Dress code aneb Víte, jak se obléct na různé příležitosti?

Plesová sezona ještě neskončila a spousta z vás se na nějakou tu akci ještě určitě chystá. Nejde ale jen o plesy, na různých společenských událostech platí většinou daný dress code, se kterým si často lidé nevědí rady. Víte například, co znamená black tie, white tie, casual, formal a mnoho dalších?

Není ples jako ples

Většina plesů je sice už za námi, ale pár nás jich ještě čeká. Ať plesy nesnášíte, nebo milujete, měli byste pamatovat, že si na ně nemůžete přijít „jen tak od plotny“. Jde o společenskou událost, i když se jejich vážnost hodně liší. Na slavný Ples v opeře by vám například little black dress opravdu neprošel a asi by vás i vyprovodili, proto si dávejte při výběru šatů velký pozor.

Na pozvánkách na ty nejsledovanější a nejpompéznější plesy většinou uvidíte dole napsané: „dress code – black tie/white tie“. Muž v tomto směru nemá příliš na výběr. Když se rozhodne pro black tie, musí mít smoking s bílou košilí a motýlkem. Často opomíjené (ale povinné!) jsou černé boty zvané oxfordky, bez vzoru. Pro white tie platí jen bílý smoking, který působí často hodně pompézně a pro spoustu lidí je ukázkou namyšlenosti.

Dámy, vy máte ruku trochu volnější, i když ne příliš. K obojímu druhu dress code musíte obléknout dlouhou róbu a samozřejmě lodičky. Doplňky jako psaníčko jsou žádané (ovšem pozor, ne to velké do města, ale malé!) a šperky jen pozdvihují atmosféru plesu a pokud jsou vkusné, přidají vám na eleganci. Určitě se ale vyhněte velkým, nadýchaným a křiklavým robám, ve kterých se vám bude hodně špatně tančit a které občas vypadají až směšně. Vsázejte na eleganci a minimalismus, které z vás udělají královnu večera.

Ale pojďme pryč od těch nejpopulárnějších plesů, které přece jen nenavštěvujete každý týden. Mnohem častější jsou maturitní nebo jiné plesy vašich dětí (případně vnoučat), na které byste ovšem také neměla přípravu podcenit. Je dost časté, že se na pozvánce nebo vstupence neudává dress code vůbec žádný, přesto je to ples, a na ten nejde přijít jen tak. Není to zase třeba nijak přehánět, abyste na sebe neupoutala všechnu pozornost, takže výrazné a luxusní róby rovnou vyřaďte. Šaty vybírejte s opatrností, nesmí být moc krátké, měly by být vkusné a elegantní. Lodičky jsou samozřejmostí na každý ples, to snad ani nemusíme zmiňovat. Ohledně vlasů máte volnou ruku. Můžete si je nechat rozpuštěné, nic tím nezkazíte a možná i naopak. S doplňky to taky nepřehánějte, pokud nejste za „hvězdu večera“, tzn. maturanta a podobně. To se pak situace mění a je dobré se blýsknout co nejvíce, večer přece patří vám!

Není společnost jako společnost a akce jako akce

Ať už jste ve VIP společnosti jako ryba ve vodě, vyskytnete se tam jen občas, nebo jste ještě příležitost neměli, určitě je dobré vědět, jak se na takovou událost obléknout.

Každá akce podobného typu většinou vyžaduje dress code. Pokud jde výslovně o módní události, tam se nechává volnější ruka a často se určuje dress code v rámci konkrétní barvy. Což ovšem neznamená, že musíte přijít od hlavy k patě třeba v modré, ale měli byste dbát na to, aby v outfitu dominovaly nějaké výraznější kusy oblečení dané barvy, nebo třeba doplněk. Takový dress code však nemusí být vyžadován jen na módních akcích, ale třeba i na otvíračkách různých kaváren nebo restaurací, kde hraje móda velkou roli a kolem jejího dění se pohybují lidé z módního průmyslu. Pamatujte na to, že etiketa je od toho, aby se dodržovala a vždy přijďte na akci oblečeni tak, jak si to její organizátor přeje. Dáváte tím najevo jistou úctu.

Ne vždy je však dress code vyžadován a pokud o něm na pozvánce nic není, nemusíte se tím trápit.

Do opery oblek, do Činoheráku jen košili

Velké rozdíly jsou i mezi divadelními představeními a podobnými kulturními akcemi. Do Národního divadla na balet nebo operu zvolte určitě velkou večerní, tzn. black tie. Opera nebo balet jsou společenskými událostmi, stejně jako plesy, tudíž na oblečení hodně záleží. Jsou zároveň možností se předvést a ukázat své společenské postavení.

Do menšího divadla to nemusíte vůbec přehánět. Naopak, vypadali byste pak před lidmi tak, že se chcete jen předvést a upozornit na sebe, a na to není v komorním divadle moc prostor. Stačí, když si vezmete malé černé šaty a obyčejnou kabelku, pánové džíny a košili.

Pracovní schůzka

Tady hodně záleží, o jakou schůzku jde. Pokud je to pracovní pohovor, měli byste se co nejlépe prezentovat před potencionálním zaměstnavatelem. Což znamená – ženy třeba kostýmek nebo sukni rozumné délky se sakem, muži oblek. Když jdete na firemní poradu, platí vesměs to stejné. Pamatujte však na to, že vás oblečení prezentuje. Zaměřte se hlavně na kvalitnější látky. Věřte, že je rozdíl znát.

Záleží také na tom, v jaké firmě pracujete. Když třeba v reklamní agentuře nebo středně velké firmě, můžete si s oblečením na každý den trochu pohrát, pokud však pracujete v právnické firmě, kostýmek je určitě na místě, pro muže platí ve všech případech oblek. Třeba do redakce časopisu můžete být oblečeni kreativně, pokud v ten den neproběhne nějaká důležitá schůze. Když jde o módní časopis, předpokládá se zájem o módu, takže se fantazii a kreativitě meze nekladou!

Nic nenechávejte náhodě. Ani když jdete kávu do města

Kamarádky vás pozvou na oběd nebo kávu. Pokud si ale na svém outfitu nedáváte při cestě do města příliš záležet, zkuste to změnit. Nemusíte strávit hodinu před skříní a druhou před zrcadlem. Oblečení do centra by mělo být hlavně praktické a měla byste se v něm cítit dobře. Navíc velkou pravdou je, že když vám to sluší a cítíte se jako královna módy, zvyšuje vám to sebevědomí. On je přece jen rozdíl, když se jen tak šouráte po ulici a když se nesete. Oblečení vás prezentuje, tak ho nenechávejte až na posledním místě. Když je tepleji, stačí do města jednodušší šaty, lodičky a malá kabelka, víc nepotřebujete. Důležité je, abyste si připadala elegantně a zároveň se mohla v rámci možností pohodlně pohybovat po městě.

Vojta Marek – módní publicista/ Foto Instagram


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 5. 2024

Tento den nemusí patřit k vašim oblíbeným, Berani. Možná si až příliš uvědomujete omezení, která vám přináší vaše hlavní zaměstnání. Pravděpodobně budete toužit po odpovídající odměně za svou práci. Tento den je vhodný k definování nových osobních a profesních cílů. Budou vás podporovat při plnění vašich povinností. A co takhle mezitím požádat o zvýšení platu?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.