Odstranění znaménka nebo pihy: Kdy je lepší laser a kdy skalpel?

Mateřská znaménka či výrazné pihy bývají vnímány jako symboly krásy, ovšem dnes jsou kromě „okrasy“ i důvodem častých a opodstatněných obav. A je nutno říci, že melanom, čili rakovinný kožní nádor je jeden z nejagresivnějších. Proto je dobré mít znaménka i pihy pod kontrolou.

Je důležité chodit pravidelně k dermatologovi, minimálně jednou do roka preventivně. A pak kdykoliv, když vidíte, že se mění tvar pihy či znaménka.

„Pokud uvažujete o odstranění i neškodného znaménka, drobné pihy nebo bradavice, je lepší naplánovat tento zákrok na zimu či jaro kvůli vyloučení působení slunečních paprsků na jizvičku a hlavně proto, aby si člověk i nekazil léto a dovolenou tím, že má na těle čerstvou ranku a nemůže sportovat, koupat se a opalovat. Pokud se ale jedná o rizikový útvar, je třeba rychlé jednání a je nutné útvar samozřejmě odstranit hned, bez ohledu na roční období,“ říká MUDr. Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic.

Laser nebo chirurgický zákrok?

Pokud lékař určí, že máte znaménko jednoznačně nezhoubného původu, nejčastěji se používá k odstranění vysokovýkonný laser CO2, který znaménko či pihu „odpaří“. Po odstranění přetrvává drobný stroupek, který se přibližně do deseti dnů odloučí. Po odstranění zůstává drobná plošná jizvička, která se časem stává téměř neviditelnou.

Ovšem podezřelé, rizikové znaménko je vždy záhodno odstraňovat chirurgicky, tzv. excizí (vyříznutí skalpelem tak, aby se neporušila struktura tkáně), protože je nutné histologické vyšetření tkáně, což u laseru, který vše kompletně „odpaří“, není již možné. Po chirurgickém zákroku vzniká ranka, která se buď nechá volně zhojit, nebo se uzavře stehem.

Co když je to nádor?

Podezření na zhoubný nádor kůže, tzv. melanom, bývá v případech, kdy je znaménko různě pigmentované, má nepravidelné okraje, zvětšuje se, svědí nebo dokonce krvácí. A tady není radno otálet, rakovina kůže je totiž jednou z nejagresivnějších forem, jejíž léčba je velmi omezena. V případě, že se riziko potvrdí, postupuje se podle nálezu a štafetu případně přebírá onkologické pracoviště. „Všechna riziková znaménka a kožní projevy, u kterých si nejsme jisti, zda jsou nezhoubná, musíme vyříznout a histologicky vyšetřit. U nemelanomových kožních nádorů (např. bazaliomu), ale i včas zachyceného nepokročilého melanomu často stačí excize s menším lemem a pacient je vyléčený bez nutnosti následné onkologické léčby. Dále dochází jen na preventivní kontroly znamének a pečlivě se musí chránit na slunci“, zdůrazňuje důležitost včasné péče o znaménka MUDr. Lucia Mansfeldová.

Pozor na slunce a sportování

Po odstranění znamének je možné ihned se vrátit k běžným aktivitám. Pouze v případě chirurgického vyříznutí znaménka je dobré se vyvarovat sportovním aktivitám, dokud se ranka nezahojí, zvláště pokud se znaménko vyskytlo na zádech, v podpaží apod., kde by mohlo při námaze dojít k nežádoucímu „rozjetí“ jizvy. Po odstranění znaménka je také nutné alespoň tři měsíce ošetřovanou oblast chránit před slunečním zářením.

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 7. 6. 2023

Dnes může být těžké zůstat při zemi, když kolem vás létají všechny informace a v srdci se vám bouří emoce. Snažte se nebrat věci příliš vážně, Berani. To je klíčem k tomu, abyste si dnes zachovali chladnou hlavu. Přistupujte k dnešnímu dni s nadšením a věnujte se jakékoli vyšetřovací práci, kterou je třeba udělat. Z nečekaných zdrojů přicházejí důležité skutečnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.