Jarní detox: Je všechno zdravé pro tělo opravdu dobré?
S příchodem jara se rapidně mění obsah našich nákupních košíků v prodejnách potravin. Důvodů může být hned několik. Obchody opět nabízejí nejrůznější slevy na „zdravé potraviny“, řada lidí se snaží ještě v rámci novoročních předsevzetí nebo už s vidinou léta zhubnout, ale většina z nás chce hlavně po zimě pročistit organismus a načerpat novou energii.
Ve velkém se nakupuje hlavně ovoce, zelenina, ale třeba i bylinkové detoxikační čaje. Zdá se to v pořádku, jenže i přesto, že všechno tohle je zdravé, nemusí to být ve všech případech úplně vhodné pro váš organismus. Ne vše, co uvidíte například v reklamě, je pro vaše tělo skutečně to nejlepší. Co je dobré jíst a v jakém množství, abyste šetřili nejen peníze, ale hlavně vaše tělo?
Hodně ovoce a zeleniny?
Kila citronů, litry zázvorového čaje a hlavně co možná nejvíc věcí s aloe vera. Do každého jídla alespoň tři stroužky česneku a celé to zakončit očistnou kúrou z mladých kopřiv. Všechno tučné jako by zmizelo ze světa.
Každý ví, že ovoce a zeleninu jíst musíme, aby organismus fungoval správně: Důležité jsou nejen kvůli vitamínům, ale hlavně kvůli vláknině. Množství zeleniny a ovoce ve vaší stravě by mělo mít vztah k hmotnosti. Například člověk, který má 90 kilo, potřebuje denně asi 300 g ovoce a 600 g zeleniny. Obecně u dospělého člověka se ale mluví o 500 gramech ovoce a zeleniny, respektive pěti porcích po 100 gramech. To znamená například půl pomeranče, dvě švestky, rajče, menší mrkev a lžíce rozinek. Počítá se i vařená zelenina. Ideální jsou zeleninové polévky. Březnové a dubnové dny bývají ještě chladné a tělo je potřeba zahřát, ne ochlazovat syrovou stravou. Navíc některé druhy zeleniny jsou po tepelné úpravě stravitelnější a tělo z nich získá víc prospěšných látek, například lykopen z rajčat nebo betakaroten z mrkve.
Samozřejmě si můžete dopřát i větší než zmíněné doporučené množství. To se týká hlavně zeleniny. U ovoce opatrně, protože obsahuje hodně cukrů. Při konzumaci ovoce je také vždy, nejen v době očistné kúry, dobré vědět, zda nemáte na některý druh alergii, zda jde o ovoce kvalitní (ne vypěstované „rychleně“, což poznáte třeba na jahodách, kterým chybí chuť i vůně), a jestli nemáte například cukrovku. Alergickou reakci může vyvolat mnoho vitamínu C, podobný efekt může mít i česnek. Svědění nebo pálení kůže může vyvolat zase přehnaná konzumace zázvoru.
U bylinek a čajů opatrně
Kdo nepěstuje alespoň deset druhů bylinek, jako by nebyl. A vůbec největším hitem jsou čisticí čaje. Ovšem, tady pozor! Mnohé z nich v našem těle mohou způsobit víc škody než užitku.
Bylinkové čaje jsou zdravé, nicméně většinou se nesmí pít často a dlouho, doporučuje se maximálně 14 dnů a pak si dát pauzu několik týdnů. Řada hromadně vyráběných detoxikačních čajů obsahuje navíc většinou třezalku a ta může podle lékárníků například snížit účinek některých užívaných léků nebo hormonální antikoncepce. Obecně s bylinkami byste měli být opatrní. Ne nadarmo je od slova kopřiva odvozený název nepříjemné vyrážky – kopřivky. Kopřivy nasbírané venku mohou navíc obsahovat i řadu škodlivých látek, třeba ze silničních posypů. Obecně je ale kopřiva pro jarní očistu ideální, protože jsou její výtažky velmi silné. Nemá se ale používat déle než 14 dní. Vhodný je také heřmánek, mladé lístky břízy, jetel luční a pampeliška.
Tělo potřebuje i energii
I přesto, že potřebujete pročistit tělo, nemůžete se živit jen zeleným lupením a zapíjet ho čajem. Tělo potřebuje i další důležité látky, jako jsou bílkoviny, sacharidy a zdravé tuky. V přiměřeném množství. A samozřejmě čistou neperlivou vodu, která je ideálním nápojem. Ovšem ani s ní byste to neměli přehánět, abyste příliš nezatěžovali ledviny.
Příklad nákupního seznamu pro očistu těla na jeden den:
- Vícezrnné pečivo, kváskový chléb či ovesné vločky
- Menší pomeranč, jablko, rajče, trochu rukoly, mrkev nebo řepa (či zelenina k tepelné úpravě)
- Celozrnná rýže (nebo jáhly, brambory, pohanka, quinoa)
- Ryba
- Kvalitní máslo či olej
- Trochu česneku a bylinek například na posypání pečiva
- Zakysaný mléčný výrobek
Co během detoxikačních dnů nekupovat:
- Sůl, cukr, sladké sušenky a bílé pečivo
- Alkohol, kávu
- Uzeniny, mléko
- Konzervy, polotovary
- Červené maso a sýry
Detox není pro každého
Detoxikace a s ní spojené omezení stravy a vynechání některých potravin není vhodné pro každého. Uškodit může diabetikům, lidem s kolísavým tlakem i nemocemi trávicího traktu. Výpadek bílkovin z masa neprospívá dětem, dospívajícím, těhotným a kojícím ženám. Zvážit, zda se do detoxu pouštět, by měli i lidé, kteří jsou v náročné fyzické nebo psychické situaci (cestování, náročný sport, velký stres v práci, změna zaměstnání...).
-ak-