Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

Kosmetika pod stromečkem: Některá vám může i ublížit!

I letos bude patřit kosmetika mezi nejčastější vánoční dárky. Podle statistik ji pravidelně nachází pod stromečkem 70 procent Čechů. Potíž je v tom, že ne každý si tento dárek opravdu přeje dostat. A navíc může u někoho vyvolat i nepříjemnou alergickou reakci.
Vydáno: 22.12.2016
Vypadá krásně, ale opravdu je to vhodný dárek?
Autor: Thinkstock Vypadá krásně, ale opravdu je to vhodný dárek?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kosmetický dárek vypadá jako dobrý nápad a spousta z nás ho svým blízkým také dává. Spousta lidí, především ženy, je věrná jedné kosmetické značce, třeba i několik let. Takže experimentovat s kosmetickými dárky se příliš nevyplácí. „Zejména v okolí očí je pleť velmi citlivá a častým střídáním kosmetiky kůže trpí. Velmi citlivé je i samotné oko – v případě nákupu řasenek nebo očních stínů je proto dobré zjistit, jakou značku už obdarovaný používá, a držet se jí. Nevyzkoušené kosmetické přípravky totiž mohou nejen zatěžovat pleť, ale i obsahovat různé alergeny, které mohou vyvolat nepříjemné zdravotní komplikace v podobě zarudnutí očí, nadměrného slzení nebo otoků,“ řekl Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Krásná vůně a červené oči

Každý Čech nakoupí průměrně 16 vánočních dárků. Téměř dvě třetiny lidí vybírají dárky spontánně během nákupu. Právě při výběru kosmetiky se ale spontánnost nevyplácí, protože nevhodně vybraný parfém nebo třeba krém dokáže vyvolat mimořádně nepříjemné alergické reakce. Alergie na kosmetiku, zejména na vonné složky, rostlinné extrakty či konzervační látky, se objevují u stále většího počtu lidí. „Některá dekorativní líčidla mohou vyvolat alergické reakce, otoky očí, zvýšit citlivost nebo začervenání očí. Tyto reakce ale nemusí nutně vyvolat jen levná kosmetika. Pokud se po nějakém kosmetickém přípravku objeví známky podráždění očí, je nutné přestat ho ihned používat. V případě alergické reakce je dobré oči okamžitě vypláchnout vodou, případně vykapat umělými slzami. Pokud podráždění neustupuje, je třeba navštívit očního lékaře,“ doporučuje Pavel Stodůlka.

Poukaz na komplikace

Trendem posledních let jsou dárkové poukazy a pod vánočním stromkem nechybí ani ty na drobné estetické zákroky. Řada žen si například pod stromkem přeje najít poukaz na permanentní make-up. „Na jedné straně s sebou permanentní make-up nese hodně výhod – od neustále upraveného vzhledu až po úsporu peněz. Na straně druhé představuje mnoho rizik. Důležité je zvolit kvalifikovaný salon, který používá kvalitní nástroje a pigmenty. Nejčastější komplikací jsou alergické reakce, otoky, podkožní boule, zarudnutí, nespokojenost s výsledkem. Zvýšit pozornost je třeba zejména u alergiků, kde je riziko komplikací mnohem větší,“ upozorňuje lékařka Jarmila Dančová.

Pozor na napodobeniny

Zhruba dvě třetiny Čechů koupí alespoň jeden vánoční dárek v e-shopu. Před nákupem kosmetiky on-line však odborníci varují. „Pokud se člověk rozhodne pro nákup kosmetiky přes internet, měl by být obezřetný a nakupovat pouze u certifikovaných prodejců. Vyhne se tak nepoctivým obchodníkům, kteří mohou nabízet napodobeniny značkové kosmetiky. Padělky mají často velice důvěryhodné provedení, a že jde o nekvalitní napodobeninu, pozná člověk často až během použití. Neoriginální kosmetika přitom může mít odlišné složení a obsahovat alergeny, které v té originální obsaženy vůbec nejsou,“ varuje Pavel Stodůlka.

Prošlou nebrat

Na problém si ale ženy mohou zadělat samy. Ignorují totiž data spotřeby dekorativní kosmetiky. Prošlé oční stíny nebo tuby řasenek mohou být velmi nebezpečné. „Pokud kosmetika nejeví žádné výrazné známky poškození, používají je ženy dál bez ohledu na datum spotřeby. Je však potřeba si uvědomit, že v prošlé kosmetice může docházet k přemnožení bakterií, které představují riziko vzniku zánětu, otoků, zarudnutí nebo dráždění očí. Pokud má žena v oku nějakou infekci, neměla by používat žádnou oční kosmetiku. Kosmetiku, kterou případně používá v době oční infekce, je dobré vyhodit. Může být totiž přenašečem infekce. Důležité také je oční kosmetiku nikomu nepůjčovat a nepoužívat kosmetiku někoho jiného. I to totiž může vést k potenciálnímu zanesení infekce do oka,“ uzavírá Jarmila Dančová.

-ak-

7 kosmetických ingrediencí, které mohou dráždit vaši pleť

Už se vám někdy stalo, že vám po použití krému nebo pleťového mléka zůstala červená a podrážděná kůže? Na vině mohou být některé složky produktu. Většina ingrediencí, které pokožku čistí nebo působí jako peeling, je totiž potenciálně dráždivá.

Na co si dát hlavně pozor?

Kyselina salicylová

ingredience kosmetika kyselina salicylová

Účinky stejné kyseliny se využívají v aspirinu, na který je přecitlivělé 3–5 % naší populace. Kyselina salicylová se běžně používá k léčbě nedokonalostí pleti, někdy ale na to může tělo zareagovat kopřivkou nebo zánětem.

 

Jestli potřebujete něco na akné, zkuste raději přípravek obsahující benzoylperoxid, na nějž dobře reaguje i velmi citlivá pokožka.

Neohrožujte svou pokožku! Zkontrolujte datum spotřeby kosmetiky

2 – 3 měsíce

Zkontrolujte datum spotřeby vaší kosmetiky řasenka

ŘASENKA
MASKA NA OBLIČEJ
HOUBA NA MYTÍ

 

Za dva až tři měsíce se začnou na mycí houbě a lahvičkách objevovat bakterie a je nejvyšší čas tyto kosmetické přípravky vyměnit.

Za přírodní kosmetiku se může vydávat i produkt, který obsahuje jen zlomek přírodních složek

Přírodní kosmetika: Proč se vyplatí číst etikety?


Opravdu víte, co si natíráte každý den na obličej?

Sedm hříchů kosmetického průmyslu: Čemu se na hony vyhnout?


Článek je zařazen v: alergie, kosmetika, parfém, řasenka, vánoční dárky, krém proti vráskám, oční krém, permanentní make-up, trvanlivost kosmetiky
Reklama