a srdečně cévních onemocnění a asi 90 procent pacientek se nepříjemných projevů menopauzy zcela zbaví.

Kouření škodí

U kuřaček nastupuje přechod až o 5 let dříve! Jak to?

Jde to i bez hormonů?

Těch se ale lze zbavit i bez hormonů, i když to trvá o něco déle. V podstatě se stačí zaměřit na životní styl. Pouhé cvičení velmi dobře zabírá na návaly, navíc se při něm vyplaví endorfiny, díky kterým se hned budete na svět dívat optimističtěji.

Druhou radou je úprava stravování. Zařaďte do jídelníčku fytoestrogeny, které jsou obsažené v sóje či luštěninách. Jejich častá konzumace uleví od problémů, i když podle lékařky hraje roli i placebo efekt. „Ženu uspokojí, že pro změnu situace něco dělá a je otázka, zda účinek má původ v minimální estrogenní složce nebo právě v placebo efektu,“ uzavírá Gerychová. Důkazem, že to zřejmě opravdu funguje, jsou Asiatky. Ty totiž potraviny s fytoestrogeny běžně konzumují a menopauza u nich probíhá výrazně příjemněji.

 

ana

 

reklama

reklama

Přečtěte si také

reklama