Zdraví a nemoci

29. května 2021 05:59

Petra Kloidová

Cvičení po porodu? Brániční dýchání má větší výsledky než sklapovačky

Těhotenství je opravdu jiný stav, na tom se shodují lékaři i fyzioterapeuti. Gravidita dokáže na ženském těle napáchat mnoho škod. Jak se vrátit do kondice po porodu vám prozradí odborníci. Na sklapovačky zapomeňte, stačí správné dýchání, říkají.

Přichystat se na porod, kojení a nošení miminka není pro ženské tělo jen tak. Celých devět měsíců prochází řadou fyziologických proměn, které ho na novou roli připravují, a stejně pozvolný a důsledný by měl být i jeho návrat do „normálu“. Honba za plochým bříškem hned v šestinedělí není na místě.

Stabilizujte střed těla před těhotenstvím a po něm

„Aby se ženské tělo po porodu vrátilo zpět do formy, potřebuje čas, některé maminky pod tlakem fotografií na sociálních sítích mají dojem, že už by měly cvičit kardio tréninky pro spalování tuků, sotva opustí porodnici. Z pohledu fyzioterapie jde ale hlavně o to, aby byl stabilizován střed těla, a od toho je možné se odrazit k dalším, dynamičtějším cvikům,“ uvedla hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková. Mít zdravě fungující střed těla je ale důležité i před otěhotněním. Rekonvalescence po porodu a náprava bude tak o dost snažší.

Rozestoupení břišních svalů řešte před plánovaným těhotenstvím

Fyzické změny v těhotenství dávají tělu zabrat. Nárůst prsů, které se chystají na laktaci, vyvažují mezilopatkové svaly, a jsou-li slabé, ramena ochabují a kulatí se dopředu. Zvyšuje se uvolněnost vaziva, což má za následek rozvolnění vazů zejména v oblasti pánve, kostrče a stydké kosti.

Dále vzniká diastáza (rozestoupení) břišních svalů, která narušuje funkci hlubokého stabilizačního systému a může těhotným ženám způsobit bolesti páteře nebo kyčelních kloubů. „Pokud těhotenství plánujete, je dobré si před ním dojít na konzultaci k fyzioterapeutovi, který dokáže diastázu snadno odhalit a následně můžete zapracovat na jejím zlepšení a zmírnění případných následků, které by nastaly po těhotenství. Práce fyzioterapeuta může pomoci i při samotném otěhotnění, může zlepšit porod a uzdravování ženského těla při šestinedělí, “ říká manuální terapeutka Kateřina Kloidová.

Brániční dýchání má větší účinky než mučení v posilovně

Bránice je označována za hlavní dechový sval a její souhra s břišními svaly je důležitou složkou fungujícího středu těla. Rostoucí těhotenské bříško však působí na její polohu a hluboký stabilizační systém je oslaben. Pokud se tak žena po porodu vrhne na známé cviky na břicho, jako jsou sklapovačky a jejich různé varianty, aniž by měla dobře posílený tzv. core – střed těla, zapojí při cvičení jen vrchní břišní svaly a problémy s bolestí zad, inkontinencí či rozestupem přímého břišního svalu přetrvají.

„Určitě je vhodné začít cvičit hned během těhotenství a nejpozději po porodu, jde však o správnou volbu cviků, které vypadají sice jednoduše, ale pro vytvoření svalového základu mají nezastupitelnou úlohu – pomáhají srovnat těžiště rostoucího bříška a držení celého těla. Pokud maminka začne cvičit až v šestinedělí, je vhodné zprvu zařadit dechovou gymnastiku – brániční dýchání a aktivaci pánevního dna, stačí vleže před spaním 10 až 15 minut,“ doporučila Iva Bílková a dodává, že pokud by žena nepocítila fyzické zlepšení po porodu už po jednom měsíci, měla by navštívit odborníky.

DECHOVÁ GYMNASTIKA – NÁCVIK BRÁNIČNÍHO DÝCHÁNÍ:

Položte se na záda, pokrčte nohy a opřete se chodidly. Přiložte svou ruku pod pupík a nadechujte se do bříška. Cítíte, jak vám volně roste. Při maximálním nádechu jsou spodní žebra roztažená do stran a předozadně. Poté začněte vydechovat. Hrudník sklouzává dolů, žebra sjíždí směrem k břichu a na konci maximálního výdechu ucítíte aktivitu hlubokých břišních svalů. Tuto kontrakci můžete ověřit svými prsty umístěnými v hloubce nad pánevními výčnělky, kde ucítíte zatnutí svalu.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 10. 2024

Možná je to jeden z těch dnů, kdy se vám nechce nic dělat a nemůžete se přinutit. Zatímco budete venku, nakoupíte jen tolik, abyste se postarali o nejnutnější věci, a doma budete pravděpodobně vegetovat u televize. Neciťte se kvůli tomu provinile. Takové dny potřebujeme všichni. Uklidněte se, odpočívejte a zítra budete zase ve své kůži.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.