zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak se zbavit modřin: Možností je dost

Modřina není nic závažného. Jen prostě nevypadá hezky
Autor: Isifa Modřina není nic závažného. Jen prostě nevypadá hezky
anna kopečková , Vydáno: 26.11.2014
Ve většině případů je vznik modřiny naprosto neškodným jevem a není třeba se bát, objeví-li se nám na těle. Z estetického hlediska nám ovšem modřina způsobuje nemalé problémy. Jak ji můžeme rychle a efektivně odstranit?

reklama

Modřina je vlastně podkožní krevní výron, který vzniká při poškození drobných krevních cév. Příčin jejího vzniku je celá řada: úraz,  působení fyzické síly na tělo, porucha stavby cévních stěn – nedostatek rutinu, poruchy krevní srážlivosti, ztenčení kůže, způsobené stárnutím, nebo léky, jako jsou kortikosteroidy, výjimečně může být přičinou i nedostatek vitamínu C.

Jakmile se modřina objeví, je červená. Krátce poté mění barvu na fialovou až černou, 4. až 5. den má barvu zelenou, 7. až 10. den žlutou a kolem 15. dne zcela zmizí. Vyblednutí modřiny lze urychlit působením UV záření, které pomáhá rozkládat metabolity krevního barviva.

Ženy jsou k tvorbě modřin náchylnější, než muži, a to především v souvislosti s hormonálními změnami během menopauzy. Tehdy se totiž snižuje tvorba hormonů estrogenů, které zvyšují propustnost stěn krevních cév a ovlivňují pružnost podkožního vaziva.

Petechie Objeví-li se vám na těle drobné krevní výronky velikosti špendlíku připomínající vyrážku, jde o petechie (purpura). Obvykle se objevují v důsledku snížení odolnosti kapilárních stěn a poruchy krevních destiček. Mohou se objevit při úderu či tlaku na danou část pokožky, ale také bez předchozího pohmoždění, a to vlivem onemocnění.

Pozor na hemofilii

V některých případech může být častý vznik modřin prvním projevem hemofilie, tedy onemocnění projevujícího se poruchou srážlivosti krve. Jde o dědičnou chorobu postihující především muže.

„Závažnost choroby se u postižených liší a je dána mírou nedostatku faktorů nezbytných ke správnému srážení krve v organismu. Hemofilii dělíme na ‚těžkou, střední a lehkou‘. Různé tíži odpovídají i různě závažné krvácivé projevy. U ‚těžkých’ hemofiliků dochází ke krvácení často i spontánně (např. krvácení do kloubů, aniž by si byl pacient vědom nějakého úrazu) nebo na základě podnětů, ke kterým nebylo třeba ani velké síly – např. běžné uhození se o nějaký předmět (krvácení do kůže). U lehčích forem pak k nadměrnému krvácení dochází nejčastěji po poranění či operaci. V případě závažných poranění může u hemofilika dojít bez léčby až k ohrožení života vykrvácením,“ říká MUDr. Jan Blatný, Ph.D., primář oddělení dětské hematologie, Fakultní nemocnice Brno.

Jak se dají modřiny léčit? 

1. Přírodní léčba

 

452571087 Foto:

Pohanka

Pohanka je významným zdrojem rutinu, látky ze skupiny flavonoidů, která se vyznačuje schopností léčit křehkost krevních kapilár a zvyšovat pružnost cév.

 

 

 

 

 

 

453957597 Foto:

Čerstvý ananas

Ananas obsahuje kombinaci dvou proteolytických enzymů bromelainu a papainu, které snižují otok, bolestivost a citlivost u pacientů s tupým poraněním, a to včetně modřin.

 

 

 

 

 

 

160558794 Foto:

Ovoce a zelenina bohaté na vitamín C

Obsahuje-li vaše strava málo čerstvého ovoce a zeleniny, nezapomeňte doplnit vitamín C formou doplňků stravy. Studie provedená u starších lidí prokázala, že braní 1 g perorálního vitamínu C denně po dobu 2 měsíců výrazně snižuje vznik modřin.

 

 

 

 

 

467194987 Foto:

Citrusové plody

Jsou bohatým zdrojem bioflavonoidů, včetně diosminu, hesperidinu, rutinu a naringenu. Dvojitě slepá, placebem kontrolovaná studie na 96 osobách s křehkými kapilárami prokázala, že kombinace bioflavonoidů diosminu a hesperidinu snižuje sklon k tvorbě modřin. Jedinci, kteří brali po dobu 6 týdnů 2 tablety těchto bioflavonoidů denně, měli významně větší zlepšení i v případě kapilární síly ve srovnání s těmi, kteří užívali jen placebo.

 

 

 

4658894255 Foto:

Borůvky

I další dva typy přírodních látek souvisejících s bioflavonoidy – OPC (oligomerní proanthocyanidiny) a anthocyanosidy, které jsou přítomny ve vysokých koncentracích v borůvkách, mohou také posílit kapiláry prostřednictvím svého vlivu na kolagen a pomáhají snižovat tvorbu hematomů.

 

 

453277133 Foto:

Byliny

Na modřiny a drobná poranění jsou široce využívány zejména byliny jako kostival, arnika a sladký jetel. I přes toto tradiční využití neexistuje žádný skutečný vědecký důkaz, že fungují. Nejčastěji se používají ve formě mastí.

                                                                                                                                               

 

2. Léčba enzymy, sacharidy a peptidy

126864753 Foto:

Escin

Extrakt z kaštanu koňského, tzv. escin, může pomoci s modřinami. Koňský kaštan se tradičně používá k léčbě křečových žil a dalších problémů s cévami. Jedna dvojitě zaslepená studie u 70 lidí zjistila, že asi 10 g 2% escin gelu aplikovaného zevně v jedné dávce na pohmožděniny 5 minut poté, co vznikly, je redukuje.

 

Heparin

Masti a gely s obsahem heparinů a heparinoidů, které zabraňují tvorbě krevních sraženin, urychlují vstřebávání krevních výronů a snižují tvorbu otoků.

121583472 Foto:

Hirudin

Přírodní antikoagulační peptid produkovaný pijavicemi tlumí srážení krve a urychluje ústup modřiny.

 

 

 Trypsin a chymotrypsin

Jde o protolytické enzymy, které jsou přirozeně produkovány v lidském těle, kde pomáhají trávení bílkovin. Existují teorie, že trypsin a chymotrypsin snižují otok tím, že poškozují proteinová vlákna, která zachycují tekutinu v tkáních po zranění, a tím obnovují normální krevní oběh. Prokázaly to tři studie, provedené po sobě na celkem osmdesáti sportovcích. Léčba jejich zranění i modřin se značně urychlila.

3. Náplasti

naplast_prel_blue_1ks Foto:

Na podlitiny můžete vyzrát i aplikací hydrogelové náplasti s mentolem PREL blue. Obklad se používá místně na pokožku s cílem zmírnění otoků. Na rozdíl od obyčejné náplasti nevysouší pokožku a zajišťuje jí stálé dýchání.

                                                                                                                                               

 

4. Přístroje

Výrazného urychlení procesu hojení modřin lze dosáhnout také pomocí ošetření přístrojem Palomar LuxG/MaxG: u faceliftu zkrácení až o 10 dní. Ošetření je dostupné na Brandeis Clinic za 250 Kč za cm2. Dále jej nabízí Medicom VIP, Formosa centrum. Na Slovensku Dermapoint, Plastická chirurgie Valdman, Belleza centrum.

Fotografie před a po ošetření Foto:

Fotografie před a po ošetření

 

                                                                                                                                        5. Homeopatika

Na modřiny se využívá také bylina Arnica Montana. „Doporučujeme ji při plasticko-chirurgických operacích či esteticko-dermatologických výkonech. Pomůže preventivně i ve fázi rekonvalescence tišit bolest, kontrolovat krvácení, a tím zmenšit tvorbu pozákrokových modřin a podpoří a urychlí následnou regeneraci,“ říká MUDr. Marta Moidlová, LaserPlastic

Náš tip

20140206_134501 Foto:

1. Chelaskin Fast Action, 30 ml, 1 500 Kč, www.intermedexp.com

 

 

 

124122 Foto:

2. SINJAK - OFF, Biokon Czech, 30 ml, 119 Kč, www.biokonczech.cz

 

 

 

 

 

 

 

stada_hirudoid_krem_CZ Foto:

3. Hirudoid forte krém, 40 g, 130 Kč, k dostání v lékárnách

 

 

 

 

Zdroj: časopis Health&Beauty

Mohlo by vás také zajímat:

 

Spousta žen má z nitroděložních tělísek obavy. Přitom nová tělíska se od 
těch starých diametrálně liší

Nitroděložní tělíska: Budoucnost hormonální antikoncepce

 

Bolest způsobená migrénou zpravidla vždy ochromí veškerou naši činnost

Migréna: Nepleťte si ji s bolestí hlavy

reklama

Související témata: modřiny

reklama

Přečtěte si také

reklama