Slavné ženy napříč historií: Císařovna Sisi - nezkrotná a posedlá dietami

O jejím půvabu se mluvilo po celé Evropě, zakládala si na sportu a svých vlasech, milovala cestování a bravurně jezdila na koni, často držela nesmyslné diety a z celé duše milovala Uhry. Přesně taková byla Alžběta Bavorská- císařovna Sisi.

Narodila se 24. prosince roku 1837 s jedním zoubkem. Jejím rodičům Ludovice a Maxu Bavorskému to v manželství nijak výrazně neklapalo. Jako většina párů té doby, i o oni se vzali z rozumu a dá se říci pod nátlakem, nikoli z lásky.

Malá Alžběta měla staršího bratra a sestru Helenu, které se říkalo Nené, a ještě pět mladších sourozenců. Vyrůstali pospolu na panství Possenhofenu, které ani zdánlivě nepřipomínalo honosné sídlo šlechty, ale spíše venkovské hospodářství.

Z venkova na císařský dvůr

Sisi byla na tu dobu, která panovala, vychovávána velmi volně, což jí jako císařovně bylo později vytýkáno. Zvláště její tchyně Žofie se nemohla sžít s představou, že to byla právě Sisi, koho její syn pojal za manželku. Všechno bylo pečlivě naplánováno tak, že si František Josef vezme její starší sestru Helenu, ale dá se říci, že láska na první pohled změnila všechno a zbořila představy a plány všech.

Rakouskou císařovnou se tak stala Alžběta. V době zásnub se musela vzdát svých venkovských činností, které tak milovala, a začala se poctivě připravovat na novou životní roli. Musela si osvojit etiketu, pilovala cizí jazyky, vzdělávala se v historii a jiných disciplínách, aby zapadla do společnosti na úrovni.

Otravná tchyně

Podle všeho měla Sisi nehezké zuby, proto se nikdy na obrazech neusmívala a mluvila tiše. Matka jejího muže ji také zpočátku nutila, aby začala o chrup lépe a intenzivněji pečovat. Ale to nebylo všechno, arcivévodkyně Žofie se mladému páru neustále pletla do života, dokonce měla hlavní slovo při výchově jejich dětí. František Josef totiž na svoji máti dal, i přes Alžbětinu nelibost.

Kult krásy, drastické diety a přemíra pohybu

Sisi často trpěla nechutenstvím a jídlo spíše odmítala. Nejraději pila čerstvě nadojené mléko, ovocné šťávy z citrusových plodů a jedla hovězí maso. Našla se také v pohybových aktivitách, a i v této sféře to přeháněla. Preferovala velmi svižnou chůzi, bravurně jezdila na koni, bruslila, ráda plavala, a to nejraději úplně o samotě. Veřejné bazény v hotelích, kde bydlela na svých cestách, musely být na přání císařovny uvolněny ryze pro její užití.

Její fyzička byla obdivuhodná, dokonce její osobní ostraha jejímu tempu nestačila. Zakládala si na pěstěné hřívě, která prý vážila úctyhodných pět kilogramů. Přitom celková váha vyhublé císařovny ukazovala na 50 kg při 170 cm! O její kadeře pečovala Fanny Angererová, která císařovně na hlavě vytvářela nádherné účesy. Císařovna vždy chtěla vidět počet vypadaných vlasů, které ulpěly na hřebenu.

Nezkrotná Sisi byla pořád na cestách

Choť Františka Josefa milovala cestování, oblíbila si řecký ostrov Korfu, kde mimochodem dodnes najdeme její zámek Achillion. Často podnikala cesty na Mallorcu nebo nádherný ostrov věčného jara - Madeiru. Jezdila do Benátek, Švýcarska a také do milovaných Uher, kde pobývala na zámku Gödöllő.

Co o císařovně možná nevíte:

- Na cestách ji doprovázel dobytek, především krávy. Sisi často pila mléko, a to jedině od svých zvířat.

- Sisi měla čtyři děti a od sebevraždy syna zapomněla na barevné šaty a nosila jenom černou róbu.

- V pozdějším věku odmítala malíře a fotografy. Chtěla, aby na světě byly jenom ty obrazy, na nichž je mladá a krásná.

- Erotika a plnění manželských povinností jí nikdy moc neříkaly. Dokonce svému choti dohodila milenku, protože věděla, že jej v tomto ohledu zanedbává.

- Její zdraví bylo velmi křehké. Často ji trápilo nachlazení, kašel a deprese. Také její chování bylo v mnoha ohledech prazvláštní. Život po boku náročného muže a sekýrující tchyně a ve věčném hledáčku rakouského dvora zkrátka udělaly své. Do sešněrovaného korzetu rakouské smetánky taky vpadla v šestnácti letech, naprosto nepřipravená.

- Pokud vás život této šlechtičny zaujal, vydejte se do Vídně po jejích stopách a zamiřte do Hofburgu a Schönbrunnu. Dodnes se v suvenýrech prodávají pověstné hvězdičky, které Sisi nosila zapletené ve vlasech.

- Její život byl také námětem pro filmaře a romanopisce. Ve filmovém světě ji ztvárnila například Romy Schneider. Počítejte ale s tím, že se jedná o sladkobolnou romanci.

- Sisi zemřela ve věku 62 let v Ženevě po útoku atentátníkem. Vrah měl prvně spadeno na jinou oběť, nakonec to ale odnesla Alžběta. František Josef se jen těžce smiřoval se ztrátou milované ženy, na kterou nedokázal zapomenout. Na její počest se celou Vídní na několik dní rozezněly všechny zvony.

-len-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 7. 2024

Berani, smíchejte dnes realitu s trochou fantazie. Na chvíli si odpočiňte a odreagujte se. Zkuste strávit čas meditací a vyčistěte si hlavu od každodenních starostí. Uklidňující, relaxační činnosti jsou tím nejlepším způsobem, jak dnešní den strávit. Vydejte se na procházku s přáteli a ponořte se do hovoru na obskurní témata. Dopřejte si čas a prostor pro snění.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.