Krásná prsa v každém věku. Jak na ně?

Mít siluetu, které dominuje krásné poprsí, je snem náctiletých dívek i žen po přechodu. Protože ňadra netvoří svaly, nelze je vysportovat do ideálního tvaru, jako tomu je například u plochého břicha. Přesto mají ženy krásu svých prsou ve svých rukou.

Klíčem ke krásnému a pevnému poprsí je správná kombinace jídla, sportu a další péče včetně moderních omlazujících metod estetické medicíny.

Tvar ženských prsou udržují Cooperovy vazivové pruhy, tuková tkáň a pokožka. Jejich mladistvý vzhled a pružnost ovlivňuje genetika, ale také to, jak o svá prsa žena pečuje – počínaje vhodně zvolenou stravou bohatou na vitamíny, antioxidanty, čerstvé ovoce a zeleninu, zdravé tuky a kvalitní bílkoviny přes dostatek každodenního pohybu a pitný režim až po masáže a jiná odborná ošetření.

Pevná a zdravá prsa díky jídlu

„Nejen pro krásné, ale především zdravé poprsí, bych doporučila zařadit do jídelníčku brokolici, která obsahuje velké množství vitamínu C a E a má silné antioxidační účinky. Navíc je bohatým zdrojem kyseliny listové a železa, jež jsou pro ženy zásadní,“ uvádí specialistka Světa zdraví na výživu Eva Kuhnová. Dále ženám toužícím po krásných prsou doporučuje jíst tučné ryby, jako jsou losos, makrela nebo sledě a mleté lněné semínko (zdroje omega 3 nenasycených mastných kyselin), kvalitní ořechy a luštěniny (obsahují proteiny, vitamíny, antioxidanty, vlákninu a látku inositol, která chrání před rakovinou prsu a střev).

Zázračný kolagen – doplňujte ho želatinou nebo řasami

Pro kvalitu a pružnost pokožky prsou je zásadní kolagen. „Problémem je, že zhruba od 25 let produkují buňky kolagenu méně. Aby se v těle tvořil, potřebujeme dostatečné množství kolagenních aminokyselin,“ říká výživová poradkyně Kuhnová. To zajistíme nejlépe potravinářskou želatinou vyrobenou ze zvířecího kolagenu.

Zdroje kolagenu v rostlinné říši představují například ruduchy (červené řasy) nebo pupečník asijský (gotu kola). Naopak nepřítelem kolagenu je cukr, sladkosti a potraviny, které cukr obsahují, protože se může podílet na změně struktury kolagenu.

Využijte možnosti, které naše babičky neměly

K malým „podvůdkům“ na přírodě ženám pomáhá také estetická medicína. „Například ošetřením radiofrekvenčním přístrojem umíme téměř vrátit čas. Dokáže totiž viditelně omladit pleť až o pět let,“ prozrazuje wellness koučka a zakladatelka Petra Clinic Petra Řehořková. „Při tomto zákroku se pomocí tepelné energie vyslané do podkoží malými jehličkami zahřívají a napínají kolagenní a elastinová vlákna. Tím se napne i kůže a nastartuje tvorba nového kolagenu,“ upřesňuje omlazovací proces Řehořková.

Přístrojů a ošetření, které umí hotové zázraky, je dnes mnoho, ať už se jedná o zmíněnou mikrojehličkovou radiofrekvenci, kolagenárium nebo radiofrekvenční vlnu. Krátkodobé a méně intenzivní úspěchy přináší i masáž dekoltu v masážním studiu či u kosmetičky.

Mažte jednou denně, v těhotenství dvakrát

Už od mládí je vhodné pokožku prsou pravidelně jednou denně mazat zvlhčujícím nebo výživným mlékem. Těhotné ženy by měly mazat prsa dvakrát denně (ráno a večer) olivovým olejem nebo mastným krémem, aby kůži při zvětšujícím se objemu prsou dostatečně zvláčnily a předešly tak tvorbě nevzhledných prasklinek (strií).

Co dále miluje kůže na prsou?

● Střídání chladné a teplé vody ve sprše.

● Potírání kostkami ledu.

● Postupné odstavování kojení (platí pro kojící matky).

● Ochranu krémy a mléky s UV filtrem při slunění (dekolt bez dostatečné UV ochrany si říká o předčasné vrásky a pigmentové skvrny).

● Spánek na zádech (ne na břiše ani na boku).

● Nošení správné velikosti podprsenky (a pevné podprsenky na sport).

Posilujte zádové a prsní svaly

„Přestože prsa netvoří svaly, jsou svalové skupiny, které vzhled ňader přímo ovlivňují. Těmi jsou hlavně zádové svaly a také prsní svaly umístěné pod prsy,“ říká trenérka Kateřina Ebrová z Contours, fitness pro ženy ve 30 minutách. Cvičit pro krásné poprsí je ideální každý den, ať už doma v soukromí, v bazénu plaváním nebo ve fitness centru. Oblíbená jsou například fitness centra přímo pro ženy, která se zaměřují na specifika ženského těla zátěží i rozsahem cvičení na strojích.

Tyto cviky zvládnete kdekoli

Tři cviky, které pro vás připravila fitness trenérka Kateřina Erbová, jsou jednoduché na provedení, nenáročné na fyzickou kondici a věk a lze je provádět takřka kdekoli – doma, v práci, v tramvaji nebo při čekání ve frontě. A co je hlavní, pomohou vašemu poprsí zůstat v kondici a plné kráse.

1. Postavte nebo posaďte se rovně a spojte dlaně před hrudníkem. Deset vteřin tlačte, poté povolte. Opakujte minimálně čtyřikrát.

2. Opět se rovně posaďte nebo postavte. Dejte ruce v bok, jako byste chtěla někomu odporovat v diskuzi. Dlaně nechte na bocích a lokty za tělem přibližte co nejvíc k sobě a v této poloze vydržte alespoň deset vteřin. Opakujte desetkrát.

3. Na posílení svalů zad, které nám zaručují správné držení těla a pěkný „vyprsený“ postoj, můžete zkusit stáhnout ramena a lopatky dozadu dolů a alespoň 10 vteřin opět držet, potom povolit. Celé opakujte desetkrát.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.