Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

Dress code aneb Víte, jak se obléct na různé příležitosti?

Plesová sezona ještě neskončila a spousta z vás se na nějakou tu akci ještě určitě chystá. Nejde ale jen o plesy, na různých společenských událostech platí většinou daný dress code, se kterým si často lidé nevědí rady. Víte například, co znamená black tie, white tie, casual, formal a mnoho dalších?
Vydáno: 23.03.2016
Casual nebo formal?
Casual nebo formal? Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Není ples jako ples

Většina plesů je sice už za námi, ale pár nás jich ještě čeká. Ať plesy nesnášíte, nebo milujete, měli byste pamatovat, že si na ně nemůžete přijít „jen tak od plotny“. Jde o společenskou událost, i když se jejich vážnost hodně liší. Na slavný Ples v opeře by vám například little black dress opravdu neprošel a asi by vás i vyprovodili, proto si dávejte při výběru šatů velký pozor.

Na pozvánkách na ty nejsledovanější a nejpompéznější plesy většinou uvidíte dole napsané: „dress code – black tie/white tie“. Muž v tomto směru nemá příliš na výběr. Když se rozhodne pro black tie, musí mít smoking s bílou košilí a motýlkem. Často opomíjené (ale povinné!) jsou černé boty zvané oxfordky, bez vzoru. Pro white tie platí jen bílý smoking, který působí často hodně pompézně a pro spoustu lidí je ukázkou namyšlenosti.

IMG_4281 Foto:

 

Dámy, vy máte ruku trochu volnější, i když ne příliš. K obojímu druhu dress code musíte obléknout dlouhou róbu a samozřejmě lodičky. Doplňky jako psaníčko jsou žádané (ovšem pozor, ne to velké do města, ale malé!) a šperky jen pozdvihují atmosféru plesu a pokud jsou vkusné, přidají vám na eleganci. Určitě se ale vyhněte velkým, nadýchaným a křiklavým robám, ve kterých se vám bude hodně špatně tančit a které občas vypadají až směšně. Vsázejte na eleganci a minimalismus, které z vás udělají královnu večera.

Uberte si centimetry správným oblečením

Pamatujete, jak Kate Winslet okouzlila na festivalu v Benátkách nejen filmové fanoušky svou sexy postavou? Až na druhý pohled bylo vidět, že jí krásnou siluetu vykouzlily důvtipně navržené šaty. A víte co? Tenhle trik není jediný, který vám ubere kila bez práce!

Noste barvy na správných místech

Noste barvy na správných místech

Šaty od návrhářky Stelly McCartney byly nejen šikovně střižené, ale navíc i chytře barevně provedené. Vpředu bílé, na bocích zúžené a černé. Opticky tak herečce vyčarovaly nádhernou postavu přesýpacích hodin. Jak jinak jde ještě kouzlit s barvami a střihy?

 

 

 

Ale pojďme pryč od těch nejpopulárnějších plesů, které přece jen nenavštěvujete každý týden. Mnohem častější jsou maturitní nebo jiné plesy vašich dětí (případně vnoučat), na které byste ovšem také neměla přípravu podcenit. Je dost časté, že se na pozvánce nebo vstupence neudává dress code vůbec žádný, přesto je to ples, a na ten nejde přijít jen tak. Není to zase třeba nijak přehánět, abyste na sebe neupoutala všechnu pozornost, takže výrazné a luxusní róby rovnou vyřaďte. Šaty vybírejte s opatrností, nesmí být moc krátké, měly by být vkusné a elegantní. Lodičky jsou samozřejmostí na každý ples, to snad ani nemusíme zmiňovat. Ohledně vlasů máte volnou ruku. Můžete si je nechat rozpuštěné, nic tím nezkazíte a možná i naopak. S doplňky to taky nepřehánějte, pokud nejste za „hvězdu večera“, tzn. maturanta a podobně. To se pak situace mění a je dobré se blýsknout co nejvíce, večer přece patří vám!

IMG_4284 Foto:

 

Není společnost jako společnost a akce jako akce

Ať už jste ve VIP společnosti jako ryba ve vodě, vyskytnete se tam jen občas, nebo jste ještě příležitost neměli, určitě je dobré vědět, jak se na takovou událost obléknout.

Každá akce podobného typu většinou vyžaduje dress code. Pokud jde výslovně o módní události, tam se nechává volnější ruka a často se určuje dress code v rámci konkrétní barvy. Což ovšem neznamená, že musíte přijít od hlavy k patě třeba v modré, ale měli byste dbát na to, aby v outfitu dominovaly nějaké výraznější kusy oblečení dané barvy, nebo třeba doplněk. Takový dress code však nemusí být vyžadován jen na módních akcích, ale třeba i na otvíračkách různých kaváren nebo restaurací, kde hraje móda velkou roli a kolem jejího dění se pohybují lidé z módního průmyslu. Pamatujte na to, že etiketa je od toho, aby se dodržovala a vždy přijďte na akci oblečeni tak, jak si to její organizátor přeje. Dáváte tím najevo jistou úctu.

Ne vždy je však dress code vyžadován a pokud o něm na pozvánce nic není, nemusíte se tím trápit.

Najděte konečně svůj styl oblékání!

Stojíte ráno bezradně nad přeplněným šatníkem? Změňte to. Udělejte si pořádek doma ve skříni a začněte nově vnímat sebe i svůj život. Vizážistka a stylistka Petra Šestáková říká: „Pokládám svým klientkám otázky, které jim tváří v tvář jejich skříni s oblečením otevřou oči.“

Máme pro vás pět otázek, které byste si měla položit a které můžou změnit váš šatník, ale i životní postoj.

Kdo jsem?

A vy ho máte? - Obrázek 4

„Při práci s klientkami, zejména při detoxu šatníku, se setkávám s tím, že ‚zamrzly‘ v období, které se jim líbilo. Studia, čas zamilovanosti, doba, kdy vrcholově sportovaly a podobně,“ říká Petra Šestáková. „Když na mě kyprá paní ve zralém věku vytáhne minisukni nebo čtyřicetiletá máma dvou dětí seprané tílko na léto, nedá se nic dělat, všechno musí pryč!“ říká odbornice.

Pro někoho banální otázky „Kdo jsem a kam směřuji?“ mnoha ženám možná po dlouhé době připomenou, že se za poslední léta v jejich životě leccos změnilo.

Podle Petry někdy ženám trvá dlouho uvědomit si, že už nejsou studentky, ale chodí do práce; že nejsou ztřeštěné holky, ale manželky a mámy; už nejsou roztomilé dívky s velkými očima, ale bojují s příznaky přechodu; nejsou vrcholové sportovkyně, ale mají ambice na manažerskou pozici v práci.

 

Do opery oblek, do Činoheráku jen košili

Velké rozdíly jsou i mezi divadelními představeními a podobnými kulturními akcemi. Do Národního divadla na balet nebo operu zvolte určitě velkou večerní, tzn. black tie. Opera nebo balet jsou společenskými událostmi, stejně jako plesy, tudíž na oblečení hodně záleží. Jsou zároveň možností se předvést a ukázat své společenské postavení.

Do menšího divadla to nemusíte vůbec přehánět. Naopak, vypadali byste pak před lidmi tak, že se chcete jen předvést a upozornit na sebe, a na to není v komorním divadle moc prostor. Stačí, když si vezmete malé černé šaty a obyčejnou kabelku, pánové džíny a košili.

IMG_4288 Foto:

 

Pracovní schůzka

Tady hodně záleží, o jakou schůzku jde. Pokud je to pracovní pohovor, měli byste se co nejlépe prezentovat před potencionálním zaměstnavatelem. Což znamená – ženy třeba kostýmek nebo sukni rozumné délky se sakem, muži oblek. Když jdete na firemní poradu, platí vesměs to stejné. Pamatujte však na to, že vás oblečení prezentuje. Zaměřte se hlavně na kvalitnější látky. Věřte, že je rozdíl znát.

Záleží také na tom, v jaké firmě pracujete. Když třeba v reklamní agentuře nebo středně velké firmě, můžete si s oblečením na každý den trochu pohrát, pokud však pracujete v právnické firmě, kostýmek je určitě na místě, pro muže platí ve všech případech oblek. Třeba do redakce časopisu můžete být oblečeni kreativně, pokud v ten den neproběhne nějaká důležitá schůze. Když jde o módní časopis, předpokládá se zájem o módu, takže se fantazii a kreativitě meze nekladou!

IMG_4283 Foto:

 

Nic nenechávejte náhodě. Ani když jdete kávu do města

Kamarádky vás pozvou na oběd nebo kávu. Pokud si ale na svém outfitu nedáváte při cestě do města příliš záležet, zkuste to změnit. Nemusíte strávit hodinu před skříní a druhou před zrcadlem. Oblečení do centra by mělo být hlavně praktické a měla byste se v něm cítit dobře. Navíc velkou pravdou je, že když vám to sluší a cítíte se jako královna módy, zvyšuje vám to sebevědomí. On je přece jen rozdíl, když se jen tak šouráte po ulici a když se nesete. Oblečení vás prezentuje, tak ho nenechávejte až na posledním místě. Když je tepleji, stačí do města jednodušší šaty, lodičky a malá kabelka, víc nepotřebujete. Důležité je, abyste si připadala elegantně a zároveň se mohla v rámci možností pohodlně pohybovat po městě.

Vojta Marek – módní publicista/ Foto Instagram

Širší boky

Máte široké boky a stehna? Co si obléknout, abyste vypadala šik...


Článek je zařazen v: dress code, dresscode, vhodné oblečení, šaty na večírek, šaty na ples
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama