11. března 2021 04:10
Martina ČerňanskáDetox hlínou. Už jste zkusili vypít zelený jíl?
Jaro jako období detoxikace láká k různým experimentům. Jednou z možností, kterou znalo už starověké léčitelství, je unikátní zelený jíl, který si můžete dopřát při čištění organismu.
Jíst hlínu nebo jíl asi vypadá jako docela šílený nápad, ale není hlína jako hlína! Řeč bude o zeleném jílu (neboli francouzském), který má tak širokou škálu užití, že vás oblaží doslova od hlavy až k patám. Zevnitř i zvenčí.
Co to je?
Zelený jíl není krycí název pro nějakou tajuplnou potravinu, skutečně se jedná o horninu, která se používá při detoxikaci organismu. Zelený nebo francouzský se mu říká pro jeho nazelenalou barvu a časté naleziště ve Francii. Nicméně můžete narazit i na variantu ze Sicílie, kde jíl vznikal na dně Středozemního moře po miliony let. Po vytěžení je zelený jíl přirozeně sušen na slunci a následně rozmělněn na prášek, který putuje ke spotřebitelům.
Není to tedy jen tak a nemůžete si nabrat jíl u vás od potoka. Jde o konkrétní a prověřenou záležitost, která musí splňovat náročné hygienické předpisy ČR a EU, zejména na podíl nečistot a hladinu těžkých kovů.
Jak se jíl používá?
Pokud se rozhodnete zkusit detox jílem, můžete si vybírat ze široké škály užití. Můžete ho použít na celé tělo a při detoxikačních kúrách jíl pít. To není nic složitého, většinou se prodává ve formě prášku nebo gelu, který si rozmícháte do sklenice s vodou. Zelený jíl se hodí užívat právě na jaře, kdy je čas pro detoxikaci organismu, protože působí zásadotvorně a posiluje krev. Nápoj s jílem si připravíte tak, že čajovou lžičku sušeného jílu nasypete večer do skleničky s vodou (asi 150 ml), zamícháte a necháte do rána aktivovat. První tři dny pijte pouze odstátou jílovou vodu, od čtvrtého dne vodu s jílem ráno vždy zamíchejte a vypijte i s jílem. Se snídaní pak ještě hodinu počkejte. Jíl se užívá většinou 3 týdny, potom udělejte 1–4 týdny pauzu, aby se tělo dostalo k normálu.
Přírodní zelený jíl se také používá k přípravě regeneračních a uvolňujících masek na obličej, vlasy a tělo, ale i ke koupelím a zábalům.
Jak to funguje?
Zelený jíl obsahuje naprosto unikátní množství minerálních látek a stopových prvků, které jsou velmi prospěšné pro naše namáhané vlasy, pleť i pokožku. Pro své absorpční, detoxikační i čisticí účinky je cenný jako bojovník proti tvorbě vrásek a stárnutí kůže i při léčbě různých kožních nemocí. Dokáže na sebe silně vázat toxiny a těžké kovy a tím čistí organismus od všeho, co v něm nechceme.
Pokud jíl pijete jako nápoj, bude dobře fungovat ve střevech, kde pomáhá emulgovat a absorbovat tukové částice, v žaludku pak neutralizuje nadměrné kyseliny.
Působí i zvenčí
Jíl je skvělý na kůži, podobně působí třeba bahno z Mrtvého moře. Když si z něj připravíte „blátíčko“, můžete je využít jako tělový obklad, pleťovou masku nebo účinný přípravek při poštípání hmyzem. K přípravě můžete použít nejen vodu, ale také bylinný výluh, ovesné nebo mandlové mléko. Pokud je výsledek příliš řídký, přidejte jíl, pokud je příliš hustý, přidejte tekutinu.
Když aplikujete jílovou masku na tělo, vlasy nebo obličej, přestává účinkovat, když vyschne. Můžete ji proto rosit vodou a zesílit tak její účinek.
Pozor na léky!
Pokud užíváte pravidelně léky, dejte si je až delší dobu po pozření jílu. Jeho absorpční účinky by mohly způsobit, že by léky nefungovaly.