Móda a krása

2. dubna 2017 06:00

Martina Čerňanská

Metoda No Poo: Dokázali byste žít bez šamponu?

Možná vás také často napadá, jaké štěstí my, moderní ženy, máme. Žijeme totiž v době kosmetických vymožeností, o kterých si naše předchůdkyně mohly nechat leda zdát. Třeba takový šampon!

Jak lesklé, čisté a nadýchané jsou po něm vlasy. Zkuste si teď představit, jaké by to bylo šamponu se vzdát. Úplně. Ne, to není vtip, ale průlomový trend zvaný NO POO!

Proč se vzdát šamponu?!

Na začátek si přeložme, že “no poo” znamená skutečně “no shampoo”, tedy žádný šampon. Západně od českých hranic je to hit mezi kadeřníky i jejich zákaznicemi a pomalu se zabydluje i u nás. Důvod, proč vyloučit ze svého kosmetického světa šampon, je především zdraví. Jídlo z pytlíku plné éček a soli byste nesnědla, ale vlasy si myjete šamponem několikrát týdně, aniž by vás napadlo, co všechno se vám dostává do pokožky hlavy.

Tak především sulfáty. To jsou látky obsažené téměř ve všech šamponech, kterými se, mimochodem, odstraňuje také mastnota z automobilových motorů. Kromě toho, že vám sulfáty odmastí vlasy, vysuší také pokožku, která pak daleko snadněji absorbuje kontaminované látky z okolí.

Mnoho šamponů obsahuje minerální oleje, které fungují na pokožce podobně jako plastová fólie a nedovolí jí pořádně dýchat. Buňky pak trpí nedostatkem kyslíku a vaše vlasy i pleť stárnou rychleji.

Další lahůdkou ve vašem šamponu bude Propylene Glycol a Butylene Glycol, což jsou mimo jiné aktivní složky v nemrznoucích směsích. Jsou schopny při mytí hlavy okamžitě proniknout do pokožky. Některé šampony obsahují barevné pigmenty, které se téměř bez výjimek vyrábějí z černouhelného dehtu. A dalo by se pokračovat. Argumentem, proč se vzdát šamponu, je i fakt, že šampon se v přírodě nerozkládá a k jeho likvidaci jsou potřeba další chemické látky.

Zatočila se vám z toho výčtu vaše čerstvě umytá hlava? Pak se znovu zkuste zamyslet, jestli by vaše vlasy nebyly bez šamponu přece jen šťastnější.

Co vás čeká?

Jistě, představa hrubých, krepatých a vybledlých vlasů nikoho neláká, zvlášť když v reklamách házejí modelky bujnou zářící hřívou. Lesklé a nadýchané vlasy působí přece mladě a svěže. Jenže vnímání krásy se mění, a co se dnes zdá atraktivní, může být za pár let out. Samotní kadeřníci přiznávají, že vlasy bez šamponu jsou daleko osobitější, pevnější a mají skvělou texturu. Pokud na no poo metodu přejdete, budete muset vydržet první nepříjemné pocity. Vaše šamponem rozmazlené vlasy nebudou zprvu chápat, o co vám jde. Budete spolu asi měsíc bojovat. Pocit mastné hlavy příjemný není, ale když vydržíte, postupně odezní a vaše vlasy budou jako znovuzrozené. Pevné, živelné a opravdu vaše. Ti, kteří v no poo už jedou, si nemohou tento styl vynachválit. “Nejdřív jsem myslela, že se bez šamponu zblázním,” říká milovnice no poo Věra, “vlasy se mi hrozně mastily a dokonce i byly cítit. Ale vydržela jsem to a pak se vše jako mávnutím kouzelného proutku upravilo. Tak skvělou kvalitu vlasů jsem ještě neměla. Dokonce mi méně padají a rychleji rostou!”

Jde to i jinak

Pokud chcete, můžete využít alternativní prostředky na mytí hlavy. Některé z nich najdete i v domácích zásobách. Vaší kamarádkou se stane jedlá soda. Stačí rozmíchat jednu až dvě lžičky jedlé sody ve sklenici s vlažnou vodou a levný, účinný a zcela přírodní přípravek na mytí vlasů je na světě. Tento jednoduchý elixír vám pomůže zbavit vlasy mastnoty, nečistot, ale také zbytků stylingových produktů. Roztok z jedlé sody ovšem nepoužívejte příliš často, aby se vlasy nepoškodily, stačí jednou, dvakrát týdně a dávku sody spíše ubírejte. Místo kondicionéru vám poslouží jablečný ocet, opět rozmíchaný ve vodě. Světlé vlasy čas od času prolijte odvarem z heřmánku nebo citronovou vodou. K odmaštění světlovlásek se perfektně hodí žitná mouka, brunetkám pomůže kakaový prášek. Ztmavit hřívu pomůže šalvěj a rozmarýn, vlasy vám poděkují i za odvar z kopřivy. Na lupy pak platí tee tree olej s vodou, který necháte působit na pokožce hlavy asi 10 minut.

Pokud je to vše pro vás příliš radikální, zkuste se alespoň zamyslet nad příštím nákupem šamponu. Dobrá zpráva je, že se na trhu nabízí už sortiment šamponů bez sulfátů. Můžete zakoupit i zcela přírodní šampony, šampony s označením “low poo” nebo šampony pro miminka, které jsou nejméně napumpované chemií.

-KU-

Mohlo by vás také zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.