Móda a krása

4. dubna 2017 14:00

Martina Čerňanská

Módní ikony: Miuccia Prada, Donna Karan, Vivienne Westwood

Módní ikony: Miuccia Prada, Donna Karan, Vivienne Westwood

Coco Chanel tentokrát přeskočíme. Ne, že by si snad tato bohyně módy zasloužila naši ignoraci, ale bylo o ní řečeno, napsáno a natočeno tolik, že jí pomyslný Olymp návrhářek stejně nikdo upřít nemůže. Má zlatou, je to jednička, dokonalá ikona. Bez ní by dnešní ženy nevypadaly, jak vypadají. A navíc si oní můžete přečíst přímo zde. Pojďme si ale představit další úžasné a ikonické světové návrhářky, které si naši pozornost bezesporu zaslouží.

Miuccia Prada – ošklivá elegance

Ano, toto příjmení zná každý módní labužník i úplný ignorant. Prada voní Itálií a reprezentuje top italského módního designu. A módního průmyslu rovněž, vždyť obchody Prada dnes najdeme v 65 zemích světa. Značku založil v Miláně dědeček Muccii, Mario Prada, který se specializoval především na kabelky a luxusní doplňky. Miuccia byla všechno možné: doktorka politologie, uznávaná herečka pantomimy, komunistka i aktivistka za práva žen, ale nakonec zakotvila v módním domě své rodiny. Pořádně to tam rozjela v 80. letech, kdy navrhla ikonickou kolekci nylonových kabelek, která se stala hitem. Následovala kolekce oblečení pro ženy a na muže se dostalo o pár let později. Její modely jsou někdy označovány jako “ošklivá elegance”, protože bývají strohé a tmavé, bez rafinovaných střihů. Prada odkazuje na typickou italskou estetiku ve vzorech a látkách, nebojí se výrazných potisků a retro detailů. I přes to, že Muccia původně k módě nijak zvlášť netíhla, zákazníci její značku milují a považují ji za cool luxus.

Donna Karan – královna 7. avenue

Donna Karan je pravou nezávislou Američankou, která navrhuje pro skutečné ženy ve skutečném životě. To znamená jednoduše a s koncepcí. Aktivní moderní žena nemá čas se neustále někde převlékat, aby vyhověla různým příležitostem. Asi tak Donna přemýšlela, když vynalezla tzv. oblečení od rána do večera. Její vize byla taková, že se žena ráno oblékne a v tom samém outfitu může jít do práce, na schůzky i večer do restaurace, aniž by se musela cítit nepatřičně. Základem jí byly černé přiléhavé šaty a koncept sedmi základních stavebních kousků oblečení v šatníku, které můžete neustále kombinovat a být pokaždé jiná. Děkujeme Donno!

Vivienne Westwood – první dáma punku

Divoká, nespoutaná, sebevědomá a naprosto svá, to je punkerka Vivienne. Londýňanka, která módu považuje za komunikační kanál, nebojí se ukázat své vrásky nebo povadlá ňadra a nikdy se nehrbí před trendy a konvencemi. Módou se vyjadřuje k politice nebo bojuje za životní prostředí. Obléknout se podle Vivienne není úplně pro každého, protože to chce odvahu vynést neskutečné kombinace plné barev a tvarů. Každý se za vámi otočí a ne všichni vás zcela pochopí. Ale o to jde, vymanit se z uniformity davu a předvést sílu svého já. Vivienne je živoucím důkazem, že “punk is not dead”!

-KU-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2024

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.