Móda a krása

26. listopadu 2014 04:30

Anna Kopečková

Jak se zbavit modřin: Možností je dost

Ve většině případů je vznik modřiny naprosto neškodným jevem a není třeba se bát, objeví-li se nám na těle. Z estetického hlediska nám ovšem modřina způsobuje nemalé problémy. Jak ji můžeme rychle a efektivně odstranit?

Modřina je vlastně podkožní krevní výron, který vzniká při poškození drobných krevních cév. Příčin jejího vzniku je celá řada: úraz, působení fyzické síly na tělo, porucha stavby cévních stěn – nedostatek rutinu, poruchy krevní srážlivosti, ztenčení kůže, způsobené stárnutím, nebo léky, jako jsou kortikosteroidy, výjimečně může být přičinou i nedostatek vitamínu C.

Jakmile se modřina objeví, je červená. Krátce poté mění barvu na fialovou až černou, 4. až 5. den má barvu zelenou, 7. až 10. den žlutou a kolem 15. dne zcela zmizí. Vyblednutí modřiny lze urychlit působením UV záření, které pomáhá rozkládat metabolity krevního barviva.

Ženy jsou k tvorbě modřin náchylnější, než muži, a to především v souvislosti s hormonálními změnami během menopauzy. Tehdy se totiž snižuje tvorba hormonů estrogenů, které zvyšují propustnost stěn krevních cév a ovlivňují pružnost podkožního vaziva.

Petechie Objeví-li se vám na těle drobné krevní výronky velikosti špendlíku připomínající vyrážku, jde o petechie (purpura). Obvykle se objevují v důsledku snížení odolnosti kapilárních stěn a poruchy krevních destiček. Mohou se objevit při úderu či tlaku na danou část pokožky, ale také bez předchozího pohmoždění, a to vlivem onemocnění.

Pozor na hemofilii

V některých případech může být častý vznik modřin prvním projevem hemofilie, tedy onemocnění projevujícího se poruchou srážlivosti krve. Jde o dědičnou chorobu postihující především muže.

„Závažnost choroby se u postižených liší a je dána mírou nedostatku faktorů nezbytných ke správnému srážení krve v organismu. Hemofilii dělíme na ‚těžkou, střední a lehkou‘. Různé tíži odpovídají i různě závažné krvácivé projevy. U ‚těžkých’ hemofiliků dochází ke krvácení často i spontánně (např. krvácení do kloubů, aniž by si byl pacient vědom nějakého úrazu) nebo na základě podnětů, ke kterým nebylo třeba ani velké síly – např. běžné uhození se o nějaký předmět (krvácení do kůže). U lehčích forem pak k nadměrnému krvácení dochází nejčastěji po poranění či operaci. V případě závažných poranění může u hemofilika dojít bez léčby až k ohrožení života vykrvácením,“ říká MUDr. Jan Blatný, Ph.D., primář oddělení dětské hematologie, Fakultní nemocnice Brno.

Jak se dají modřiny léčit?

1. Přírodní léčba

Pohanka

Pohanka je významným zdrojem rutinu, látky ze skupiny flavonoidů, která se vyznačuje schopností léčit křehkost krevních kapilár a zvyšovat pružnost cév.

Čerstvý ananas

Ananas obsahuje kombinaci dvou proteolytických enzymů bromelainu a papainu, které snižují otok, bolestivost a citlivost u pacientů s tupým poraněním, a to včetně modřin.

Ovoce a zelenina bohaté na vitamín C

Obsahuje-li vaše strava málo čerstvého ovoce a zeleniny, nezapomeňte doplnit vitamín C formou doplňků stravy. Studie provedená u starších lidí prokázala, že braní 1 g perorálního vitamínu C denně po dobu 2 měsíců výrazně snižuje vznik modřin.

Citrusové plody

Jsou bohatým zdrojem bioflavonoidů, včetně diosminu, hesperidinu, rutinu a naringenu. Dvojitě slepá, placebem kontrolovaná studie na 96 osobách s křehkými kapilárami prokázala, že kombinace bioflavonoidů diosminu a hesperidinu snižuje sklon k tvorbě modřin. Jedinci, kteří brali po dobu 6 týdnů 2 tablety těchto bioflavonoidů denně, měli významně větší zlepšení i v případě kapilární síly ve srovnání s těmi, kteří užívali jen placebo.

Borůvky

I další dva typy přírodních látek souvisejících s bioflavonoidy – OPC (oligomerní proanthocyanidiny) a anthocyanosidy, které jsou přítomny ve vysokých koncentracích v borůvkách, mohou také posílit kapiláry prostřednictvím svého vlivu na kolagen a pomáhají snižovat tvorbu hematomů.

Byliny

Na modřiny a drobná poranění jsou široce využívány zejména byliny jako kostival, arnika a sladký jetel. I přes toto tradiční využití neexistuje žádný skutečný vědecký důkaz, že fungují. Nejčastěji se používají ve formě mastí.

2. Léčba enzymy, sacharidy a peptidy

Escin

Extrakt z kaštanu koňského, tzv. escin, může pomoci s modřinami. Koňský kaštan se tradičně používá k léčbě křečových žil a dalších problémů s cévami. Jedna dvojitě zaslepená studie u 70 lidí zjistila, že asi 10 g 2% escin gelu aplikovaného zevně v jedné dávce na pohmožděniny 5 minut poté, co vznikly, je redukuje.

Heparin

Masti a gely s obsahem heparinů a heparinoidů, které zabraňují tvorbě krevních sraženin, urychlují vstřebávání krevních výronů a snižují tvorbu otoků.

Hirudin

Přírodní antikoagulační peptid produkovaný pijavicemi tlumí srážení krve a urychluje ústup modřiny.

Trypsin a chymotrypsin

Jde o protolytické enzymy, které jsou přirozeně produkovány v lidském těle, kde pomáhají trávení bílkovin. Existují teorie, že trypsin a chymotrypsin snižují otok tím, že poškozují proteinová vlákna, která zachycují tekutinu v tkáních po zranění, a tím obnovují normální krevní oběh. Prokázaly to tři studie, provedené po sobě na celkem osmdesáti sportovcích. Léčba jejich zranění i modřin se značně urychlila.

3. Náplasti

Na podlitiny můžete vyzrát i aplikací hydrogelové náplasti s mentolem PREL blue. Obklad se používá místně na pokožku s cílem zmírnění otoků. Na rozdíl od obyčejné náplasti nevysouší pokožku a zajišťuje jí stálé dýchání.

4. Přístroje

Výrazného urychlení procesu hojení modřin lze dosáhnout také pomocí ošetření přístrojem Palomar LuxG/MaxG: u faceliftu zkrácení až o 10 dní. Ošetření je dostupné na Brandeis Clinic za 250 Kč za cm2. Dále jej nabízí Medicom VIP, Formosa centrum. Na Slovensku Dermapoint, Plastická chirurgie Valdman, Belleza centrum.

Fotografie před a po ošetření

5. Homeopatika

Na modřiny se využívá také bylina Arnica Montana. „Doporučujeme ji při plasticko-chirurgických operacích či esteticko-dermatologických výkonech. Pomůže preventivně i ve fázi rekonvalescence tišit bolest, kontrolovat krvácení, a tím zmenšit tvorbu pozákrokových modřin a podpoří a urychlí následnou regeneraci,“ říká MUDr. Marta Moidlová, LaserPlastic

Náš tip

1. Chelaskin Fast Action, 30 ml, 1 500 Kč, www.intermedexp.com

2. SINJAK - OFF, Biokon Czech, 30 ml, 119 Kč, www.biokonczech.cz

3. Hirudoid forte krém, 40 g, 130 Kč, k dostání v lékárnách

Zdroj: časopis Health&Beauty

Mohlo by vás také zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2024

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.