Proč je důležitá vláknina v našem jídelníčku?
O vláknině se ve spojitosti se zdravým stravováním mluví v poslední době čím dál více. Vláknina je v našem stravování důležitá z mnoha hledisek a u dospělých by měla zaujímat zhruba 30–35 g za den.
Vlákninu známe rozpustnou a nerozpustnou, ale někteří odborníci již dnes vlákninu berou jako celek. Jako rozpustnou vlákninu můžeme označit například pektiny přítomné v ovoci, ale také inulin, který možná znáte jako složku čekankového sirupu.
Jak je to tedy s vlákninou?
K čemu je tedy vůbec rozpustná vláknina dobrá? Může být využita v našem zažívacím traktu jako prebiotikum, tedy jako živina pro potřebné bakterie neboli probiotika. Probiotika jsou důležitá z hlediska dobrého stavu našich střev, s čímž úzce souvisí také stav naší imunity. I probiotika však můžeme nelézt v některých zdrojích potravy. Příkladem mohou být například zakysané mléčné výrobky, některé sýry či fermentovaná zelenina. Nerozpustná vláknina zase působí jako takový mechanický „čistič“ našich střev a podporuje správné zažívání. Neorozpustná vláknina prochází zažívacím traktem na rozdíl o rozpustné nezměněná. Příkladem takové vlákniny může být třeba celulóza v zelenině, luštěninách v celozrnných obilovinách, semínkách či ořechách. Nejenom při hubnutí bychom tak měli dbát na dostatečný přísun vlákniny. „Díky přítomnosti vlákniny v každém jídle zabráníme nadměrným výkyvům hladiny krevního cukru během dne a po jídle se budeme cítit sytí mnohem delší dobu. Další funkcí vlákniny v jídelníčku je také to, že pomáhá udržovat normální hladinu tuků v krvi a snižovat hladinu škodlivého cholesterolu,“ vysvětluje nutriční specialistka Sandra Figalová.
Pokud trpíte zažívacími problémy, mělo by vás napadnout, že na vině může být právě i nedostatek vlákniny. Nezapomínejte proto ve vašem každodenním jídelníčku na dostatek celozrnných obilovin, luštěnin, ovoce i zeleniny. Ani s vlákninou to ale nepřehánějte, naopak i její nadbytek může škodit. Nadbytek vlákniny se v našich zeměpisných šířkách sice příliš často neobjevuje, ale může nastat například při nadměrném užívání vlákniny jako doplňku stravy. Stejně tak jako vláknina napomáhá snižovat vstřebávání škodlivých látek, tak může snižovat i vstřebávání látek potřebných. Na to určitě pamatujte a opět se řiďte heslem „všeho s mírou“.