Móda a krása

19. května 2017 10:00

Martina Čerňanská

Cost per wear: A jaká je vaše cena za jedno nošení?

V době, kdy jsme totálně zahlceni informacemi a věcmi, obchody s oblečením doslova praskají ve švech a prodejci se předhánějí v nejrůznějších akcích a slevách, vznikl pojem Cost Per Wear. O co se vlastně jedná?

V dobách našich babiček neexistovalo, že by lidé vyráželi do obchodů s oblečením a kupovali si věci jen tak pro radost či pro zlepšení nálady. Nejen, že na to neměli mnohdy peníze, ale ani to nebylo vlastně potřeba. Když už si kupovali nové boty či kabát, tak vybrali kvalitní kousky, starali se o ně a vydržely jim mnoho let. A ano, také tomu samozřejmě nahrával fakt, že výběr byl dosti omezený. A to je právě kámen úrazu. Ne, že bychom chtěli, aby se vrátily ty časy, kdy v obchodech nebylo buď nic, anebo pár modelů a to pak nosila půlka města. Přiznejme si ale na rovinu, že tolik oblečení, co je v obchodech nyní (a stále ho přibývá), nikdy nemáme šanci unosit. Jsme doslova zahlceni zbožím a to i mnohdy nekvalitním, které vydrží pár vyprání a je na odpis. No ale nekupte to tričko, když stálo jen 99 Kč, že?

Rovnice Cost Per Wear

A nyní přichází na scénu zázračná formulka Cost Per Wear (CPW), neboli cena za 1 nošení, která se dá vyjádřit rovnicí: CPW = cena za kus/ počet nošení. Díky této rovnici lehce zjistíte, jak moc se vám vlastně nákup daného oblečení vyplatil.

Pro lepší porozumění si pojďme tuto rovnici použít v praxi:

Tereza si loni ve výprodeji koupila košili za 299 Kč. Byla zlevněná z 999 Kč, tudíž ji tam rozhodně nemohla nechat. Fakt, že ji vlastně moc nesedí, barva jí úplně nelichotí a vlastně ji nemá s čím zkombinovat potlačila, protože za tu cenu je to přece výhodná koupě! Od té doby měla košili na sobě dvakrát. CPW této košile je tudíž: 299/2= 149, 50 Kč.

Ve stejnou dobu si koupila šaty, na které si dlouho myslela. Skvělý materiál, perfektně padnoucí střih, její oblíbená barva. Dokonalost sama. Jen cena byla vyšší. Jelikož se jednalo o šaty z limitované kolekce, stály 2000 Kč. Po dlouhém váhání (nad cenou) si je přece jen koupila. Od té doby je měla na sobě již dvacetpětkrátkrát. CPW šatů je tedy 2000/25 = 80 Kč. A oproti výše uvedené košili, u které se téměř s jistotou dá říct, že už si ji Tereza nikdy neobleče, CPW vysněných šatů stále klesá, protože i nadále patří mezi klíčové kousky jejího šatníku.

Právě jsme vám na praktické ukázce ukázali, že opravdu platí přísloví: Nejsem tak bohatá, abych si mohla kupovat levné věci. Protože na první pohled zdánlivě výhodný nákup se vám ve výsledku může pěkně prodražit.

Nakupujte s rozmyslem

Je nám jasné, že teď nevyházíte všechny levné věci a vezmete útokem butiky. Myslete ale na tuto kouzelnou rovnici ve chvíli, kdy půjdete kolem výlohy řetězce s oblečením, kde bude přes celou výlohu červeně svítit nápis SLEVY!

A jen tak pro zajímavost. Vezměte si do ruky kalkulačku, nahlédněte do vaší skříně a spočítejte si reálnou cenu kousků, které jste pořídili v nejrůznějších akcích. Možná budete překvapeni…

připravila: Martina Hrušková

Mohlo by vás také zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.