Proč je důležitá vláknina v našem jídelníčku?

O vláknině se ve spojitosti se zdravým stravováním mluví v poslední době čím dál více. Vláknina je v našem stravování důležitá z mnoha hledisek a u dospělých by měla zaujímat zhruba 30–35 g za den.

Vlákninu známe rozpustnou a nerozpustnou, ale někteří odborníci již dnes vlákninu berou jako celek. Jako rozpustnou vlákninu můžeme označit například pektiny přítomné v ovoci, ale také inulin, který možná znáte jako složku čekankového sirupu.

Jak je to tedy s vlákninou?

K čemu je tedy vůbec rozpustná vláknina dobrá? Může být využita v našem zažívacím traktu jako prebiotikum, tedy jako živina pro potřebné bakterie neboli probiotika. Probiotika jsou důležitá z hlediska dobrého stavu našich střev, s čímž úzce souvisí také stav naší imunity. I probiotika však můžeme nelézt v některých zdrojích potravy. Příkladem mohou být například zakysané mléčné výrobky, některé sýry či fermentovaná zelenina. Nerozpustná vláknina zase působí jako takový mechanický „čistič“ našich střev a podporuje správné zažívání. Neorozpustná vláknina prochází zažívacím traktem na rozdíl o rozpustné nezměněná. Příkladem takové vlákniny může být třeba celulóza v zelenině, luštěninách v celozrnných obilovinách, semínkách či ořechách. Nejenom při hubnutí bychom tak měli dbát na dostatečný přísun vlákniny. „Díky přítomnosti vlákniny v každém jídle zabráníme nadměrným výkyvům hladiny krevního cukru během dne a po jídle se budeme cítit sytí mnohem delší dobu. Další funkcí vlákniny v jídelníčku je také to, že pomáhá udržovat normální hladinu tuků v krvi a snižovat hladinu škodlivého cholesterolu,“ vysvětluje nutriční specialistka Sandra Figalová.

Pokud trpíte zažívacími problémy, mělo by vás napadnout, že na vině může být právě i nedostatek vlákniny. Nezapomínejte proto ve vašem každodenním jídelníčku na dostatek celozrnných obilovin, luštěnin, ovoce i zeleniny. Ani s vlákninou to ale nepřehánějte, naopak i její nadbytek může škodit. Nadbytek vlákniny se v našich zeměpisných šířkách sice příliš často neobjevuje, ale může nastat například při nadměrném užívání vlákniny jako doplňku stravy. Stejně tak jako vláknina napomáhá snižovat vstřebávání škodlivých látek, tak může snižovat i vstřebávání látek potřebných. Na to určitě pamatujte a opět se řiďte heslem „všeho s mírou“.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.