Módní ikony 20. století: Coco Chanel a její rivalka

Módní trendy určují slavné osobnosti, ať už jde o geniální návrháře nebo špičky showbyznysu, jejichž odkaz nosíme dávno po tom, co na molech září někdo jiný.

Skromná Coco Chanel (18831971)

Gabrielle Coco Chanel pocházela z opravdu skromných poměrů. Byla nemanželským dítětem a po smrti matky strávila několik let v klášteře, kde si všímala účelného oblečení jeptišek. Tuto zkušenost využila později, když uvolnila ženy z korzetu a do módy zavedla jednoduchý a praktický styl.

Jako první také prosadila černou barvu, která byla původně jen pro komorné a služebnictvo – přesto ji Coco vnutila svým bohatým zákaznicím. Prý se jim chtěla pomstít za to, že s ní na začátku století, když ještě nic neznamenala, zacházely jako s hadrem.

Jejím nejproslulejším modelem jsou univerzální malé černé šaty, kterými povýšila módu pro služky do oblasti haute couture.

Éterická Elsa Schiaparelli (18901973)

Schiaparelli byla největší rivalkou Coco Chanel, se kterou se nenáviděly – nejen proto, že si navzájem přetahovaly společné zákaznice. Byly totiž rozdílné jako den a noc – zatímco praktická Chanelová o sobě říkala, že je pouhá švadlena, Schiaparelli se pokládala za umělkyni a vyžívala se ve snech a naivních motivech psíků, balónků a motýlů.

Zatímco Chanel byla orientovaná pravicově a nacionalisticky, Schiaparelli byla plná levicových ideálů, kvůli kterým také přijala pozvání do Ruska, kde se na přání Stalina snažila postavit na nohy sovětský textilní průmysl. Coco si také v životě musela všecko vydřít, kdežto Elsa měla zázemí ve své aristokratické rodině a to jí dávalo prostor experimentovat.

Inspirovala se v surrealismu – spolupracovala se Salvadorem Dalím a řadou dalších umělců. Nechala ženy kráčet v kloboucích, které vypadaly jako konzervy na talíři a v šatech, které vyhlížely jako kusy nábytku. Světu tak ukázala, že věci nemusejí být takové, jaké se na první pohled zdají.

Přečtěte si také:

-mm-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 10. 6. 2023

Berani, možná dnes pocítíte nutkání vstát a odejít. Řiďte se tímto instinktem a dejte se do práce. Toužíte se pustit do práce na určitých projektech. Klíčové pro vás nyní je, abyste se ujistili, že ty, které jsou již zahájeny, budou dokončeny dříve, než se pustíte do dalších. Nedovolte lidem, aby vám stáli v cestě k pokroku. V případě potřeby uchopte otěže do svých rukou.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.