Výlet do svůdné historie: Jaké byly milenky panovníků?
Slavné milenky, které známe z historie, se zapsaly do povědomí všech nejenom tím, že pobláznily hlavu šlechtici nebo dokonce samotnému králi. Jejich moc se projevila nejen v palácových ložnicích, ale doputovala i do mnohem vyšších kruhů. Jaký byl osud milenek Ludvíka XIV. Madam Pompadour, Markýzy Montespan a pro koho ztratil hlavu sám Bonaparte?
Markýza de Montespan: Blondýnka, která to uměla s afrodiziaky
Byla neobvykle krásná, její vlasy měly barvu medu a blankytně modré oči nenechaly chladným žádného muže. Včetně krále. Její právoplatný manžel, markýz Montespan, se ocitl ve finanční tísni a jeho žena se za přímluvu dostala ke dvoru Ludvíka XIV. Král na ni mohl oči nechat a Françoise de Montespan zavětřila šanci a rozhodla se ji využít. Její drahý ztropil skandál, když celá aféra praskla, a za to si vykoledoval vězení. Půvabná plavovláska si užívala luxusu, pozornosti krále a kdyby se nevedly klepy, že se markýza Montespan spřáhla s černou magií, možná, by její příběh skončil úplně jinak. Král si našel novou metresu a Francoise odešla do kláštera.
Podívejte se na seriál, který mapuje divoký život Ludvíka XIV.
Zajímavost o Markýze de Montespan: Jistě si pamatujete na filmy s Angelikou. V nich se postava markýzy de Montespan také objevila. Ta potvora, co Angelice po služebné poslala otrávenou košili, to byla přesně ona.
Jeanne-Antoinette Poisson zvaná Madame de Pompadour
Její krása neměla hranic a její inteligence, bystrost, dobré vychování a nadšení pro umění násobily její nezdolný šarm, kterým zapůsobila na nejednoho muže. I přesto, že byla vdaná a spolu se svým mužem řídila skromné panství, zaujala samotného krále, tentokrát Ludvíka XV.. Poprvé to bylo v době honů, kdy se Ludvík proháněl lesem poblíž jejich sídla. Klíčovým okamžikem pro tuto ožehavou aféru však byla svatba Ludvíkova syna. Očarovala ho svým vystupováním, nevšedním půvabem a všestranností (milovala hudbu, podle všeho krásně zpívala, tančila a byla i vynikající herečkou). Krále v tomto začínajícím románku podporoval i jeho osobní komorník, který Jeanne-Antoinettu moc dobře znal. Na nátlak krále se její manžel stáhl a Ludvík jí zařídil titul se jménem de Pompadour a k němu dostala i nádherný, stejnojmenný zámek.
Podívejte se na upoutávku seriálu Versailles:
Madame de Pompadour si žila na vysoké noze v apartmá ve Versailles, pronikla také na politickou scénu, radila králi a stala se jeho důvěrnicí a oficiální milenkou v jednom. Celá Francie ji nenáviděla kvůli politickým problémům, které panovaly v zemi (i když v tom byla nevinně) a i král si později našel mladší milenky (její zdravotní stav se totiž zhoršoval). Francouzská metresa zemřela na zápal plic ve věku 42 let a sám Ludvík její odchod nesl těžce. Stále mu totiž byla velmi blízká a pak nemohl zapomenout, jak moc důležitou roli sehrála v jeho životě. Podle všeho se dokonce na několik dní ze žalu zdržel královských povinností!
Zamiloval se do ní samotný Bonaparte – Řeč je o Marii Walewské
O její něžné kráse se šeptalo všude, kam vkročila. Maria Walewská sice byla provdána ve svých osmnácti za sedmdesátiletého starce, ale to nemělo žádný vliv na to, že se do ní zakoukal sám Napoleon Bonaparte. Maria nejdříve odolávala pokušení, ale Napoleon se nevzdával, ledy povolily a románek spatřil světlo světa. Napoleon byl v té době také ženatý, a to s Josefínou, ale jejich manželství nebylo naplněno dětmi, po kterých císař tolik toužil. Jakmile Maria otěhotněla, rozhodl se manželství rozpustit, ale mladičkou Marii si ani přes tuto skutečnost nevzal. A dokonce ji přinutil, aby se k otcovství přihlásil její manžel.
-len-
Více o milenkách Ludvíka XIV si přečte v článku: