Coco Chanel: Život se jí nelíbil, tak si vymyslela lepší

Osud jí postavil do cesty nelehké dětství a často jí házel klacky pod nohy. Díky svým ambicím, vytrvalosti a touze splnit si své sny s nimi zatočila a sáhla si úspěch, o kterém se mnohým z nás ani nesnilo.

Její značku Chanel znají miliony lidí a ženy neváhají utratit desítky tisíc za módu s jejím odkazem.

Narodila se 19. srpna 1883 ve francouzském městečku Saumurjako Gabrielle Chanel. Vyrůstala se čtyřmi sourozenci a ve dvanácti letech putovala do sirotčince, kam všechny své děti umístil její otec. Maminka totiž zemřela na zákeřnou tuberkulózu. Vzdělání získala v klášterní škole a díky své tetičce se dostala do obchůdku s módou, kde tu a tam vypomáhala. Večery prozpívala v tamních podnicích, odkud si brzy na to odnesla přezdívku Coco.

Milenci jí pomohli naplnit sny

Muži ji padali k nohám a ona toho neváhala využít. Tím se také ambiciózní a kreativní Coco otevřel svět vyšší společnosti a odtud chyběl jenom malý krůček k naplnění snů a přání. Z chudoby ji vytáhl Etienne Balsam - ten si ji vzal na svůj soukromý zámeček.

Coco buď měla štěstí na muže, kteří ji sami chtěli podporovat, nebo je k tomu vždy uměla přesvědčit. Po letech otevřela své srdce dalšímu milenci, zámožnému podnikateli (Arthur Capel) a s jeho pomocí si zařídila svůj vlastní butik, kde všechny Francouzky s nadšením kupovaly jeden elegantní klobouk za druhým a nadšená Coco mohla dál rozšiřovat módní sortiment.

Průkopnice módy, kterou dodnes milujeme

Do dnešního dne zbožňujeme pohodlné košilové šaty, bez kterých si nedokážeme představit léto, nebo populární „malé černé“, jež se staly téměř povinnou výbavou akcí na úrovni. Na scénu se díky ní dostal také ležérní úplet a kostýmky. Držela se mantry, že každá žena by se měla oblékat tak, aby se cítila pohodlně, sebejistě a svůdně.

A nesmíme zapomenout ani na její kolekci sportovního oblečení pro dámy, která spatřilo světla světa díky překreslení pánské módy. Propagovala také myšlenku toho, aby stylové oblečení bylo dostupné nejen smetánce, ale i obyčejným ženám.

Foto: polyvore com

Všechny myšlenky, které pustila na papír a prohnala přes šicí stroj do světa, se chytly a ženy za její modely fascinovaně utrácely hlava nehlava. Coco Chanel byla nejen uznávanou návrhářkou, ale především průkopnicí módního diktátu, který s menšími obměnami zůstal dodnes podobný. Nestárnoucím evergreenem je kostým z dílny Chanel se svým nenapodobitelným pojetím. Coco jej navrhla ve svých 71 letech. Jak vidíte, na báječné věci a nápady není nikdy pozdě.

Na výsluní ji také vynesl její parfém Chanel No. 5. Ten si mimo jiné oblíbila sexbomba Marilyn Monroe, která proslula větou: "Co si oblékám na spaní? Chanel č.5. Zkuste to také!"

Foto: michelle visagestyl com

Mezi význačné zákaznice, které Coco šatila, patřila první dáma USA - manželka JFK, Audrey Hepburn nebo americká herečka Grace Kellyová, kterou známe jako kněžnu monackou. Později se totiž provdala za monackého knížete Rainiera III.

Její milovaný muž Arthur Capel tragicky zahynul a Coco sice nezanevřela na ostatní muže, ale na manželství ano. V době války ukončila svůj módní byznys a toto neradostné období prožila po boku německého generála. Později byla vyhnána do Švýcarska kvůli podezření, že byla údajně spolčena s nacisty.

Foto: telegraph co uk

Smrt s plnou elegancí

Po letech se ale módní legenda s plnou parádou vrátila na scénu a její restart byl opět velkolepý. Zemřela 10. ledna 1971 ve vyhlášeném hotelu Ritz, kde Coco nejčastěji přebývala a stěny hotelového apartmá se jí staly něčím jako domovem.

Slavné výroky Coco Chanel

Uznejte, že stojí za to se alespoň některými z nich v životě řídit:

- „Nejodvážnější věc je myslet sami za sebe. Nahlas.“

- Dívka by měla být dvě věci: Na úrovni a úchvatná.“

- „My, ženy, potřebujeme krásu, aby nás muži milovali, a hloupost, abychom milovaly my je.“

- Je čas na práci a na lásku. Žádný jiný neexistuje.“

- „Žijete jenom jednou. Tak by to měla být zábava.“

- „Žena, která nenosí parfém, nemá budoucnost.“

- „Tvář, se kterou se narodíte, budete mít ve dvaceti. Záleží jen na vás, jak bude vypadat v padesáti."

- „Můj život se mi nelíbil, tak jsem si vymyslela jiný.“

-lz-

Sdílejte článek
Štítky Švýcarsko móda chanel Marilyn Monroe USA coco Coco Chanel Grace Kelly Audrey Hepburnová Coco

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.