Móda a krása

25. dubna 2018 09:00

Martina Čerňanská

3 zásadní kroky v péči o pleť. Proč se vyhýbat vodě?

Kůže je největší orgán lidského těla, složený z pokožky, škáry a podkožního vaziva. Právě pokožka je nejdůležitější částí kůže ve smyslu obranyschopnosti organismu, protože tvoří ochrannou bariéru mezi tělem a zevním prostředím.

Pro zcela funkční pokožku jsou důležité 3 zásadní kroky v její péči. Nezbytné čistění, následné vyrovnání pH doplněné o hydrataci a aktivaci – přípravu pleti pro poslední třetí krok a tou je výživa.

1) Čištění

Při čistění pleti jen za pomoci vody, jsou odstraněny látky rozpustné ve vodě, ale nejsou odstraněny tuky. Navíc samotná voda narušuje pokožku.

Nečistoty lépe odstraní detergenty např. mýdla nebo syndety (mýdla bez obsahu „mýdla“). Mýdla i detergenty zvyšují pH kožního povrchu, což ale vede k narušení pokožky. Klasické detergenty a přetučnělá mýdla mají zásadité pH 9,5–10,5.

Ideální mycí prostředek by měl udržet pH kožního povrchu kolem 5,5 pH, měl by mít dobrý čistící účinek, a přitom nepoškozovat kožní bariéru. Navíc by měl hydratovat a být kosmeticky přijatelný. Tomuto se nejvíce blíží mycí oleje a syndety.

Mycí oleje čistí kůži od ve vodě nerozpustných nečistot včetně make-upu. Syndety jsou hygroskopické, po nanesení na kůži vytvoří pěnu, po jejímž odstranění zůstává na kůži zvlhčující složka. Mají neutrální nebo slabě kyselé pH.

2) Vyrovnání pH

Po vyčistění pleti je za všech okolností potřeba vždy správně dorovnat pH, aby nedocházelo k narušování a poškozování kůže s dalšími následky včetně úniku hydratace a zároveň a napadení mikroorganizmy.

Tady se doporučuje aplikovat tonika s pH 4,5. Tím dojde ke správnému vyvážení pH a zlepšení funkce pokožky. Účinná tonika navíc obsahují i AHA (alfa hydroxidové kyseliny), které mají i exfoliační účinky. Absolutní inovací jsou fermentované produkty. U těchto produktů se využívá fermentace s laktobacilem, kde dochází ke štěpení velkých molekul na malé, které jsou schopny se vstřebat do hlubších vrstev pokožky. Laktobacil navíc produkuje účinné látky s přímým antibakteriálním a protizánětlivým účinkem. Přímý kontakt probiotik s pokožkou pleť celkově zklidňuje a předchází různým reakcím včetně zčervenání.

3) Výživa

Třetím a posledním krokem je výživa. Dle potřeby nanášejte dvakrát denně lotion (lehká varianta krému) či pleťový krém.

Kosmetika bez vody - to nejlepší pro vaši pleť

Jak jsme již výše zmínili, nejnovějším celosvětovým trendem v kosmetickém průmyslu je kosmetika bez přidané vody. Věděli jste, že většina kosmetických přípravků obsahuje 70-80 % vody? Zkontrolujte si schválně tu vaši. Zjistíte to jednoduše. Na složení přípravku bývá voda napsána většinou na prvním místě. Prokázalo se, že voda v přípravcích přináší nemalé problémy.

Jedním z nich je problém spojený s rizikem množení různých bakterií, plísní či jiných patogenů. Jediný způsob, jak tomu zabránit, je nutnost přidání konzervantů a dalších chemických látek, které tento proces zastaví. A to se týká každé kosmetiky s přidanou vodou, včetně přírodní kosmetiky, certifikovaných kosmetických značek, či kosmetiky konvenční. Tyto konzervanty potažmo můžou způsobovat podráždění či alergické reakce.

PŘEČTĚTE SI: DOKONALÉ KOREJKY - VÍME, PROČ JE JEJICH PLEŤ DOKONALÁ

Důležité si je uvědomit si, že i když kosmetika hlásá, že je přírodní, nemusí být úplně čistě přírodním produktem!

Dalším zjištěním, ačkoli to zní paradoxně, je to, že přidaná voda v přípravcích vysušuje naši pleť. Důvodem je zvýšené odpařování, které má za následek vysoušení pleti. Jediný způsob hydratace vodou je jejím vnitřním užíváním, tj. pitím.

Pokud hledáte kosmetiku bez vody, vyzkoušejte například produkty německé značky Santaverde (namísto běžné vody obsahují čistou šťávu zpracovávanou pouze ručně bez použití mechanizace z rostliny Aloe Vera), řeckou kosmetiku Bioaroma (základem jsou oleje - olivový olej, jojobový olej, mandlový olej, arganový olej nebo olej hroznový -, bambucké máslo a včelí vosk).

A pokud hledáte něco opravdu jedinečného a speciálního, vyzkoušejte kosmetiku značky WHAMISA. Asi nikoho nepřekvapí, že je to korejská značka (korejská kosmetika zažívá u nás v posledních letech ohromný boom a co si budeme milé dámy, povídat, kdo by nechtěl mít pleť jako korejky, že). A proč je Whamisa unikátní? Je to totiž jediná přírodní kosmetika s patentovanou, již výše zmíněnou, fermenatcí. Účinnost všech produktů je znásobena díky unikátní technologii fermentace organických složek. Díky tomu dochází k lepšímu vstřebání účinných látek do hlubších vrstev pleti. Fermentací lze také vyloučit alergické reakce na přírodní složky. Je proto vhodná pro alergiky a ženy s přecitlivělou pletí. Zároveň je fermentace nejlepší přírodní způsob konzervace přípravků. Nezní to geniálně?

Mohlo by vás také zajímat:

autor: MM


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 2. 2024

Uvolnila se ve vás intenzivní vášeň, Berani. Těžko odoláváte touze vzít svou milovanou osobu a utéct na nějaký opuštěný ostrov. Odpočinek od civilizace by se vám hodil. Ale pokud se na takový ostrov nemůžete dostat, co takhle vytvořit si oázu přímo u sebe doma? Objednejte si jídlo z oblíbené restaurace, přineste si ho domů a užijte si intimní večer se svým partnerem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.